Leden


Dnes zemřel Eduard Marek alias Hroznýš.
Eda byl skaut, hrdý žižkovský rodák a člen třetího odboje. Byl nepohodlný nacistům i komunistům, proto se dvakrát ocitl ve vězení. Ještě před třemi lety absolvoval seskok padákem a překonal tak světový rekord. V březnu by mu bylo 105 let!
Byl to frajer.
 +6 dalších

Tohle je ředitel Vojenského historického ústavu brigádní generál Aleš Knížek. Provedl nás budovou Armádního muzea na Žižkově. Rekonstrukce finišuje, otevírat se bude v říjnu. Věřte, bude to pecka!


Jana Palacha se komunisté báli i dvacet let po jeho smrti. Ještě v roce 89 natáčela ČST takovéhle bizarní a vylhané reportáže z rodných Všetat.

Právě sem byl totiž v roce 73 jeho hrob z Prahy nuceně přemístěn. Nesměl být tolik na očích. K nám na Olšany byl navrácen až v roce 90.

Realita ve Všetatech byla ovšem jiná. Lidi sem jezdili. Za vydatného dohledu police se zde každoročně konaly vzpomínkové akce. Naše rodina má nedaleko chalupu, párkrát jsme se tady rodiči a bráchou zastavili. I během roku byl hrob obložený květinami a jasně rozeznatelný už od vchodu na hřbitov.

Dneska jsme se s kolegy zastavili na Olšanech a na hrob dali malou květinu za všechny obyvatele Prahy 3. Jan Palach zemřel v neděli 19. ledna 1969 v 15:30, tři dny po svém činu. Zítra to bude 53 let.


Před časem jsme do ulic rozmístili jedenáct popelníků na nedopalky. Jeden nám nějaký rošťák ukradnul. Zbylých deset slouží.
Čistí se jednou za měsíc. V listopadu vycházelo průměrně kolem 250 nedopalků na popelník. Zvažujeme, zda rozmisťovat další.+5 dalších

Ty první dvě fotky jsou z doby, kdy po Praze 3 ještě jezdily trolejbusy. První je z Ondříčkovy a druhá z Boleslavské ulice. Další fotky jsou z dneška. Nejsou to sice přímo trolejbusy, ale zatím jen elektrobusy. Dobíjejí se prostřednictvím pantografu vždy na konečné a pak musí urazit celou cestu na jeden zátah. DPP je v rámci ověřovacího provozu bude nasazovat na linky 154, 213 a o víkendu také na 124. Výchozí stanice je u nás na Želivského.

Zatímco o pořízení pořízení elektromobilu lze vášnivě polemizovat, na elektrifikaci městské dopravy je vzácná shoda. Navíc tyhle elektrobusy jsou předvojem návratu skutečných trolejbusů do Prahy. Asi nejdále je příprava elektrifikace linky 140. Pro nás z Prahy 3 je důležitou skutečností, že se zvažuje elektrifikace linky 136. Na ní by pak byly použity tříčlánkové velkokapacitní trolejbusy.Před časem se mě někdo ptal, co se stane s těmi vánočními stromy, které jsme měli v Praze 3. Jestli není škoda toho dřeva. Michal Vronský, zastupitel Prahy 3 to vysvětluje níže:

 

Michal Vronský, zastupitel Prahy 3

Staré vánoční stromy z Ohrady, Jiřáku a Lobkovicova náměstí poslouží k opravě dětského hřiště na Krejcárku. Vánoční stromky byly včera dopoledne odvezeny do truhlářské dílny, kde dřevo zpracují a následně použijí k opravě herních prvků hřiště na Krejcárku. Snadné a šetrné.


Je mi jasné, že ve srovnání s tím "drama", co se už dva dny odehrává ve sněmovně, je tohle úplná prkotina :-).

Na Žižkově náměstí ještě nesundali poslední část vánočního osvětlení. Nenecháme ho tam? Na těch stromech to nevypadá marně.
Ptal jsem se na to dodavatelské firmy, která nám ta světýlka pronajala. Nic by za to nechtěli :-).


Počty ve sněmovně jsou jasné. Všichni předem vědí, jak hlasování o důvěře vlády dopadne, přesto si potřebují dokázat, že ty dva dny fyzicky vydrží.
Nerozumím tomu dnes. A nerozuměl jsem tomu ani před třemi lety, když se v Praze 3 volila nová rada. Tehdy nám opozice dávala lekci "konstruktivní politiky" do sedmi ráno. Po tolika hodinách se souboj myšlenek rázem mění na souboj bolavých zad a otlačených zadků.


Zobrazit vše