Listopad


Tohle je kolegyně Christine.
Na vizitce má uvedeno, že je "vedoucí oddělení správy trhů". Ale všichni ji znají jako šéfku tržiště na Jiřáku. Svoji kancelář má přímo v Infocentru na náměstí a kromě úředničení tak každodenně pendluje mezi stánky.
Jak asi víte, trhy teď běží v omezeném režimu. S ohledem na vládní nařízení jsme museli vypáskovat plochu tržiště, počítat všechny návštěvníky a bohužel zrušit i sobotní prodej. Podobně jako řada ostatních podniků, tak i tržiště okamžitě spadlo do červených čísel a nad vodou ho drží především zápal pro věc. Děkuji všem, kteří se na tom podílí a díky i návštěvníkům, že k dodržování nařízení přistupují odpovědně.
Na tržišti se dnes můžete zastavit například pro brambory a kořenovou zeleninu od Černých z Křenku, nebo biozeleninu z Farmy Uchované semínko. Pan Janeček přivezl kaštany a mišpule. Pan Jirka prodává čerstvé květiny a adventní věnce. A je tu samozřejmě i řada dalších.


Teplota se blíží nule a před úřadem máme frontu vytočených lidí. Až do dneška jsme totiž respektovali vládní nařízení, že úřední hodiny se mají omezit na dva dny v týdnu a maximálně pět hodin. Měli jsme otevřeno jen v pondělí dopoledne a ve středu odpoledne.
Tenhle absurdní nápad kumulovat agendu do omezeného času totiž vede k tomu, že pokud lidé nenastydnou ve frontě před úřadem, tak si budou předávat viry namačkaní u přepážek.

Po krátké poradě s tajemníkem jsme dnes svolali mimořádné jednání RMČ a schválili, že od pondělka (30.11.) výrazně rozšiřujeme úřední hodiny. Činíme tak s odvoláním na zmíněné vládní nařízení, který takovou možnost v podstatě připouští v případě, že omezený režim "ohrožuje činnost orgánu a nepřiměřeně omezuje práva klientů/veřejnosti".

Abychom si rozuměli, my na radnici nejsme žádní antirouškaři. Naopak. Vládní nařízení respektujeme a uvědomujeme si vážnost situace. Současně nám všem jde o zdraví lidí a pokud bychom se k tomuto kroku neodhodlali, tak situaci spíše uškodíme. Jako starosta dodávám, že bych si velmi vážil toho, pokud by se k nám přidaly další městské části.

Od pondělka máme přepážková pracoviště osobních dokladů, živnostenského úřadu, parkovacích karet a podatelny otevřeny v pondělí 8:00–12:00, 13:00–17:00 a ve středu 8:00–12:00, 13:00–17:00. Držte nám palce. Díky.
V jednacím sálu zastupitelstva nám visí obrazy všech starostů. Dívám se na ty krásné malby a především pánové, kteří vykonávali svůj mandát před více jak sto lety, na mě působí jako esence vznešených tradic a uvážlivého pojetí politiky.


Jenže stačí se podívat na jmenovky na rámu. Musela to být velká mela, když se v rozmezí čtyř let (1876 - 1879) vystřídali hned čtyři představitelé Žižkova (Hartig, Richter, Hartl, Wertmüller).


Co jsou oproti tomu ty dnešní radniční šarvátky, ne?


Podle vládního nařízení musely úřady výrazně omezit úřední hodiny. Rozkaz zněl jasně. Jen dva dny v týdnu a ještě k tomu maximálně pět hodin.
Takže zatímco normálně si lidé chodili vyřizovat občanky, živnosťáky či chodili na podatelnu celý týden, teď se v rámci "boje" s koronavirem musí kumulovat do dvou omezených časových pásem. To je naprosto proti logice.

Před úřadem se nám tak v ty časy tvoří fronta právem naštvaných lidí, kteří si pak ale neprávem vybíjí hněv na našem úřednictvu na přepážkách.

Podobná situace je i na úřadech v celé Praze. S panem tajemníkem prověřujeme možnost, že bychom toto vládní nařízení neuposlechli s odvoláním, že omezení "nepřiměřeně omezuje práva veřejnosti". Nicméně pak by bylo vhodné, aby se k tomuto kroku rozhodli i na dalších městských částech, jelikož jinak by si k nám chodili vyřizovat občanky lidé z celé Prahy a fronta by byla stále stejná. Náš pan tajemník tuhle věc zkouší vyjednat s ostatními městskými částmi.

Největší problém je u občanských průkazů a evidence obyvatel. Zatím jsme přijali tato opatření:

1) Zatím jedeme v omezeném režimu dle vládního nařízení, ale obslouženi budou všichni, kteří dorazí v úřední hodiny. Takže kdo si vyzvedne číslo i minutu před zavíračkou, dostane se na něj. Úředníci tam budou dokud se nedostane i na toho posledního.
2) Občanské průkazy budeme vyřizovat i v úterý, ale podmínkou bude objednávka přes on-line rezervační systém.
3) Rozšířili jsme úřední hodiny podatelny alespoň na Po a St 8:00-17:00.

Omlouváme se všem, kterým tato situace komplikuje život. Snažte se prosím maximum věcí vyřizovat online. Například u parkovacích karet to je celkem dobře možné. Díky.


Na jaře jsme pro místní obchodníky připravili takovouhle grafiku s logem Prahy  /||

Dodnes to vídám po celé Praze. A teď ji kamarád objevil dokonce až v Jilemnici.

Přeji fajn víkend.
 +6 dalších


Kolegové za mnou přišli, že jsou ve skladu palety nevyužitých knížek o Praze 3. Takové publikace se nákladem radnice vydávaly v průběhu posledních dvaceti let. Některé ty knížky mají hned na prvních stránkách předmluvu tehdejších politiků. A to možná vedlo k tomu, že po každé změně politického vedení trochu klesla chuť "staré" knížky distribuovat.
Jenže je to škoda. Řada z nich je fakt povedená a podle mě mohou udělat radost bez ohledu na to, kdo psal úvodník. Jsou tu knížky s nádhernými historickými fotografiemi i knížky pro děti. Kolegové mi slíbili, že připraví knižní balíčky pro vinohradské a žižkovské patrioty. Za nějakou super akční cenu si je budete moct koupit u nás v infocentru. Dám vědět.
(Na fotkách je jen malá část.)
V ulici U Kněžské louky jsme teď otevřeli další revitalizovaný park. Vždycky se při takové příležitosti dělala nějaká paráda, stříhala se páska a promlouval někdo z radnice. V téhle době nic takového nejde. A i když jsme si tam společně s Janou Caldrovou (vedoucí odboru ochrany životního prostředí) přinesli naši tradiční Bohemku, nechali jsme ji nakonec taky zavřenou.
S myšlenkou opravit tohle místo přišlo vedení radnice dávno přede mnou. Tehdy vznikl projekt a byla vyběhaná všechna potřebná razítka. Díky jim za to. Na nás bylo, abychom získali prostředky a zajistili realizaci. A to se myslím povedlo. Na značnou část investice se podařilo získat dotaci z rozpočtu hlavního města Prahy. Díky. Na zhotovitele stavby jsme vyhlásili otevřené výběrové řízení. S nejmenší nabídkovou cenou jej mimochodem vyhrála společnost, která pro Prahu 3 v minulosti nikdy nepracovala. Přesto bylo dílo odevzdáno v dobré kvalitě a v řádném termínu. Taky díky.
A co dále? Snažím se teď trochu upozornit na fakt, jak dlouho trvá, než se něco reálně postaví. My teď projektujeme celou řadu investičních akcí. Namátkou zmíním například Jiřák, podzemní garáže na Vinohradské, opravu Žižkova náměstí, Židovských pecí, Lobkovicova náměstí či Tachovského náměstí. A řadu dalších. V tomhle volebním období se však stihne jen část z toho. Je to taková štafeta.
Popřejme si všichni navzájem, ať to místo dobře slouží, podaří se ho uchránit před vandaly a udrží se v dobré kondici.
 


Zobrazit vše