Listopad


Je to taková drobnost. Ale bude hodně na očích.

TSK zkouší nové odpadkové koše. Místo těch zelených plastových, co jsou připnuté vždy na veřejné osvětlení či dopravní značky, by se měly začít užívat tyhle. Panu řediteli TSK jsem poradil, že nejlepší testeři žijí tady v Praze 3. Takže pilotní projekt spustili u nás. Kdy se osvědčí, budou pak v celé Praze.

Podobu ladili samozřejmě nejen v TSK, ale také v IPR, spolupracovala známá firma Prusa Research a finální výrobu zajišťuje česká společnost Elkoplast. Kromě plastové varianty se připravuje i varianta volně stojící, která bude z betonu.

Než nám tu nádheru tady pod věží namontovali, pro jistotu jsem si vlastní vahou vyzkoušel, že to něco vydrží.


Říjen


Přátelé, je mi jasné, že teď na podzim to nevyzní tak dobře, jako bych to vytáhl třeba někdy během vyprahlého srpna, ale právě před dvěma lety jsme tady začali využívat spodní vodu, která prosakuje do kolektorové sítě pod Havlíčkovým náměstím. Je to voda, o kterou do té doby nikdo nestál a naopak bylo třeba platit stočné za odvod do kanalizace. Díky tomu jsme přestali k zalévání zdejší zeleně používat pitnou vodu z vodovodního řadu a zdroj hojně využívají i Pražské služby do kropících vozů. S tímhle nápadem za mnou přišel před pěti lety Petr Švec z Kolektory Praha a minulý týden mi spočítal, že za ty dva roky od spuštění se tady takhle už ušetřilo 7 803 m3 pitné vody!
Vůbec nechci zlehčovat výstavbu nádrží k retenci dešťovky, protože tyhle systémy také většinou dávají smysl. Ale tohle je úplně jiný level. V první řadě jde o stálý zdroj, který spolehlivě funguje i při několikaměsíčním suchu. Právě během suchých měsíců se zalévá nejvíce. Každý měsíc je tady k dispozici kolem 1000 m3 kvalitní vody a to z jediného kolektoru (podzemní tunel pro kabely a další sítě), který vede z Jana Želivského sem na Havličák. V Praze je přitom nespočet staveb, které trápí podzemní prameny a musí vodu systematicky odčerpávat do kanalizace. Říkám si, kolik vody by šlo získat třeba z celé sítě pražského metra.
 



Tohle je Zdeňek Kovářík - pražský radní a správce pražské kasy. Mezi politiky je poměrně nevídaným úkazem, protože odmítá používat sociální sítě a hrozně nerad se fotí. Přesto se pohybuje v pražské komunální politice od roku 1990. Z hlavy si vybaví snad všechny starosty, co v Praze od revoluce působili a mluví prakticky do všech investic, ve kterých se pracuje s magistrátními penězi. Nemá smysl s ním moc diskutovat, protože každého utluče argumenty. Asi nikdo nenosí v hlavě tolik čísel jako on.
Díky Zdeňkovi se podařilo od magistrátu získat naprostou většinu financí na naši novou lesní školku. A protože Zdeňek do všeho strká nos, tak si ji včera přišel zkontrolovat. Jak jsem psal, takovýchto fotek s ním moc není.
 


Na radnici máme novou tiskovou mluvčí Karolínu. A na tiskovém oddělení teď mají dost potrhlé nápady. Třeba dneska uspořádali tiskovku na střeše paneláku v Táboritské. Novináři tam nahoru lezli po žebříku, aby si vyslechnuli příběh o asanaci Žižkova. Během ní se tady před desítkami let vybouraly historické pavlačové domy a nahradily se monstrózními paneláky. Prakticky všechny polistopadové politické reprezentace si lámaly hlavy, jak s tímhle dědictvím naložit. V celkovém součtu byla oprava paneláků asi největší investiční akcí Prahy 3 od roku 89 a letos jsme dokončili rekonstrukci posledního panelového souboru.
Tímto děkuji všem novinářům, že se na tu střechu nebáli vylézt a kolegům držím palce, aby se i nadále nebáli vymýšlet takovéhle věci.
Více se dočtete na stránkách vašich oblíbených novin



Jsou to asi dva roky, kdy jsem v rámci volební kampaně rozdával naše noviny na Jiřáku. Odchytil si mě tam jeden pán, který mi vyčítal, že jsme slibovali nový skatepark a že skutek utek. Vlastně na mě byl dost pichlavý.
Uznal jsem, že se to dost táhne. Původně jsme se totiž snažili získat pozemek od Českých drah. Ti ho nakonec nepustili, protože se tam rozhodli postavit parkoviště. Když jsem pánovi říkal, že už máme jiný pozemek na Pražačce a sehnali jsme na projekt i peníze, tak jsem mu vážně nekecal. Slíbil jsem mu, že do roka začneme stavět.
To jsem ale netušil, že se nám na zadní nejprve postaví vlastní stavební úřad. A pak, že když vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele, že na nás žádný kompetentní stavitel nebude mít čas. Když od toho setkání uplynul slíbený rok, tak jsem si představoval, co mi ten chlap asi poví, až ho zase potkám někde na ulici. Řekl jsem si, že dokud tam neuvidím bagr, jak se zakusuje do země a dokud neuvidím dělníky, jak se pustili do díla, nebudu už ohledně skateparku nikomu nic slibovat.
Tak už. Pane, jestli si tohle čtete, už tam ten bagr je a firmu máme suprovou. Fakt sorry, někdy se to prostě sype. Na jaře otevíráme! Držte nám prosím palce.
PS: Díky za spolupráci Pavlu Dobešovi místostarostovi Prahy 3.
 


Září

Naši hasiči vyhlásili sbírku. Je to třeba. Od neděle do pátku. Díky!


Ač jsem politik, moc sem politiku netahám.
Ale v pátek tady máme senátní volby. Senátora si volíme vždycky jednoho za obvod (náš senátní obvod je společný pro P2 a P3). Jakkoliv se mnohým z nás může zdát senát vzdálený, měli bychom senátora vnímat jako našeho zástupce.
Samozřejmě nepřekvapím, že bych rád, aby se naším zástupcem v senátu stal někdo moudrý a zkušený. Ale nejde jen o to. Jako člověk z místní radnice bych chtěl, aby se nám s ním dobře spolupracovalo. Přál bych si, aby byl v téhle části města vidět nejen během předvolební kampaně. S Miroslavem Bártou jsem měl tu čest jednat a naplnil mě nadějí, že by nám to klapalo.
Proto mu držím palce a budu ho volit.
 


Zobrazit vše