Prosinec

Tohle je společná fotka z koaličního večírku. Nebudeme si nalhávat, občas to mezi námi zaskřípe, ale to stává i v lepších rodinách. Zatím jsme se tady v Praze 3 vždycky dokázali dohodnout.

 

Foto: F. PudilPamatujete na rekonstrukci Husitské? Byla to bezpochyby potřebná stavba, ale na město se tehdy snesla vlna kritiky za pomalost a neschopnost akci náležitě koordinovat.

 

Příští rok je naplánováno pokračování. Technická správa komunikací (TSK) rozkope Koněvovu ulici směrem na Ohradu. Proto jsme iniciovali společné jednání na ředitelství TSK v Řásnovce. Ke společnému stolu s námi zasedli zástupci investora i projektanti.

 

Všichni se chtějí poučit z toho, co se zde loni odehrálo. Předběžně máme přislíbeno, že se rozkope vždy jen jeden jízdní pruh a ve směru do centra bude ulice celou dobu průjezdná. Objízdná trasa ve směru z centra povede Jeseniovou ulicí. Praha 3 prosazuje, aby výběrové řízení na stavební firmu zahrnovalo požadavek na dvousměnný provoz od pondělka do soboty. Hodnotící kritérium rychlosti výstavby by mělo být zvýšeno z 20 % na 30 %.

 

Nebude to žádný med. Ale postavit se to musí. Držte nám palce :-)


Zkusme se společně zamyslet nad podobou vánočního osvětlení Prahy 3. Výzdoba se dnes instaluje na hlavní dopravní tepny. Jde především o širší ulice s provozem tramvají (Vinohradská, Seifertova, Jana Želivského, Koněvova...), kde se na sloupy veřejného osvětlení připevňuje těleso se svítícími ornamenty. Místo klasických žárovek se dnes používají LEDky, ale pamatuji, že už v devadesátých letech se to nedělalo jinak.

 

Co kdybychom to příští rok změnili? Místo rušných ulic, kde výzdoba trochu splývá s reklamními poutači a nasvícenými výlohami, bychom se mohli zaměřit na místa, kam lidé chodí na procházku. Mám na mysli především náměstí, vybraná stromořadí či okolí základních a mateřských škol. Možná jste si všimli, že jsme letos zkusmo nechali nazdobit jedno stromořadí na Jiřího z Poděbrad. Nachází se mezi kostelem a Vinohradskou ulicí. Včera jsem pozoroval, kolik lidí se pod těmi ozdobenými stromy fotí :-)

 

Ještě se hodí dodat, že vánoční osvětlení Prahy 3 každoročně stojí kolem 600 000 Kč. Ročně tak vyjde každého z nás na necelou desetikorunu.

 

Nebojte se mi napsat svůj názor.


BLESK
Starosta Prahy 3 má v kanceláři vlastní bustu!

Článek v Blesku zde.


Dneska jsem měl jednání na magistrátu a na chodbě mají pověšenou tuhle fotku. Přišla mi tak super, že jsem si ji vyfotil.

 

Žižkovákům asi nemusím říkat, kde to je :-)


Možná jste si všimli, že letošní trhy na Jiřáku nejsou tak pompézní jako v minulosti. Dostal jsem od Vás i několik stížností.


Dovolím si krátké vysvětlení. Na radnici mělo pořádání podobných akcí vysokou prioritu. Každoročně se tímto způsobem utrácely milióny korun. Bohužel se to dělo i v době, kdy hospodaření radnice opakovaně končilo v záporných číslech. Například rok 2018 pro radnici skončil ztrátou 150 mil. korun. Hospodaření obce bylo zcela závislé na příjmech z prodeje obecních bytů. Proto nepopírám, výdaje jsme se rozhodli citelně omezit.

 

Současně myslím, že zklidnění náměstí není ke škodě. Oproti loňsku jsme zcela vyklidili točnu před kostelem, která se během loňských Vánoc stala nevzhledným odkladištěm dodávek. Máme pořádný vánoční strom. Celoročně zde jsou stolky a židličky k posezení - množství ještě časem doplníme. Jsme domluveni s panem farářem, že místo obvyklého podia můžeme využít obloukové schodiště před kostelem, kde vystoupí sbor. Celý adventní program je k dispozici na stránkách Prahy 3.


Přeji pěkné adventní dny.+8 dalších

Dnes jsem měl za úkol zdokumentovat činnost starosty pro oficiální Instagram TOP 09. Na Instagramu mám sice už pár let založený vlastní profil, ale moc ho nepoužívám.

 

Kdybyste se ale chtěli podívat, čím jsem dneska proběhnul, dávám výběr fotek sem.

 

Děti do školy -> cesta do práce -> jednání bezpečnostního grémia za účasti hasičů a policie -> vyřizování zmeškaných hovorů -> revitalizace panelového souboru Ondříčkova -> vyřizování zmeškaných hovorů -> porada OVVK -> vyřizování zmeškaných hovorů -> štědrovečerní večeře v poledne s klubem seniorů -> vyřizování zmeškaných hovorů -> vyřizování pošty -> hora pošty -> jednání Výboru pro územní rozvoj -> vyřizování zmeškaných hovorů -> cesta domů a večerní lahev vína.

 

Baví mě to, ale dnes večer mi už prosím nevolejte :-)Mám tady krátkou poznámku k živé debatě o novém pomníku vlasovcům. Aniž by budily větší pozornost, je takových pomníků v Praze celá řada. Pravděpodobně neznámější místo připomínající oběti Ruské osvobozenecké armády máme u nás na Žižkově. V hromadném hrobě na Olšanských hřbitovech je pohřbeno 187 vojáků. Byli zabiti v květnu 1945 bezprostředně po příchodu Rudé armády do Prahy. Tehdy byli zranění vlasovci vyvlečeni z nemocnic (včetně nedaleké Vinohradské) a zastřeleni na okraji hluboké jámy vykopané německými válečnými zajatci.

 

Více informací naleznete třeba zde.

 

Vlasovci bojovali (a umírali) na straně povstalců před příchodem Rudé armády v okolí Nákladového nádraží, Olšanských hřbitovů a také na Lobkovicově náměstí. Zdejší budova základní školy (tehdy reálného gymnázia) byla totiž na sklonku války zabrána německou armádou a sloužila jako kasárna.

 

Pomník na Olšanech jsem vyfotil včera odpoledne. Ostatní pomníky (hroby) v Praze a okolí jsou vyznačeny na mapce. Řada z nich se však nenachází v dobrém stavu. V několika případech jsou příslušníci Ruské osvobozenecké armády uvedeni pouze jako „neznámí hrdinové“.


Zobrazit vše