Červenec


Možná znáte to malé hřiště ve vnitrobloku Radhošťská/Baranova. Od chvíle, kdy jsem starostou, prakticky neuplyne měsíc, abych nedostal anonymní stížnost na existenci toho místa. Pokaždé stejný rukopis a styl. Prý tady to "vřískaliště" nemá co dělat a mělo by celé zmizet. Je tomu asi tak rok, co se odsud začaly ztrácet hračky, které si děti nechávají na pískovišti. V noci je vždycky někdo naházel do komunálního odpadu nebo je jinak poničil.

Rád bych si s tím člověkem pohovořil, ale logicky nemám jak. Třeba si to přečte tady.
Víte, tohle hřiště tady bylo vždycky. Nebylo tak pěkně upravené, ale sám jsem si tady už před čtyřiceti lety hrával s bráchou. Bylo zde pískoviště jako dnes a takové ty klasické železné prolézačky, co byly v celé Praze. Dokonce jsem se ptal mého tatínka, který v Radhošťské bydlí od roku 1941. Děti si tady hrály už tehdy.

Takže milý anonyme, to hřiště tady bylo dříve než Vy. Když jste si pořizoval byt, muselo Vám být jasné, že ho berete i s tím hřištěm a dětmi kolem. Při vší úctě, smiřte se s tím.

Přesto prosím rodiče i děti o vzájemnou ohleduplnost vůči okolí. Kolegové z Odboru životního prostředí včera pořídili na hračky bednu. Během čtrnácti dnů se zde zavede praxe, že společně se zamčením hřiště bude uzamčena i tato bedna.+3 dalších

Jana Želivského je poslední rok jedno velké staveniště. Opravuje se tam tolik věcí, že je ta ulice pravidelně ucpaná. A až skončí prázdniny a vzroste provoz, bude z toho ještě větší mrzení. Na jednu stranu bych si nad tím mohl umýt ruce. Tohle jsou akce, které neřídí Praha 3. V tomto případě zábory podléhají Technické správě komunikací a magistrátu. Nejsme investorem těchto akcí a ty stavební firmy se nám nezodpovídají.

Jenže mě to nedá a teď se pustím na hodně tenký led. Jedna z věcí, která teď na Jana Želivského způsobuje ty největší trable, je generální rekonstrukce kanalizace. Stavba, jejíž existenci považujeme za naprostou samozřejmost a jejíž význam pro nás všechny asi nemusím rozebírat, je prakticky 100 let stará. Na jedné z fotografií vidíte budování inženýrských sítí přesně na tomto místě kolem roku 1925. Všimněte si, tehdy zde nebylo ani Nákladové nádraží a okolní výstavba se teprve rozbíhala. Co se tehdy postavilo, je dodnes v provozu a odvádí splašky z Prahy 3.

Jakákoliv uzavírka je věc dost nepopulární. Současně má Praha v tomto ohledu obrovský investiční dluh. Sto let staré sítě je třeba obnovit. Za těmi ohradami, kolem kterých možná jezdíte, se hloubí pět těžních šachet do hloubky zhruba šest metrů. Následně probíhá ražba štol bezmála 200 metrů dlouhých, které nahradí kanalizační síť postavenou krátce po první světové válce!

Tím vůbec netvrdím, že mě samotného to taky neštve a že si jako řidič taky občas nezanadávám. Ale včera jsem na staveniště podíval cestou z práce společně s Ondřejem Rut - místostarostou Prahy 3. Ty štoly jsme spolu prochodili. Připadá mi dobré vám říci, že se tam pod zemí fakt pracuje.


Podle Hlídače státu je na naší radnici nejmenší riziko korupce z celé ČR :-).

Loni jsem se vytahoval, že podle organizace Hlídač státu máme nejmenší Index korupčního rizika v celém hlavním městě. To byly výsledky za rok 2019, ale před týdnem organizace zveřejnila výsledky za loňský rok 2020 a poskočili jsme ještě výše. Praha 3 je totiž hodnocena nejlepším indexem nejen ze všech městských částí v Praze, ale v podstatě ze všech sledovaných radnic v republice. Konkrétně jsme dosáhli známky "A" a indexu 1,49. Dva roky po sobě už nejsou náhoda :-).

A na závěr jedna perlička. Samozřejmě i u nás se našly nějaké problémy. Například nám bylo vyčteno, že jako radnice spolupracujeme s několika firmami, které jsou sponzorem politických stran. Především to jsou mnohaleté smlouvy a podle všeho ty firmy pro nás odvádějí celkem dobrou práci. Ale kuriózní je, že se v naprosté většině jedná o sponzoring stran opozičních.

Žebříček městských částí v Praze najdete zde - https://www.hlidacstatu.cz/kindex/zebricek/Mestske_casti_Prahy?rok=2020&kraj=&group=

Top 100 nejlepších subjektů v rámci ČR (nejen radnic) najdete zde - https://www.hlidacstatu.cz/kindex/zebricek/nejlepsi

Díky všem našim dodavatelům za spolupráci!NOVÁ STŘECHA NA KOSTELE
Tohle je ta příjemnější část starostování - že se člověk podívá na místa, kam by se jinak asi nedostal :-).

Farnost Žižkov opravuje kostel sv. Anny. Je to zajímavá stavba postavená v roce 1911 ve stylu tzv. beuronské secese, která je vklíněna mezi obvyklou blokovou zástavbu. Jeden by si ho nemusel na první pohled ani všimnout. Ale je nádherný. Letos se dělá především střecha. Většinu nákladů si hradí farnost sama, část zadotovalo Ministerstvo kultury a část poskytla Praha 3.

Já ten kostel znám i zevnitř, dokonce jsem v něm jako kluk ministroval. Pamatuji si pana faráře Šťastného i pátera Paďoura, který sem byl v době komunismu "uklizen" a po revoluci se pak stal biskupem.

Ale včera jsem měl příležitost se s panem farářem Uhrem podívat na tu rozestavěnou střechu. A tam jsem opravdu nebyl nikdy.

Pokud byste se do kostela chtěli podívat, je samozřejmě možné sem zajít na mši. Program bohoslužeb je uveden na stránkách farnosti (www.farnost-zizkov.cz).V červnu jsem avizoval, že kdo mi pošle nejlepší cestovatelskou fotku s cestovním pasem Republiky Žižkov, dostane ode mě podobenku skutečného Járy Cimrmana signovanou Zdeňkem Svěrákem. A k tomu ještě litrovou sklenici Žižkovských utopenců od místního řeznického mistra Jana Heráka jako proviant na další dobrodružnou cestu.
První obrázky už dorazily. Ale otevřené je to až do konce srpna. Přeji šťastné cestování :-).Rampa bude.
Máloco vzbudilo tenhle týden takové pozdvižení, jako odstranění rampy pro bezbariérový vstup na poštu v Olšanské. Rampa se koncem května propadla a pošta mi hned začátkem června slíbila opravu do konce téhož měsíce. Jenže teď v tichosti zmizela úplně celá.

Ve středu jsem se na to ptal Matyáše Vitíka z České pošty. Prý se v průběhu oprav ukázalo, že je rampa jako celek neopravitelná a bylo rozhodnuto o její demolici. Na místě má být instalován provizorní nájezd a současně bude vypracován projekt na stálé řešení.

Abychom měli jasno, ta budova nepatří Praze 3. Starosta pošťákům rozkazy nedává, takže se za ně nezaručím. Ale mohu Vám slíbit, že jim to budu vytrvale připomínat.

Přeji fajn víkend.+5 dalších

Praze 3 schází pořádný skatepark.
Před časem město jednalo s Českými drahami o nabídce zajímavých pozemků pod železniční tratí na úpatí Vítkova. Je to takové zvláštní a trochu zanedbané místo na hranici Prahy 3, ale pod tím monstrózním mostem má svoji poetiku.

Začali jsme prověřovat, jestli bychom zde nemohli vybudovat skatepark. Vznikla malá studie, co by se sem vešlo a jak by se to tady dalo uspořádat.

Jenže České dráhy si to mezitím rozmyslely. Teď se zase na na prodej ani pronájem moc netváří. Prý by se jim to místo mohlo jednou hodit k parkování.

Ještě jsme flintu do žita nehodili. Ale protože bychom ten skatepark opravdu rádi, souběžně prověřujeme i další lokalitu na Pražačce. Tam jde přímo o náš pozemek. Držte nám palce.

Pod tím mostem by to ale byla vychytávka, ne? Nechtěl jsem ty vizualizace nechat v šuplíku :-).


Červen


Jakkoliv platí, že prázdniny začínají až zítra, tak skauti z Vinohrad už několikátý den pracují na svém tábořišti u Bechyně. Vysekávají trávu, kopřivy, staví kuchyň a kopou latry. Zítra tam přijede celý oddíl.
Přeji fajn prázdniny a málo klíšťat :-).


Zobrazit vše