Červenec

Před časem se na profilu Prahy 3 objevil příspěvek o retenční nádrži na Kostnickém náměstí. Po revitalizaci jsme zde začali pracovat s dešťovkou, která se zachytává ze střechy trafostanice a stánku. Déšť naplní nádrž o velikosti 6,5m3 a ta utáhne závlahu zeleně a splachování toalet cca po dobu jednoho týdne. Samozřejmě je to super a proto se podobné nádrže chystají prakticky u všech podobných projektů financovaných Prahou 3. Ten příspěvek dostal bezmála 400 lajků a převládla všeobecná spokojenost nad poměrně sofistikovaným řešením, na jehož realizaci se vždy podílí řada profesionálů. Jenže tohle nestačí.

 

V úterý jsem byl v Lucerně na debatě "ZELENÉ MĚSTO V DOBĚ OTEPLOVÁNÍ". Žijeme v zemi, do které skoro žádná voda nepřiteče. Prakticky všechno nám musí napršet. Takže dostatek vody bude, "AŽ NAPRŠÍ A NEUSCHNE".
Musíme být jako houba :-)

 

Proto je naše šestikubíková zásoba na Kostnickém náměstí počin hodný následování, ale v globálním měřítku je to hrozně málo. Co je střecha jedné trafačky oproti všem střechám v Praze 3, ze kterých necháváme odtéci vodu kanalizací. Ta věc se nezmění, dokud se budeme všichni spoléhat pouze na sofistikovaná a profesionální řešení. Nesnažme se problém pouze delegovat na instituce a zkusme zatím zvážit i jednoduchá řešení, která lze uplatnit takřka v každém vnitrobloku. Zachytávání dešťovky byla dříve celkem běžná věc. Kdo má dnes u okapu třeba normální sud? :-)

 

Vyvalte sudy!Občas od Vás dostávám zajímavé tipy na inspiraci ze zahraničí. Například před měsícem jsem zde byl upozorněn na vychytané popelníky z Vídně. A nebudeme si nic nalhávat, nedopalky se nám povalují nejen na zastávkách (kde je mimochodem kouření zakázáno), ale prakticky všude.

 

Shodou okolností v červnu byla ve Vídni naše vedoucí Odboru životního prostředí Jana Caldrová (na fotce) na konferenci o městské zeleni. Popelníky nafotila a na zdejším magistrátu vyjednala, že nám poskytnou přesné technické parametry a kontakt na dodavatele, abychom prověřili cenu.

 

Tyhle nápady u nás nezapadnou :-)


Červen


Mám tu pár řádek k přeplněným košům na Jiřáku. Je to totiž věc, na kterou chodí dost stížností a současně tu máme jednu zajímavou novinu.

 

Koše se zde vyvážejí minimálně 2x za den a ty nejvíce exponované dokonce 3x. Usoudili jsme, že dávat sem další není dobrý nápad, ale problém se samozřejmě musí řešit.

 

Proto se dnes začaly původní koše měnit za nový typ s více jak dvojnásobným objemem. Celá výměna bude probíhat několik dní. Zajímavostí je, že tyto koše jsou prvním prvkem nového městského mobiliáře na území Prahy 3. Ten byl vybrán na základě designérské soutěže uspořádané Institutem plánování a rozvoje Prahy a jeho autory jsou Michal Froněk a Jan Němeček ze společnosti Artěl. Do stejného setu patří i další prvky jako jsou lavičky, stojany na kola a menší verze košů. Postupně je u nás budete potkávat čím dál více.

 

Přeji všem pěkný víkend a dětem dva měsíce vytoužených prázdnin!+2 dalších

Skauti zítra odjíždí na tábory. Jenže praxe bývá taková, že se najde skupinka starších dětí, kteří se uvolní ze školy už týden předem, aby mohly před příjezdem mladších posekat louku, vykopat latry, postavit kuchyň. A také postaví kamna, na kterých si pak budou tři týdny sami vařit. Téhle skupince se u nás v oddílu říká "přípravka".


Každoročně jim stěhuji věci z Prahy. Takže jsem si včera vzal dovolenou a šel si vyzvednout vypůjčený náklaďák. Nejraději bych tu zůstal celé tři týdny. Ale mohl jsem jen na jednu noc. Teď už zase jedu zpátky do Prahy.


Na Facebooku jsem se dočetl, že je hrozné horko a ptáčci se nemají kde napít. Bylo by fajn jim tuhle příležitost dát. Kolegové byli rozmísťovat v parcích elegantní keramická pítka. Já jsem ve spěchu spíchl na radničmím balkónu jedno improvizované.


Pítko by mělo být mělké, aby se v něm ptáček neutopil. Řešení to je nouzové, ale funkční. Ten vázací drát tu mimochodem už byl, vrtá mi hlavou, co s ním přivazovali předchozí starostové.+4 dalších

PODZEMNÍ GARÁŽE NA VINOHRADSKÉ


V Praze jsou na každé tři obyvatele registrovány dva osobní automobily. A to kalkulujeme i s dětmi.
Praha 3 bohužel nechala přes deset let zahálet prvorepublikové podzemní garáže na Vinohradské. Vjezd je u tramvajové zastávky Radhošťská a pamětníci si možná tyhle garáže vybaví z filmu Kamarád do deště. Dnes jsou v havarijním stavu.

 

Nechali jsme zpracovat studii na rekonstrukci. Před týdnem byl plán projednán ve Výboru pro územní rozvoj a teď se začne pracovat na projektové dokumentaci. Současně oslovíme zástupce přilehlých SVJ, abychom je se záměrem seznámili. Mělo by se sem vejít 70 automobilů a zhruba 15 motocyklů. Střecha má být zatravněna a zavlažována z retenčních nádrží.


Prosíme, nehnojte veřejné trávníky psími bobky. Díky!


Zaznamenáno na Hollarově náměstí.Nechcete radničního Superba?


Lehce jetá kára po čtyřech žižkovských starostech. Tedy, já jsem se s ním poprvé svezl až dneska a jenom kolem radnice. Ale i to se počítá ;-)


Půjde do bazaru. Kdysi byla na radnici limuzína s panským kočím běžná, ale už starostka Hujová s ním jezdila jen svátečně a já ho nepotřeboval vůbec nikdy. Na ty roky je to celkem fajn auto.


Zobrazit vše