Květen

Tohle je parkoviště Správy služeb HMP v Dubči. Praha má nejen tady, ale i na několika dalších místech odstaveno přes 700 vozidel, které byly z ulic města odtaženy jako autovrak či měly propadlou STK.
Většinu z nich si jejich původní vlastníci nikdy nevyzvednou.
Než je bude možné ekologicky zlikvidovat či vydražit, budou tady čekat tři roky. Celou dobu je třeba zajistit ostrahu a kontrolovat, zda z nich nevytéká některá z provozních kapalin. Stojí to dost peněz. Pokud se to má změnit, bude třeba změnit zákon. Jeden rok by stačil.Takhle má Praha uskladněny svoje mobilní protipovodňové bariéry. V areálu Správy služeb HMP v Dubči jsou nachystané v kontejnerech a roztříděné podle konkrétních ulic. Uvnitř kontejneru je vždycky přesný plán stavby. Celkem je to asi 7 km. Impozantní :-)


Duben


Ve čtvrtek jsem se u pana primátora bavil s organizátory pochodů za rychlost 30 v Praze. Snažil jsem se od nich získat srozumitelné stanovisko, kdy přesně jsou ochotni těch blokád nechat. Včera mi napsali. Prý toho nechají jedině, když Praha rozhodne o zavedení jednotné zóny 30 v Praze naráz.

Postupné zavádění zón 30 či zklidňování dopravy ve spolupráci s městskými částmi je podle nich málo. Proto prý budou demonstrovat stále. Jenže tohle už není konstruktivní snaha upozornit na problém. Není to snaha o získání podpory pro myšlenku. Je to už normální vydírání :-/ .
 Bez ohledu na to, jak se kdo dívá na elektromobily, je skutečností, že jejich počet v Praze celkem rychle roste. A co se týče rozvoje dobíjecí sítě, není to žádná hitparáda. Pan Balcárek a pan Žampach to u sebe na Jarově vzali do svých rukou. Pronajali si pár metrů obecního pozemku, který sousedí s parkovištěm a ve své režii vybudovali veřejnou nabíječku. Tohle není projekt města či nějaké obrovské společnosti, je to aktivita konkrétních dvou lidí.
Pánové, uctivě smekám. Pásku stříhali oni a my jsme jim ji s Ondřejem Rutem pouze přidrželi :-)
 +3 dalších

Dneska jsme otevřeli opravenou vrchní část Žižkova náměstí. Málokdy se stane, že na jednom projektu se sejde tolik problémů se stavební firmou i s projektanty. Dokončení stavby se protáhlo z konce loňského října na začátek letošního dubna. Ale je hotovo a nakonec se to zdá dost povedené.

Součástí rekonstrukce je nová veřejná toaleta uzpůsobená pro celoroční provoz. Je to takové odolnější provedení, jako bývá třeba na dálnicích v Německu. Ta bude otevřena do 14 dnů.

Děkuji všem kolegům z radnice, kteří projekt nakonec dotlačili do zdárného konce. A děkuji všem z okolí, že tu neustále protahovanou stavbu vydrželi. Budete to tady teď mít pěkné. Přátelé, nechť to všechno dobře slouží :-)
 Na tohle jsem narazil v Londýně. Nabíječky integrované do starých litinových lamp. Přišlo by mi super, kdybychom cestu k takovémuto minimalistickému řešení nalezli i v Praze.
Mimochodem, provozovatelem je dceřiná firma petrolejářské společnosti Shell.
 


Březen


Ve středu jsem lidem z 30 PRO PRAHU (Poslední generace) tlumočil výzvu ředitele hasičů. HZS má umístěnu stanici v Sokolské ulici. Právě zde se odehrává nejvíce protestů a akce jim znemožňují výjezdy ze stanice. Po dobu protestů museli přistoupit i k dočasnému přemístění jednotek.

Pan ředitel Prudil ve svém dopise upozorňuje magistrát, že v případě blokování výjezdu nejsou schopni plnit zákonem stanovené dojezdové limity (v centru první dvě jednotky do 7 minut a třetí jednotka do 10 minut). Organizátory jsem požádal, aby zde byli maximálně ohleduplní. Pokud už chtějí protestovat, tak ne před hasičskou zbrojnicí.

Organizátoři zaslali obsáhlé pojednání o škodlivosti automobilismu, informace o počtu nehod v Praze i Paříži a stanovisko, že zavedení plošné rychlosti 30 je výhodné i pro IZS. Navíc pořadatele vybavili píšťalkami, aby při výjezdu hasičů pískáním dali signál k vyklizení vozovky.

Přesto kolem hasičské stanice chtějí protestovat i nadále. Vážení, i přes můj velký respekt k nejrůznějším formám protestů, tohle je od Vás neuvěřitelné ignorantství. Záměrně to prohlašuji takto veřejně. Všichni protestující si musí uvědomit, že nesou svůj díl odpovědnosti.

A to říkám jako člověk, který společně s kolegy v Praze 3 zónu 30 zaváděl. Tohle je od vás absolutně mimo a moje sympatie rozhodně nemáte.
 


Zpráva o zrušení pěti poboček České pošty v Praze 3 nám přišla do datovky dnes v jednu hodinu ráno. Má zůstat jediná pobočka, a tou je pošta na Olšanské. Záměr s námi předem nikdo nekonzultoval. Sám jsem se to dočetl ještě před otevřením datovky ráno v novinách.

Bylo mi jasné, že k nějaké redukci dojde i u nás. V principu mi redukce poboček přijde logická a správná. Ale nechat městské části s 80 000 obyvateli jen jednu poštu, to mi už logické fakt nepřijde. Snažíme se vymyslet, co se s tím dá dělat.

Michal Vronský, starosta Prahy 3
"Dnes v jednu ráno nám od Česká pošta přišlo rozhodnutí o zrušení pěti poboček v Praze 3.
Zůstat má jen tahle na Olšanské.
Nikdo s námi nic v tomhle smyslu nekonzultoval.
Je jasné, že k redukci poboček dojít muselo.
Ale nechat městské části s 80 000 obyvateli jen jednu poštu mi opravdu nepřijde v pořádku.
Snažíme se vymyslet, co se s tím dá dělat.
Od 1. července se mají zrušit tyto pobočky:

  • Praha 31 (Chrudimská 2526) 
  • Praha 32 (Roháčova 263)
  • Praha 33 (náměstí Jiřího z Poděbrad 848)
  • Praha 34 (Koněvova 2496)
  • Praha 35 (Kubelíkova 1155)"


Zobrazit vše