Červen

Tohle je moje malá radost na pátek.

Lavičky podél Olšanských hřbitovů, dělaly ostudu hodně dlouho. Často mi je někdo vyfotil, poslal mailem, abych věděl. Nebo je někdo nasdílel na Facebooku s řádně peprným komentářem o neschopnosti radnice a označil mě pod příspěvkem.
Jenže tyhle lavičky prostě nepatří Praze 3. Jakkoliv se to může zdát jako výmluva, patří TSK.

Dilema, zda nad podobnými věcmi mávnout rukou a zlepšit si za obecní peníze svoji karmu, nejspíše řeší nejeden starosta. Utratil bych peníze, ale ušetřil si nervy. Nicméně městská část by neměla investovat do majetku jiných organizací a to ani v případě, že jsou ty věci na našem území. Byť by to bylo samozřejmě nejrychlejší, bylo by to srovnatelné, jako bychom začali z rozpočtu Prahy 3 opravovat stanice metra.

Byl jsem v pokušení. Nakonec jsem rád, že se k tomu po letech mého upomínání postavilo TSK čelem. Opravili je ve své režii. Díky jim za to :-).

Přeji fajn víkend.Cestou do práce jsem se stavil na Floře. Na místní vodojem mě totiž pozvali včelaři a PVK, která vodojem provozuje.
Jde o to, že v celé Praze se nachází 674 000 m2 zelených vodohospodářských areálů. Z bezpečnostních důvodů se tam moc nesmí chodit, ale tím větší prostor zde může být pro přírodu. V rámci snahy o přírodní rozmanitost, jsou na vodojemech vysázeny květnaté louky a konkrétně tady byly počátkem června umístěny včelí úly. Jakkoliv jsme v centru Prahy, včelám se tady dost daří.
Pan Petr a paní Karolína, kteří mimo jiné prodávají med i na našich Trhy na Jiřáku, nám dnes ráno udělali ochutnávku místního medu.
 


Viktorka získala druholigovou licenci pro ročník 2021/2022. Hrát se bude na Žižkově.Do konce měsíce by měly být dokončeny všechny úpravy cyklostezky pod Vítkovem. Dodavatel ladí poslední detaily :-)
To označení "cyklostezka" je trochu zavádějící, protože tohle je jedna z nejoblíbenějších tras pro řadu forem pohybu. Myslím, že i pěších tudy chodí více než po souběžné Koněvce a Husitské.

A je tam taková zvláštní kadibudka. Veřejných toalet je ve městě málo a jejich zřizování třeba v parcích je běh na dlouhou trať. Zpravidla je třeba zajistit přívod vody, napojení na kanalizaci a temperování v zimě, aby to celé nezamrzlo. No a tohle je takové experimentální pojetí, které žádné sítě nevyžaduje. A nezamrzne. Jsem zvědav, jaká s tím bude zkušenost za půl roku.

Fotky jsem pořídil dnes během kontroly :-)


KONEC PÁSEK!
Až do včerejška platily přísnější pravidla pro venkovní farmářská tržiště než pro vnitřní obchody. V obou případech bylo stanoveno 15 m2 na jednoho člověka, ale v případě klasických prodejen se započítávali jen zákazníci a na venkovních tržištích i samotní prodejci.

No a tohle byl jeden z důvodů, proč jsme sem zatím nevrátili oblíbený streetfood. Hodně lidí si totiž občerstvení nejen koupí, ale na tržišti i rovnou konzumuje. Dát si kafe na tržišti je trochu společenská záležitost.

Minulý týden jsem tohle téma otevřel s lidmi z Hygienické stanice hl. m. Prahy. Řešili jsme, zda na ministerstvu na farmatrhy náhodou trochu nezapomněli. Pak jsme s novináři natočili nějakou reportáž a postupně to probublalo až na to ministerstvo.

Od dnešní noci došlo k úpravě pravidel. Zítra už nebude tržiště obehnané páskou. Nejpozději příští týden se vrátí i to občerstvení. Přesto prosím, chovejte se i nadále odpovědně a ohleduplně. Respirátory a rozestupy na tržišti dle vládních nařízení stále platí. Díky moc!V noci někdo počmáral památník na Vítkově.
Dohodli jsme se s panem ředitelem Lukešem a památník už kolem deváté ráno vyčistil antigraffiti tým Prahy 3.
Čmárat zrovna na Národní památník nacionalistické kraviny, to je fakt mimořádně mimoňský počin.
Díky Antigraffiti program Prahy 3!

EDIT 11:25
Od novinářů dostávám otázky, co tam bylo napsáno. Nezlobte se, ale obsah nebudu sdělovat. Přesně o to podobným hlupákům jde. Jednalo se o xenofobní nápis s násilným podtextem v “česko-anglickém” jazyce. Na Národním památníku nemá něco takového co dělat. Howgh!Tohle není nic ke chlubení, ale vysvětlit by se to mělo.
Ve čtvrtek večer začaly do mého mailboxu padat první nadávky za prapodivné značení v ulici Jana Želivského. Namalované pruhy pro chodce na chodníku vypadaly i na dnešní dobu fakt bizarně. Pokud pominu fakt, že rovnat chodce do pruhů na chodníku, je sama o sobě blbost, tak to bylo i blbě namalované.

Do pátečního rána jsme zcela vážně pracovali s variantou, že jde o nějakou recesi ve stylu Ztohoven, která má upozornit na nadužívání dopravních značek, protože nejrůznější pruhy rostou v Praze jako houby po dešti. Ale po příchodu úředníků do kanceláří a několika telefonátech začalo být čím dál více jasno, že to žádná recese není. Spíše odraz přepracovanosti některého z pracovníků dodavatelské firmy Technické správy komunikací.

Teď v neděli stejná firma pruhy zrušila - přesněji začernila. Absurdní, co? Každopádně celá anabáze nebyla iniciována Prahou 3 a přirozeně tady nepadla ani koruna z našeho rozpočtu.

Jinak co jsem se v pátek na místě díval, tak Žižkováci se stejně pruhama moc nestresovali. A někteří dokonce troufale chodili v protisměru! :-)
 


Tohle vypadá dost pitomě, že? A hlavně je to velká komplikace pro vozíčkáře. Jedná se o bezbariérový vchod na poštu v Olšanské ulici.
Zjišťovali jsme u České pošty, jak dlouho jim bude trvat oprava. Dle jejich tiskového mluvčího Matyáše Vitíka by měla proběhnout do 18. června.
Pro lidi s handicapem pošta nabízí možnost přivolání pracovníka přímo před vchod a zde vyřídit vše potřebné.


Zobrazit vše