Říjen

Teď jsem přijel z Pardubic. Vyhlašovaly se tam výsledky soutěže Park roku. Praha 3 měla mezi nominovanými dvě želízka v ohni

S parkem U Kněžské louky jsme obsadili stříbrnou příčku. Druhé místo! A za Komenského náměstí jsme získali čestné uznání.

Velké díky patří naší kolegyni Janě Caldrové, která na radnici vede Odbor ochrany životního prostředí. Vpravo je s námi paní Ing. Martina Forejtová, která je autorkou parku U Kněžské louky. Komenského náměstí pro Prahu 3 navrhl MCA atelier, který je mimochodem i autorem připravované revitalizace Jiřáku. Ještě jednou díky!
 +9 dalších

Rekonstrukce Jiřáku bude!

Před hodinou jsme s Petrem Hlaváčkem podepsali memorandum o spolupráci mezi Prahou 3 a magistrátem na obnově náměstí Jiřího z Poděbrad. Praha 3 zajistila projekt a stavební povolení. Petr Hlaváček si ode mě převzal sedm kilo výkresů. Magistrát tímto deklaruje, že se stane investorem celé stavby.

Ačkoli se o revitalizaci hovoří více jak dvacet let, projekční práce jsou výsledkem loňského a letošního roku. Rekonstrukce by se měla spustit v druhé půlce příštího roku.

☑️ Podíl zelených a zpevněných ploch zůstává srovnatelný. Centrální cesta před kostelem se rozšiřuje, čímž vzniká prostor pro pořádání kulturních akcí, během kterých často docházelo k degradaci trávníků. Nicméně na řadě míst se naopak zeleň objevuje nově. Například místo nevyužívané točny vedle kostela a na dalších místech. Všechen asfalt bude nahrazen vsakovací dlažbou se schopností retence vody.

☑️ Součástí projektu je závlahový systém, který udrží zeleň v dobré kondici i během horkých letních měsíců. Závlahový systém bude napojen na retenci ze střechy kostela.

☑️ Fontána zůstává součástí náměstí. Dojde k rekonstrukci okolí a technologie, aby pořádně stříkala.

☑️ Také farmářské trhy samozřejmě zůstanou. Jsou významnou součástí náměstí. Nicméně dojde k jejich přesunu dále od školy, jelikož stávající umístění koliduje s jejím provozem.

☑️ Souběžně s revitalizací náměstí dojde k rekonstrukci stanice metra. Už nyní se buduje bezbariérový vstup (stanici najdete vedle kostela). Následně se opraví celá stanice včetně nových vstupů do metra na povrchu.

☑️ Stávající hřiště vedle kostela bude rozšířeno a osazeno novými herními prvky, přístupem k vodě a několika vodními atrakcemi pro děti.

☑️ Náměstí bude ve své jihozápadní části srovnáno do stejné výšky a v rámci rekonstrukce Vinohradské ulice vzniknou na křižovatce Vinohradská/Slavíkova nové přechody pro chodce tak, aby nebylo nutné sestupovat do podchodů. Mimochodem, tato úprava zde již probíhá, ale finální podobu získá až s rekonstrukcí celého náměstí.

☑️ Bude vysazeno 110 nových stromů do nových pozic. Projekt v maximální míře zachovává perspektivní stávající stromy. Samozřejmě zůstane i legendární moruše u školy.

Autorem projektu je MCA Atelier. Díky!Praha 3 nabízí, že si převezme rozestavěnou budovu ÚSTRu.

Dopisuji si s paní ministryní Schillerovou ohledně budovy Ústavu pro studium totalitních režimů. Tři roky ta stavba stojí a stát si s ní neví rady. Je tady na Žižkově zabalená jako obrovský zapomenutý balík.

Dneska jsem se na jednání Rady Prahy 3 s kolegy dohodl, že ministerstvo oslovím s nabídkou bezúplatného převodu na městskou část. Zavázali bychom se k demolici objektu, revitalizaci pozemku a využití pro sport. Vznikly by zde vstupy a zázemí stadionu Viktoria Žižkov. Předpokladem samozřejmě je, že stát najde pro ÚSTR jiné vhodné sídlo.

Celé znění dopisu dávám k přečtení.Nedávno jsme měli pobryndaný celý Jiřák olejem na smažení. Někdo totiž naházel skoro 15 litrů do koše na náměstí.
Proto mi přijde dobré připomenout, že tady máme extra kontejnery na použitý olej. Donedávna jsme měli v rámci pilotního projektu tři. Ale během října jsme počet stanovišť rozšířili na 23!

Celý seznam najdete na https://www.praha3.cz/.../rostlinne-tuky-a-oleje-z...


Statistické výsledky sčítání lidu ze dne 31. prosince 1890.
Žižkov s Olšany & Karlín

Díky Viktor Kiyashko.+4 dalších

Mám v živé paměti, když v lednu 2019 vyklízel exekutor objekt bývalé plicní Kliniky v Jeseniově ulici. Tehdy to prožívalo hodně lidí a o "Autonomním sociálním centru Klinika" se psalo prakticky ve všech novinách. Vystěhování anarchistů se rychle stalo závazkem vykřesat z toho rozpadajícího baráku něco užitečného.

Po bezmála třech letech tady jsou kanceláře Správy železnic, ale také dvě ordinace a dneska se zde otevřela "Klinika techniků". V podstatě jde o pobočku DDM Ulita. V solidně vybavených dílnách se budou teď budou pořádat kroužky 3D tisku, práce s dřevem, elektrotechniky, robotiky, filmařiny, programování...

Je to dobré. Díky za to :-).


V našem infocentru na Jiřáku jsme připravili výstavu všech soutěžních návrhů na obnovu náměstí Jiřího z Lobkovic. Vítěz je jen jeden, ale ty ostatní taky stojí za prohlídku. Realistická vyhlídka je, že bude náměstí opraveno za pět let.Tomu, kdo mi pošle nejlepší cestovatelskou fotku s pasem Svobodné republiky Žižkov, jsem slíbil fotografii samotného Járy Cimrmana podepsanou Zdeňkem Svěrákem a k tomu litrovou sklenici utopenců od řeznického mistra Jana Heráka.

Takhle jsme tu odměnu předávali. Pavel Habovčík poslal hned dvě povedené fotky a pro cenu dorazil i s rodinou.

Díky patří i všem ostatním, kteří poslali své fotky!


Zobrazit vše