Květen


Tohle byl taky dobrý kostliveček.

Víte, jak jsou ty tenisové kurty (v zimě nafukovací haly) před ZŠ Chelčického? Pamatuji si, že když jsem byl školák, bylo zde školní hřiště. No a v roce 2001 někoho na radnici napadlo, že by se to dalo "dobře" pronajmout. Smlouva byla uzavřena na 20 let a nájemné činilo neuvěřitelných 1000 Kč ročně!

Jenže tím ten příběh nekončí. Smlouva totiž obsahovala i jednu zajímavou klauzuli, která v případě že "u pronajatých pozemkových parcel nedojde ke změně územního plánu", prodlužuje se pronájem o dalších deset let. Tedy za tisícovku ročně až do roku 2031. Docela by mě zajímalo, jakou změnu územního plánu tehdy někdo nosil v hlavě.

Rok jsme jednali s nájemcem o ukončení této absurdní smlouvy a v podstatě jsme se připravovali na řešení soudní cestou. Nakonec jsme se však domluvili. Došlo k předčasnému ukončení nájemní smlouvy a uzavření dohody o vypořádání, na jejímž základě Praha 3 včera převzala do svého majetku veškeré vybavení sportovního areálu. Kolega Jan Materna (náš radní přes majetek) podepisuje na jedné z fotek předávací protokol.

Správu bude vykonávat příspěvková organizace Prahy 3 - SARAP. Pro stávající návštěvníky se v podstatě nic nemění. Jedním z cílů ale je, aby sportoviště ve větší míře sloužilo přilehlé ZŠ Chelčického a nedaleké ZŠ Lupáčova v rámci hodin tělesné výchovy.

Díky všem, kteří se na tomhle řešení podíleli.Díky všem obyvatelům Žižkova a Vinohrad, kteří neváhali a našli odvahu se zapojit do Pražského povstání. Na území Prahy 3 vyrostly desítky barikád a s ohledem na skutečnost, že zde bylo soustředěno několik německých posádek, čekaly místní obyvatele hodně těžké dny.

Na jejich hrdinství nesmíme zapomenout. Díky.
 Kolikrát mě zaskočí, kdo všechno sleduje počínání Prahy 3. Třeba si dopisuji s Yosefem Mahagnou, který mě zhruba před rokem kontaktoval prostřednictvím Facebooku. V Čechách absolvoval studium psychologie na Masarykově univerzitě, naučil se zde česky. Dnes když žije na severu Izraele (Umm Al Fahm), často se k nám vrací.
Yosef pracuje jako školní psycholog a věnuje se vzdělávání školních psychologů na ostatních školách. Ale především už čtyři roky provozuje centrum pro rozvoj vztahů mezi Českou republikou a komunitou v Izraeli. Pomáhá studentům z Izraele, kteří se rozhodnou studovat na našich univerzitách či turistům, kteří k nám cestují.
Na radnici jsme mu zabalili zásilku s knížkami o Praze 3 a tričko s logem městské části. Zjevně jsme ho potěšili. Mám Vás všechny pozdravovat :-).
 


Když jsme v rozpočtu hledali peníze na PCR testy pro naše školáky, stanovili jsme dva cíle. Jednak funkční testy pro děti. A druhak ukázat vládě, že to jde. Jedině ve spolupráci se státem překlopíme náš malý pilotní projekt do systémového řešení.
A podle všeho jsme na dobré cestě. Tohle je z Twitteru. S panem ministrem jsme si volali chvíli před jedenáctou v noci. Děkuji mu za zájem :-).
 Všimli jste si nových panelů Naučné stezky Prahy 3? Je jich celkem dvacet a dokumentují proměny Prahy 3, významné události a příběhy místních rodáků.
Panely nejsou číslovány, ale kolegové připravili přehlednou mapku s navrženými trasami, které jsou dlouhé zhruba čtyři kilometry.

Přeji fajn víkend.
 


Duben

Viktorka bez Viktorky?

Pokud by nebylo Viktorky Žižkov, neměli bychom ani stejnojmenný stadion. Jenže stadion dnes nemá potřebnou licenci fotbalové asociace, takže se zde nedá hrát. Nebudu teď rozebírat genezi toho příběhu. Pokud to někoho zajímá, doporučuji mu svůj starší článek, kde jsem vznik problému podrobně rozebíral (viz https://bit.ly/2R6USyl). Nicméně nezpochybnitelným faktem je, že stadion vlivem celé řady rozhodnutí městské části i fotbalového klubu přišel v průběhu posledních třiceti let o veškeré okolní pozemky se zázemím, toaletami a přístupovými cestami. Právě tohle jsou hlavní překážky opětovného nabytí zmíněné licence. Sice máme kultovní fotbalový stadion, ale nedá se na něm hrát fotbal.

Je tomu zhruba rok, kdy fotbalový klub přišel na radnici s nabídkou, že celý stadion koupí a zajistí opravy. Nám se to nelíbilo, protože řada věcí vzbuzovala pochybnosti. Dát stadion z ruky je velmi riskantní krok a pokud by k němu mělo dojít, musela by být takřka neprůstřelná jistota, že se bohulibý záměr nezvrtne. Jako radnice jsme naopak klubu nabídli možnost dlouhodobého pronájmu na desítky let za symbolické nájemné, či vůli do stadionu investovat obecní prostředky. Jenže to se pro změnu nelíbilo klubu, protože ten chtěl investovat jedině do vlastního.

Rozběhlo se opravdu dlouhé kolo vyjednávání mezi radnicí, fotbalovým klubem a fotbalovou asociací. Podotýkám, že právě FAČR od začátku hrál významnou roli. No, a protože ani jedna strana nedokázala přesvědčit tu druhou (radnice by nejraději pronajímala, klub trval na prodeji), začala se rodit alespoň provizorní smlouva o provedení investic. Protože víme, že dokud se to neopraví, nebude se tady hrát. A to je pro fotbal na Viktorce opravdu prekérní situace.

Několik měsíců se obě strany snažily prosadit svou. Městská část trvala na tom, že smlouva nesmí obec zavázat k tomu, že se stadion prodá. A Viktorka chtěla slyšet, že bude město o prodeji ochotno alespoň jednat. Celý ten příběh navíc podtrhuje fakt, že pokud by k prodeji stadionu skutečně mělo dojít, finální rozhodnutí nevisí na P3, ale především na magistrátním zastupitelstvu, které by takovou věc muselo schválit. A i tahle skutečnost byla ve smlouvě ukotvena.

Smlouva však zavazovala Viktorku, že začne stadion na své náklady obratem opravovat, zajistí přístupy přes pozemky okolních vlastníků, a především na svá bedra vezme získání licence pro stadion už na ročník 21/22. Tohle by byl doslova heroický výkon. Obec by se naopak zavázala, že pokud se na prodeji stadionu nedohodne, vyplatí klubu prokazatelné a předem schválené náklady na rekonstrukci - a to v maximální výši 25 milionu korun. Klub se dokonce zavazoval, že by dodavatele stavby soutěžil dle pravidel pro veřejné zakázky. Tyto prostředky má Praha 3 připravené v letošním rozpočtu.

V této podobě byla smlouva předložena do zastupitelstva, avšak po vyčerpávajícím jednání podporu nezískala. Jakkoliv bylo ve smlouvě jasně uvedeno, že tato smlouva je smlouvou o investici a bylo v ní zcela zřetelně uvedeno, že není závazkem k prodeji, tak už samotná možnost o prodeji jednat byla pro některé zastupitele záminkou pro nezvednutí ruky. Podle mě je to škoda, protože možnost získání licence pro ročník 21/22 tak můžeme definitivně odpískat. Pro klub je to opravdu průšvih. Smlouva nebyla ideální. Byla ovlivněná tlakem klubu na prodej stadionu. Ale v daný okamžik byla maximálním kompromisem obou smluvních stran a současně i fotbalové asociace.

Dva protinávrhy, které byly na poslední chvíli předloženy opozicí či některými koaličními zastupiteli nelze vnímat jinak, než jako okázalý alibismus a snahu vymanit se z jakékoliv odpovědnosti. Na poslední chvíli předložit do zastupitelstva návrhy, o kterých se protistrana i FAČR jasně vyjadřuje jako o nepřijatelných, prostě nemá smysl vůbec hlasovat. Ostatně pro opoziční návrh nehlasovala ani většina zástupců opozičních klubů, kteří se těsně před hlasováním vypařili ze sálu, aby je nikdo nemohl z čehokoliv obvinit.

A teď co dál? Za Prahu 3 platí nabídky, které klubu učinila již dříve. Preferovaný formát spolupráce je dlouhodobý pronájem. Navíc jsme si byli vědomi rizika, že výše uvedená smlouva nemusí projít, a proto jsme v uplynulých měsících pracovali i na záložním řešení v podobě rekonstrukce pod taktovkou městské části. Myslím, že jsme schopni stadion připravit pro ročník 22/23. Ale bez Viktorky a rozumného přístupu fotbalové asociace to nepůjde. Je třeba si jasně říci, zda do toho půjdou s námi.

Viktorka bez Viktorky by jinak neměla smysl.


VYBRALI JSME DODAVATELE PCR TESTŮ PRO NAŠE ŠKOLY
Už několik týdnů tvrdím, že využívání antigenních testů ve školách nemá smysl nejen z funkčního hlediska, ale ani z hlediska ekonomického. Minulý týden jsme vyhlásili výběrové řízení na dodavatele PCR testů pro pilotní projekt v našich školách a výsledek moje slova potvrdil. Do výběrka se přihlásily čtyři společnosti. Vítěz chce za jeden test 105 Kč bez DPH! A to znamená jediné: České laboratoře opravdu dokáží děti testovat lépe a levněji, než vládou preferované testy z Číny!

Odběr bude neinvazivní ze slin a dětem bude stačit jen jeden PCR test místo dvou antigenních. Příští týden to takto chceme rozjet na vybraných školách v Praze 3. Pokud bychom chtěli projekt rozšířit pro všechny školy a dlouhodobě udržet, je nezbytné, aby stát změnil úhradovou vyhlášku a přestal utrácet peníze za nákup nespolehlivých antigenních testů. Obce totiž nemohou ze svých rozpočtů suplovat státem určené testování.

Snažíme se vysvětlit panu ministrovi, že to jde.

Držte nám palce!
 +2 dalších

Opět jsem dostal pár dotazů, proč byly na jižní straně Jiřáku (podél Vinohradské) vykáceny keře. Tohle zdánlivé barbarství je totiž dobrou zprávou. Tady bude výtah do metra :-). Bezbariérový vstup bude užitečný nejen pro lidi s handicapem, ale i pro rodiče s kočárkem, nebo všechny, kteří se na eskalátory prostě bojí.

Dopravní podnik právě vybírá stavební firmu, předpokládané zahájení stavby je letos v létě a termín zhotovení bude za 2,5 roku. Z projektové dokumentace jsem připravil pár náhledů, abyste věděli, jak to bude fungovat. V podstatě je to obrovská stavba.


Zobrazit vše