Listopad

Přátelé, dopoledne jsem si naskládal věci do dvou beden a svou kancelář předal novému starostovi.
Věřím tomu, že Michal bude skvělým představitelem Prahy 3.

Já se vracím ke svému původnímu zaměstnání. Michalovi budu k dispozici jako řadový člen rady, který tuto roli bude vykonávat ve svém volném čase. Pokud jste moji stránku sledovali jako profil starosty, zvažte, zda se nechcete přihlásit k odběru jeho stránky Michal Vronský, starosta Prahy 3. Já zde nebudu tak aktivní jako dříve, nicméně příležitostně chci i nadále psát o Praze 3 a nově i o dění na magistrátu.

PS: Na fotce jsou i kolegové z našeho sekretariátu. Celé čtyři roky pro mě odváděli skvělou práci. Teď budou oporou pro Michala. Díky vám za to kolegové!Tyhle dvě fotky jsou od sebe přesně čtyři roky. První vyfotil Šimon Ornest bezprostředně po té, co jsem byl v roce 2018 zvolen starostou. A tu druhou jsme pořídili v pátek.

Funkci jsem vykonával 1 469 dní. Během té doby jsem na radniční adresu dostal 51 914 mailů a přišlo mi 2 465 papírových dopisů. V řadě z nich jste se na mě obraceli s nějakým problémem. Pokud nepočítám rozeslané gratulace k výročím a různé hromadné dopisy, tak jsem jich za tu dobu sám napsal 22 109. Začaly mi šedivět vlasy a přibral jsem čtyři kila.

Bavilo mě to a dělal jsem to rád. Díky všem, kteří se mnou spolupracovali. Velký dík patří mojí rodině, která mě podporovala. Zítra předám žezlo svému nástupci. Držím mu palce a budu mu následující čtyři roky plně k dispozici. Jednání zastupitelstva začíná zítra v 15:00.Po roce se na Jiřáku opět rozezněla legendární zvonohra pana Manouška. Má 57 zvonů a váží 22 tun. Poprvé se rozsvítil vánoční strom.
Přeji klidný adventní čas.


Vedle budovy ÚSTRu je takový menší pomník, který připomíná hrdinský čin Ryszarda Siwiece. Podle něj se jmenuje i zdejší ulice. A protože se stále nedaří, aby ta budova nevypadala jako nadrozměrný dřevěný balík, vznikl nápad využít provizorní zakrytí fasády a příběh polského hrdiny kolemjdoucím trochu více připomenout.

S nápadem přišel ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj a samotné dílo vytvořil tým v čele s vizuálními umělci Ondřejem Klímou a Michalem Fylakem. Malba vznikla i za podpory Prahy 3. Konkrétně jsme zajistili lešení, které autoři používali během tvorby.

Líbí se mi to :-).


Michal Vronský, náš kandidát na starostu:

"Vážení, sestavování radniční koalice se na Praze 3 se nepříjemně vleče. Zkusím stručně popsat, proč tomu tak je.
Uplynulé čtyři roky řídila Prahu 3 koalice TOPSTAN, Piráti a Zelení. Nejprve jsme měli většinu 20 hlasů z 35. Zhruba po roce se většina smrskla na 19 mandátů - tedy vládli jsme s rezervou jediného hlasu, což například během covidu nebylo příliš komfortní. 
Uplynulé volby hodně změnily rozložení sil v zastupitelstvu. Náš zastupitelský klub TOPSTAN sice posílil, nicméně fakticky je celé zastupitelstvo roztříštěno na osm subjektů oproti dřívějším pěti. Abychom dosáhli alespoň zmíněných 19 hlasů, museli bychom k TOPSTAN, Pirátům a Zeleným přibrat přinejmenším jeden další subjekt a tím by nejspíše byla Praha 3 sobě. Byla by to čtyřkoalice a její většina by opět byla těsná.
Neříkám, že taková koalice není možná. Ostatně se zmíněnými stranami jsme se v uplynulých týdnech scházeli nejvíce. Jenže právě proto, že jsme už jednou v čele podobně těsné koaliční většiny čtyři roky stáli, nemyslíme si, že je to zrovna ideální konstelace. Čekají nás čtyři náročné roky. Do obecního rozpočtu se citelně zakousne zub zvyšujících se cen energií, stavebních materiálů a služeb. Bude třeba přijímat i nepopulární rozhodnutí a současně hledat cesty, jak snížit dopady krize na obyvatele Prahy 3. Na NNŽ a v jeho okolí chtějí developeři vybudovat novou čtvrť s 10 tisíci byty a Praha má ambici schválit nový Metropolitní plán. Pokud se budeme další čtyři roky spoléhat na těsnou většinu hlasů a se srovnatelně velkou opozicí budeme vést lítý boj, vydáme se na cestu po tenkém ledě.
Proto usilujeme o stabilnější koalici se silnějším mandátem, která se nerozpadne po jednom roce. Zároveň se chceme přenést přes žabomyší války posledních let a přispět k překlenutí často nesmiřitelných pozic konstruktivně vedeným dialogem. Zatím jsme primárně jednali s koaličními partnery předchozích let. Ti těsně po volbách vytvořili vyjednávací blok (Piráti, Zelení a Praha 3 sobě) a vytrvale odmítali dělbu moci s dnešní opozicí. My o takový dialog naopak stojíme. Dovedeme si představit koalici širší a hlavně stabilnější.
Například koalice na vládním půdorysu TOPSTAN + Koalice pro Prahu 3 + Piráti představuje 21 mandátů. Pokud by se k nám přidali třeba Zelení či Praha 3 sobě, jednalo by se o koalici s 23 mandáty. To by bylo partnerství, které by nemuselo fungovat jen čtyři roky.
Současně bychom v Praze 3 rádi zavedli praxi, že předsedou kontrolního výboru zastupitelstva bude představitel opozice, který bude mít možnost svoji roli vykonávat na plný úvazek jako uvolněný zastupitel. Tohle je praxe, která je zvykem v řadě jiných městských částí. Aniž bychom dnes věděli, kdo všechno do opozičních lavic zasedne, chceme otevřít debatu nad tím, že se i tady stane taková věc praxí."


Jak možná víte, v letošních volbách jsem byl zvolen nejen zastupitelem Prahy 3, ale i zastupitelem hlavního města Prahy. Na zítřejší ráno bylo svoláno ustavující zastupitelstvo. Šíří se kolem toho spousta dezinformací, hodně lidí z mého okolí se mě pak na ty věci ptá. Takže si dovolím pár poznámek.

1) Na úrovni magistrátu není domluvena žádná povolební koalice. Kdokoliv tvrdí opak, šíří dezinformace. Bohužel se tak děje už několik týdnů a nemyslím si, že by to do vyjednávání vnášelo cokoliv dobrého. Někdy mám pocit, že volební kampaň ještě pořád běží. Žádná dohoda není.

2) SPOLU se i nadále snaží vyjednat koalici na vládním půdorysu ve složení SPOLU + Piráti + STAN. Tohle je preferovaná varianta.

3) Protože preferované koaliční uspořádání se nedaří vyjednat, nebude zítra zvolena nová rada hlavního města. Nicméně by měly být navoleny tři nezbytné výbory. Je třeba zvolit členy kontrolního výboru, kterému tradičně předsedá opozice. Proto budeme do jeho čela navrhovat člena z hnutí ANO. Dále je třeba navolit výbor školský, finanční a zástupce Prahy pro Městskou policii, pro územní plán a výkon akcionářských práv v městských společnostech. Tohle jsou věci, které by neměly být jakkoliv konfliktní a já doufám, že budou podpořeny napříč zastupitelskými kluby.

4) Dosluhující rada avizuje, že chce na jednání zastupitelstva zařadit dva tisky, které nesnesou odklad. Jde o účast Prahy na mezinárodním veletrhu a čerpání evropských fondů ve prospěch městských částí. Tohle jsou věci, které SPOLU přirozeně podpoří.

Jak jsem už psal, zatím se nepodařilo dosáhnout dohody o vytvoření vládní koalice v Praze. Proto po navolení nezbytných orgánů padne od zastupitelského klubu SPOLU návrh na přerušení zastupitelstva, aby byl vytvořen prostor pro další jednání. Předpokladem je, že pokračovat se bude 24. listopadu.

Díky za pozornost :-)Před chvílí jsme do nově připravené obecní hrobky uložili ostatky jedenácti obyvatel Prahy 3, kteří neměli to štěstí, aby jim tuto poslední službu poskytl někdo z jejich blízkých. Obřadu se kromě zástupců církví a zástupců radnice účastnili i lidé z řad veřejnosti. Děkuji všem.

Podotýkám, že tohle je nová praxe městské části. Podobné obřady se budou konat zpravidla dvakrát ročně. Pokud se budete chtít přidat, termín najdete vždy předem v Radničních novinách či na sociálních sítích Prahy 3.


Říjen


Tohle je Andrej z Ukrajiny. Loni nám na chalupě opravoval stodolu. Před odjezdem na Vánoce jsme se domluvili, že letos opravíme fasádu, plot a dlažbu na dvoře. Tehdy pronesl cosi ve smyslu, že to samozřejmě platí, když nebude válka. Trochu mě tím zaskočil, moc jsem si nepřipouštěl, že by mohla být.

Andrej nepřijel. Píšeme si přes Viber, občas pošle nějakou fotku. Na zedničinu teď nemá čas. Zůstal doma a chrání svoji zemi před ruskými nájezdníky. Držím mu palce.


Zobrazit vše