Srpen


+3 dalších

O potřebě stavět podzemní parkování v centru Prahy hodně lidí mluví, jenže jen málokdo takové garáže postaví.

Podzemní garáže na Vinohradské ulici se teď stanou skutečností. Připravili jsme projekt, vyjednali jsme souhlas památkářů a všech okolních SVJ. Získali jsme stavební povolení a na účtu máme připravené peníze. Aktuálně běží výběrové řízení na stavební firmu.

Nové parkování vznikne na místě historických garáží, které byly z důvodu havarijního stavu 15 let uzavřené! Součástí projektu je i zelená střecha ve vnitrobloku a retence dešťové vody. Držte nám palce :-).

PS: Kdo zná film Kamarád do deště, můžete si ty garáže vybavit. Ve filmu v nich pan Kadlec rozebíral kradená auta. Fotky, jak to tady vypadá dnes, najdete zde.


Červenec

Nejstarší obyvatelce Prahy 3 bude v pondělí 105 let. A protože v pondělí nebudu v Praze, zastavil jsem se za ní už dneska cestou z práce.
Paní Marie Witmanová se narodila rok před vznikem republiky. Byla cukrářkou a dodnes jí to na světě baví.
Mimochodem, vedle ní sedí paní ředitelka ošetřovatelského domu Prahy 3 Petra Gabriel Lojdová. Ta je taky hrozně fajn :-)


David Vávra na Kostnickém náměstí!
 

Michal Vronský, kandidát na starostu Prahy 3

Na Kostnickém náměstí jsme se potkali s architektem a hercem Davidem Vávrou, který tu měl 30 let ateliér.
Praha 3 mu za ty roky přirostla k srdci.
Mám radost, že se mu líbí revitalizace celého náměstí. Poslechněte si, co D. Vávra říká o architektonickém provedení i následné péči o celý prostor.
Zároveň děkuji za jeho přízeň a podporu.Rozjíždí se revitalizace dalšího náměstí. Tachovské!
Více v příspěvku Michala Vronského.
 

Michal Vronský, kandidát na starostu Prahy 3

Dnes jsme předali k revitalizaci Tachovské náměstí. Samotné práce začnou přibližně za měsíc a hotovo bude za rok. 

 • Z náměstí bude zase náměstí, které budeme moci přejít zleva doprava
 • Zmizí objekt bývalých toalet, který vytváří různá zákoutí a znepřehledňuje prostor
 • Přibude posezení ve středu náměstí s 6 vysokokmennými stromy, po čase s mohutnou korunou
 • Pobytové plošiny podél domů, kde mohou restaurace instalovat pobytové zahrádky
 • Bezbariérový vstup na cyklostezku
 • Zasypání podchodu a protažení trávníkové plochy až k patě vinice
 • Nevzhledné kontejnery zmizí pod zem

Jde o 7. revitalizaci veřejného prostoru, kterou se nám v rámci volebního období podařilo rozhýbat. U, Kostnického, Komenského a Náměstí barikád jsme jen stříhali pásku. Náměstí Jiřího z Poděbrad, Žižkovo náměstí, park U Kněžské louky, okolí cyklostezky, revitalizace paneláků v Blahoslavově, Táboritské a Kubelíkově už jdou za námi.
Výsledkem budou nová bezpečnější místa pro sousedská potkávání nebo odpočinek. Od kvality veřejného prostoru se odvíjí náš vztah k místu a také ochota trávit v něm volný čas.


Zítra by Jaroslav Foglar oslavil 115 narozeniny. Byl to skaut, autor Rychlých šípů a dlouholetý obyvatel Žižkova z Křišťanovy ulice.
S kamarády a dětmi stanujeme na louce nedaleko Strakonic. Když jsme včera seděli u ohně, vzpomněli jsme si i na Tebe Jestřábe!

Mimochodem, takhle se k Jaroslavovi Foglarovi chodilo, když bydlel u nás na Žižkově: https://www.facebook.com/ptacekjiri/posts/1832600037048642/


Červen


Tohle je můj každoroční rituál. Dneska jsem si vzal den dovolené, půjčil si náklaďák a vezu skautům věci na tábořiště. Pro mě léto nezačíná 21. června. Začalo dneškem.
V pátek vypravíme na stejné místo naše děti. Ty už to zvládnou vlakem :-).
Přeji krásné léto!

LUMTURO 


Minulý týden proběhl sněm pražských starostů. Otevřel jsem tam téma vztahu městských částí a řízení městské policie.
Málokdo to totiž ví, ale i když mají městské části Prahy srovnatelné množství obyvatel jako třeba krajská města, tak pravomoc řídit městskou policii má v Praze pouze magistrát jako zřizovatel. Jakkoliv starostové nesou politickou odpovědnost za bezpečnost, tak o prioritách strážníků či personálních otázkách prostě nerozhodují.

Na sněmu bylo přijato usnesení, že "Sněm starostů žádá Radu hlavního města Prahy, aby připravila návrh na úpravu Organizačního řádu Městské policie hlavního města Prahy. Cílem úpravy by mělo být posílení pravomocí a vlivu městských částí vůči jednotlivým obvodním ředitelstvím městské policie v Praze a to jak v otázce stanovování úkolů, tak i v otázkách jmenování, odměňování a odvolávání vedoucích pracovníků obvodního ředitelství."

Před lidmi starostové za strážníky odpovídají už dnes. Hodně by nám pomohlo, kdyby tomu tak bylo i na papíře.

Za spolupráci děkuji Tomáši Portlíkovi, starostovi Devítky a všem starostům, kteří tento návrh podpořili.Tohle je první nástřel urbanisticko-architektonické studie na budoucí podobu Olšanské ulice. V podstatě je to koncept k otevření debaty s veřejností.
Autorem jsou UNIT architekti, s.r.o.

Vše podstatné je v Michalově příspěvku a to včetně odkazu na stažení celého dokumentu.

Michal Vronský, kandidát na starostu Prahy 3
Dnešní Olšanská ulice funguje zejména jako dopravní spojka. Jakoby město končilo Olšanským náměstím a po pár set metrech zase začínalo ulicí Jana Želivského. Hrubý štěrk mezi kolejemi připomíná venkovské nádraží… Velké množství ploch tu neslouží žádnému účelu, ačkoliv po parcích a hřištích je obrovská poptávka. O komplexní řešení prostoru si Olšanská třída říká od svého počátku.
Důležité principy studie:

 1. Propojení okolních parkových ploch do uceleného systému
 2. Zadržování vody a prvky modro-zelené infrastruktury
 3. Liniový park podél hřbitovní zdi
 4. Funkční spojnice mezi starou a nově vznikající zástavbou
 5. Vytvoření olšového stromořadí
 6. Oddělené obousměrné cyklostezky
 7. Oživení obchodního parteru
 8. Důraz na sportovní a kulturní vybavení místa

Autory studie jsou architekti z UNIT architekti. K podrobnějšímu náhledu tu: https://drive.google.com/.../1N9EeI2JfiiIhxetXQotT.../view


Zobrazit vše