Přátelé, dovolím si pár řádek k preventivní akci policie, která o víkendu proběhla ve vybraných nočních podnicích Prahy 3. K akci byl přizván i náš starosta Michal Vronský. Poté, co Michal o akci referoval na svém FB, vysloužil si stovky velmi emotivních a negativních komentářů. Jako bonus o něm vyšlo pár bulvárních článků popisujících zbytečnou policejní agresi.
1) V první řadě je třeba si uvědomit, že starosta nešéfuje státní policii. Ta přirozeně nespadá pod město a pokud je starosta přizván, je pozorovatelem a nikoliv zadavatelem. Za mě je ale dobře, když o tom následně informuje.
2) Troufám si tvrdit, že policie nepostupuje náhodně. Ostatně jeden z kontrolovaných klubů je notoricky známý podnik orientovaný na rusky mluvící klientelu. Prakticky každý, kdo bydlí ve stejné ulici, vám může povyprávět, jak má příležitost z okna svého bytu pravidelně pozorovat vyřizování účtů mezi hosty. Třeba ve tři v noci. Ono je snadné bydlet na druhém konci republiky a vést akademickou debatu o práci policie. Jenže osobně znám lidi, kteří se z okolí tohoto podniku raději přestěhovali do jiné části města. Kdo v sousedství klubu bydlí, dobře ví, o čem je řeč.
3) Za mě je Praha 3 super místo k životu. Ale nic není dokonalé. Jsme součástí velkoměsta, které má svoji čilou drogovou scénu. A opravdu nemyslím hulení, které si pár puberťáků pěstuje za oknem. Prakticky neuplyne rok, kdy by policie na území Prahy 3 neodhalila několik profesionálních varen pervitinu. Významná část vyrobené drogy se tady i prodá a to právě v nočních klubech.
Když jsem četl komentáře pod Michalovým příspěvkem, řada z nich vzbuzovala dojem, jako by jednou z definic demokracie bylo, že má policie tyhle věci ignorovat. Fakt si to nemyslím.
Únor
Tyhle koše nemám rád.
Prakticky pokaždé, když zveřejníme nějakou vizualizaci s budoucí podobou náměstí či jiného veřejného prostoru, dostanu alespoň jeden dotaz, jestli počítáme s umístěním těch super odpadkáčů z "nového městského mobiliáře", jehož design před pár lety pro Prahu vysoutěžil IPR. Ne. Nepočítáme.
Abych nebyl jenom kritický, myšlenka na jednotný vzor pražských laviček, košů či stojanů na kola je myslím zcela správná. Proto, když jsme v roce 2019 vybírali větší koše pro Jiřák, byla to jasná volba. Ale otevřeně si přiznejme, že tentokrát se to úplně nepovedlo.
Vítězem zmíněné soutěže se v roce 2017 stalo studio Olgoj Chorchoj. Odpadkový koš získal v roce 2019 ocenění Red Dot Design Award. Jenže praxe radost nedělá. Koše začaly reznout již v prvním roce. Životnost vnitřní vložky je zhruba rok a půl. Povrch je členitý, takže se všude drží špína a vlhkost. V průběhu čtyř let jsme museli počet redukovat zhruba na polovic. Náhradní díly jsou taky špatně dostupné a proto rozpadající kusy kanibalizujeme na díly pro těch pár zbývajících.
Koše, co jsou na Jiřáku, jsme získali za velmi výhodných podmínek. Byla to první ověřovací série. Ale nový koš tohoto typu (trochu vylepšený), kterým bychom rozpadlé kusy nahradili, nelze sehnat pod 26 tis. Kč. Na Jiřáku má být v průběhu jednoho roku zahájena revitalizace. Už se s nimi nepočítá.
Myslím, že TSK a IPR si problém dobře uvědomují (za to je chválím), hledají i alternativy, které budou levnější a odolnější (opět chválím). Ale až zase zveřejním nějakou vizualizaci, už se mě na tenhle mobiliář prosím neptejte :-). Díky za pozornost.
PS: Nové tramvajové zastávky od stejného autora se mi celkem líbí.
+5 dalších
Zatím vede nejlepší cesta do metra na Jiřáku po žebříku. Stanice by se měla otevřít letos v listopadu. Štola pro výtah je vykopaná a ten by měl být zprovozněný za rok v květnu.
Takhle dnes vypadají eskalátory do stanice Jiřího z Poděbrad :-)
Přátelé, právě jsme schválili rozpočet na rok 2023. Zdržím se obsáhlejších komentářů, ale chci vypíchnout jednu důležitou věc. Počítá se investicemi ve výši 742 mil. Kč. Pokud se nepletu, v historii Prahy 3 se jedná o rekordní sumu. Praha 3 nikdy nedokázala rozjet tolik nových projektů, jako je tomu v posledních letech.
Největší stavební ruch samozřejmě probíhá kolem tramvajové zastávky Olšanské náměstí, kde se revitalizují největší a současně i poslední neopravené paneláky ve vlastnictví Prahy 3. Na Vinohradské stavíme podzemní garáže. Opravuje se Tachovské a Žižkovo náměstí. Další peníze jdou do škol a konečně se dostaneme k mé srdcové záležitosti, kterou je skatepark na Pražačce. Je toho samozřejmě mnohem více. Držte nám prosím palce.
Tohle mi přijde opravdu důležité a jsem rád, že se o věc starosta Michal stará. Jde o demolici telefonní ústředny v Olšanské a o kontrolu azbestu, který se zde v hojné míře vyskytuje. Více v příspěvku Michal Vronský, starosta Prahy 3
Prakticky nemine den, abych nedostal dotaz k demolici bývalé telefonní ústředny v Olšanské ulici. Možný únik azbestu do ovzduší vyvolává obavy mnoha obyvatel Prahy 3. Slíbil jsem, že budu proces průběžně sledovat.
V úterý jsem se proto podruhé sešel s vedením hygieny, a jelikož jde o složitou problematiku, přizval jsem si odborníka, který obyčejně pracuje pro developery jako stavební dozor. Chtěl jsem mít jistotu, že vše, co se na staveništi odehrává, je v pořádku.
Hygienická stanice provedla do dnešního dne celkem 3 kontroly, přičemž dvě z nich nebyly předem ohlášené. Při druhé neohlášené kontrole si pracovníci hygieny přinesli zařízení na měření azbestových vláken v ovzduší.
Přístroj umístili k filtračním jednotkám, přes které je vyváděn vzduch z uzavřeného prostoru staveniště ven. Pokud by totiž unikal do ovzduší nebezpečný azbest, bylo by to tudy. Analýzy všech tří odebraných vzorků se ukázaly jako vyhovující. Certifikované měření provedl Státní zdravotní ústav.
Druhá kontrolovaná činnost se týká nakládání s azbestem jako s nebezpečným odpadem. Tuto kontrolu má na starosti Odbor ochrany životního prostředí za dozoru magistrátu. Při této činnosti je prověřováno, zda je s odpady nakládáno v souladu s platnou odpadovou legislativou, např. se kontroluje způsob balení, označování, evidence, ohlašování přepravy, zajištění předání do zařízení atp.
Ve čtvrtek jsem se ještě setkal s ředitelem developerské společnosti a apeloval jsem na maximální pečlivost a přísnost z jejich strany na dodavatelskou firmu, která samotnou likvidaci azbestu provádí. Byla mi slíbena nulová tolerance k možným chybám.
Jako starosta se snažím tlačit na všechny jmenované orgány i developera, aby věc nepodceňovaly a věnovaly ji maximální úsilí, protože to je základní předpoklad bezpečné likvidace. Jsem rád, že to zatím probíhá správně. Všechny subjekty přistupují k věci zodpovědně a nikdo neslevuje z nastavených pravidel.
V tomto úsilí je třeba setrvat ještě dalších 8 měsíců.
+5 dalších
Dovoluji si skromně poznamenat, že nám byla přiklepnuta podpora z Národního plánu obnovy ve výši 188 mil. Kč na realizaci Domu tance :-). Vznikne revitalizací opuštěných Žižkovských lázní. S dalšími prostředky se počítá v investičním rozpočtu Prahy. Ten jsme na magistrátu schválili včera.
Když jsme loni oznámili, že v Baranově ulici přetvoříme bývalé agitační středisko KSČM na dětskou ordinaci, hodně lidí nás varovalo, že myšlenka je to sice chvályhodná, ale s hledáním pediatra budeme mít velký problém. Za týden tady praxi otevírá MUDr. Barbora Kociánová. Do své péče přijme až 1200 dětských pacientů. Vítám ji mezi námi! Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo pediatra hledá, dejte mu vědět. Sestřička telefony bere, maily vyřizuje a objednává již dnes :-). www.detske-baranova.cz