Květen

Teď jsme se vrátili z prohlídky bunkru Bezovka pod Parukářkou. Fotky budou později. Ale nastartovali nám takovýto dieselagregát z roku 1959. Elektrický výkon má prý kolem 60 kW. Výfuk ústí kdesi nahoře na kopci.Krátce se vrátím k letošním čarodějnicím. Praha 3 každoročně investovala do této akce větší a větší sumu. Loni se náklady vyšplhaly přibližně na 350 tis. Kč. Díky štědrému rozpočtu zde mohla vystoupila i známá zpěvačka Olga Lounová.


Letos jsme akci nepořádali. Praha 3 na to prostě nemá a navíc nám přijde, že se obecní peníze mohou vynaložit smysluplněji.

 

Proto bych chtěl takto veřejně poděkovat Lence Vrané z kempu na Pražačce. Rozhodla se akce ujmout. Praha 3 jen pomohla s propagací a samozřejmě zapůjčila všechny rekvizity z minulosti. Možná to nebylo tak pompézní, ale bylo to spontánní a správně sousedské...

 

Možná to někomu přijde jako paradoxní věc. Politici se většinou chlubí tím, na co peníze sehnali. Já tu naopak píšu o tom, že jsme něco zařízli. Jenže ono to přežilo i bez nás a mě to dokonce takhle dávalo větší smysl. Takže ještě jednou díky paní Lence!Dneska probíhá Festival Open House. V Praze 3 se zapojily čtyři budovy. Asi největší zájem je o CETIN, který je jednou z dominant Žižkova a podle všeho tu nebude dlouho. Ale zajímavá je také funkcionalistická budova Všeobecného penzijního ústavu (DOS), která má od loňského roku nového majitele. Ten svou budovu začal nazývat "RADOST" a má s ní velkolepé plány. Podívat se můžete třeba na střešní terasu, která by se časem měla otevřít veřejnosti. Je z ní zajímavý výhled nejen na centrum Prahy, ale především na Žižkov. Viktorku máte jako na dlani. Mimochodem, stejnému majiteli patří i parčík pod stadionem. S vlastníky jsme již několikrát jednali a podle všeho to jsou rozumní lidé.

 

A dopoledne proběhla ještě jedna zajímavá akce. Jméno Eduarda Marka (Hroznýš) jste možná už zaslechli. Je to skaut, který za svůj život třikrát zažil zákaz skautingu a pokaždé mu pak pomáhal znovu na nohy. Je to bývalý voják, autor několika knížek a k tomu i žižkovský rodák. Byl nepohodlný nacistům i komunistům, takže se za obou režimů ocitl ve vězení (podruhé na 7 let). Před nedávnem mu bylo 102 a dnes pořádal vlastní prohlídku po Žižkově. Procházel se s námi a vyprávěl příběhy z dětství. Vyprávěl tedy věci, které zažil už před válkou!


Tahle záplata vyvolala díky Kauze 3 veliké pozdvižení. Fotku sdílelo 85 lidí. A hodně lidem jsem musel slíbit, že prověřím, jak někdo mohl odvést takovouhle práci. Zde jsou výsledky mého šetření.

 

1) Není žádným tajemstvím, že je to práce TSK (organizace magistrátu). Praha 3 opravu nerealizovala a ani nepřebírala.
2) Během včerejška jsem mluvil s několika lidmi z TSK. A dostal jsem i písemné vyjádření: "Jedná se o užití provizorní technologie k neprodlenému zajištění sjízdnosti předmětné části vozovky pří současném zachování jejího průjezdného profilu. V současné době zde probíhá prověření stavu inženýrských sítí a lokální oprava definitivní technologií, s řádnou pokládkou žulové dlažby, je plánována v horizontu čtrnácti dnů."
3) Dovolil jsem si TSK upozornit, že ve stejné ulici je podobná záplata již několik let. Bylo přislíbeno, že ji opraví též.

 

Kauze 3 patří dík, že na věc upozornila. A teď doufám, že se závazek TSK naplní.

 

Přeji všem pěkný víkend.Čištění nelegálních graffiti nás každoročně stojí milióny korun. Řekli jsme si, že by neškodilo autory upozornit, že nejde o klukovinu, ale o trestný čin. V krajním případě jim hrozí i odnětí svobody až na jeden rok.


Máme na Husitské místo, kde se takových lidí vyskytuje celkem dost. Dnes jsme zde instalovali informační ceduli. Třeba si alespoň někteří z nich vezmou informaci k srdci.Dnes máme další mimořádné jednání zastupitelstva. Všem členům jsem na stůl nachystal malou pozornost v podobě radničních utopenců od pana Heráka z Koněvovy ulice. A každý zastupitel zvolený za ANO ještě dostal malou kytičku řepky olejné, kterou jsem v neděli natrhal cestou z chalupy. Posledně se na mě mračili, třeba je květina potěší.

 

Jednání bylo svoláno na základě žádosti opozice. V minulosti postupovala koalice zpravidla tak, že neschválila program a po chvíli se šlo domů. My program schválíme a dáme všem prostor k debatě. Nemáme se za co stydět  :-).

 

Jedním z hlavních témat bude odvolání tajemníka úřadu. Funkci zastával zhruba rok. Byl jmenován bývalou starostkou Vladislavou Hujovou zhruba 1/4 roku před jejím odvoláním z vedení radnice. Problém byl, že funkci nevykonával dobře. Odvolání proběhlo na základě stanoviska celé koalice a se souhlasem ředitelky Magistrátu hlavního města Prahy.

 

Aktuálně běží na tuto klíčovou pozici výběrové řízení. V hodnotící komisi budou zastoupeni politici, úředníci a účast byla nabídnuta i opozici.


Starosta Prahy 3 je každoročně zván k pietnímu aktu u příležitosti Dne vítězství na Vítkově. Popravdě si svůj vztah ke "kladení věnců" teprve hledám. Když jsem si dříve o těchto pietách četl v novinách a viděl fotky prezidenta Zemana a premiéra Babiše, jak kráčí s věnci ozdobenými trikolórou, měl jsem z toho smíšené pocity.

 

Víte, moc bych si přál, abychom v našem čele měli jiného prezidenta i premiéra. Jenže když jsem celý pietní akt z jedné ze zadních řad sledoval, celkem jasně jsem si uvědomil, že o ty dva pány v tuhle chvíli vůbec nejde. Je třeba na chvíli zapomenout na názorovou různost a přijmout skutečnost, že tu kladou věnec za nás všechny. Málokdo z nás by sem totiž vyrazil s květinou sám. Konec války bychom si měli připomínat s vděčností.


Na Olšanech se už poněkolikáté odehrálo prapodivné divadlo.


Poprvé v životě jsem osobně sledoval, jak nám parta ruských nacionalistů přijela ukázat na amerických motorkách svaly. Vážení, nemám nic proti vzdávání úcty padlým osvoboditelům. Jim patří čest. Jenže tenhle příběh je o něčem jiném. Jde o propagandu ruské nedotknutelnosti, rozpínavosti a megalomanství.

 

Například Polsko v minulosti opakovaně nepustilo Noční vlky na své území. Jedním z důvodu bylo zapojení některých členů této formace do rusko-ukrajinského konfliktu. Možná bychom se my Češi měli příští rok nad podobným krokem také zamyslet.


Zobrazit vše