Únor


Nové logo Prahy 3 mě fakt baví. Ale vytetovat si ho na ruku, to je už hodně velká patriotická švihlost. Stanislav Hořejší do toho šel.

 

Dnes jsme se potkali na radnici a kromě loga na předloktí přinesl ještě jeden nápad. Stanislav digitalizuje staré dokumenty. Hodně času tráví v Archivu hlavního města Prahy. Sbírá fotky starých usedlostí, které tady kdysi dávno byly. Chtěl by se podílet na přípravě naučné stezky, která by tahle místa představila přímo v ulicích Prahy 3.

 

Jo, líbí se mi to!


V loňských volbách do Europarlamentu významně zabodoval Luděk Niedermayer z TOP 09. Tady v Praze 3 dostal suverénně největší počet přednostních hlasů. Mandát pochopitelně získal.


Proto jsme se rozhodli, že jej pozveme k nám na Prahu 3. Pojmenovali jsme to "Žižkov v Evropě".


Kdybyste měli chuť, stavte se ve čtvrtek 27. února od 18:00 v Pracovně (Vlkova 36).

 

Více v pozvánce na akci na Facebooku.


Na Koněvově ulici máme nebytový prostor po bývalé bance. Byl řadu let prázdný. Ale od loňského roku opět slouží. Pronajala si jej od nás Asistence, o.p.s., která poskytuje sociální služby lidem s tělesným a kombinovaným postižením.

 

Viděli jejich nový klip? Tunel určitě znáte :-)


Mimochodem, žižkováci prošli testem na výbornou.


Určitě jste už zaznamenali varování meteorologů, že nám tady bude hodně foukat. V novinách se rovnou píše o orkánu. Dle ČHMÚ by měla rychlost větru v Praze dosahovat mezi 6:00-13:00 rychlosti 110 km/h, což je klasifikováno jako "extrémně silný vítr". Neberme to prosím na lehkou váhu. Tady ve městě mohou být nebezpečím především padající větve či vyvrácené stromy v parcích.

 

Jsme v kontaktu s městskou policií. Strážníci počítají s možností, že bude třeba operativně uzavřít některé vytipované plochy. Nicméně je třeba, abychom všichni dbali zvýšené opatrnosti a svoje chování přizpůsobili aktuální situaci. To platí jak pro ty, kteří se budou pohybovat na ulici, tak i pro ty, kterým by například mohlo něco odlétnout z balkonu, parapetu či terasy.

 

Díky.


Právě jsme v rezidenci primátora podepsali společně se Zdeňkem Hřibem, primátorem Prahy, memorandum o spolupráci na přeměně budovy Nákladového nádraží Žižkov. Mezi účastníky memoranda je i Ministerstvo kultury, Národní filmový archiv, České dráhy, Sekyra Group a Žižkov Station Development. Všechny spojila myšlenka konverze staré nádražní budovy na nové centrum zaměřené na kulturu a vzdělávání.

 

Hlavní město Praha podpisem memoranda deklaruje zájem získat pozemek severně od budovy jako území pro budoucí trasu metra a pro vedení tramvajové trati. Praha společně s naší městkou částí chce také získat část severního křídla budovy s cílem zde vybudovat školu. S ohledem na avizovanou výstavbu v okolí to bude nezbytnost. Čelní budova by se měla stát novým sídlem Národního filmového archivu. Ministerstvo kultury chce oslovit své další organizace, aby mohli na projektu participovat.

 

Za Prahu 3 je v té věci hlavním tahounem místostarosta Tomáš Mikeska. Tomáši, díky!


A velké díky patří i radní Janu Chabrovi, který je tahounem projektu na magistrátu. Honzo, díky!Ve 23:23 byl hlášen výbuch v domě Krásova 35. Na místo bylo vysláno několik jednotek IZS. Obyvatelé domu byli evakuováni a čekají v evakuačním autobuse. Nicméně výbuch se nakonec nepotvrdil. V souvislosti s prováděnými opravami střechy došlo k propadnutí stropu. Na místě je statik a vyhodnocuje situaci.

 

Pokud bude třeba, je Praha 3 v těchto případech připravena zajistit náhradní ubytování.


AKTUALIZACE 00:45 - Statik vyhodnotil, že nebezpečí zřícení nehrozí. Nájemníci bytů v dolních patrech se mohli vrátit domů. Ostatní zatím čekají, až bude odklizena suť a odlehčen strop. Pak se budou moci také vrátit.


AKTUALIZACE 00:54 - Všichni obyvatelé se mohou vrátit do svých bytů. Nikomu se nic nestalo.

 

Přeji všem dobrou a pokud možno klidnou noc.Dnešek -> Deratizace potkanů na Jiřáku -> rozhovor se skvělou Štěpánkou Duchkovou v Českém Rozhlase -> plánovaná výstavba Na Třebešíně... ostatní věci jsem nefotil.

 

Pokud máte pejska, dávejte na ty návnady na Jiřáku pozor. Vše je řádně označené a pořádně zakopané. Ale kdyby to náhodou nějaké zvíře vytáhlo na povrch zemský, je to voňavá a prudce jedovatá pochoutka.Smekám před hasiči, kteří zvládnou k nám na Prahu 3 dorazit v řádu pěti minut od nahlášení požáru. Opravdu obdivuhodný výkon. Tím absurdnější je, pokud jsou těsně před požárem zablokováni nezodpovědně zaparkovaným automobilem. Pak je veškerá snaha marná a výsledné zpoždění může způsobit ztráty na životech. Právě na tuhle skutečnost hasiči dlouhodobě upozorňují a připravili projekt s názvem 3 metry k životu, kterým chtějí upozornit na špatnou průjezdnost ve městech.


Proto jsme dnes mezi osmou a desátou hodinou večerní provedli v ulicích Prahy 3 nácvik průjezdu. S hasičskou cisternou jsme prokličkovali Žižkov, Vinohrady a Jarov. Netvrdím, že všichni parkovali zcela předpisově. Místy měl řidič cisterny po obou stranách jednotky centimetrů. Byl to frajer a nakonec se protáhl naprosto všude. Při podobných akcích jinde v Praze to rozhodně není samozřejmost. Hasiči Praze 3 děkují.

 

A my i nadále parkujme předvídavě a ohleduplně.


Zobrazit vše