Únor


+3 dalších

Pročetl jsem na Facebooku všechny komentáře pod příspěvkem o psích exkrementech. Včetně sdílených je jich několik set. Reagoval jsem jen na část, ale děkuji za všechny. Řada z nich mě přivedla na zajímavé věci.

 

Často zde zazníval názor, že úklid exkrementů je věcí obce. Že obec vybírá poplatek za psa a tudíž se má starat. Dovolím si to zasadit do reálných čísel. Poplatek za psy přináší do rozpočtu Prahy 3 cca 1,6 mil. Kč. Naopak náklady na instalaci a doplňování stojanů se sáčky + vyprazdňování košů na psí exkrementy stojí Prahu 3 cca 2 mil. Kč ročně.

 

Samotný sběr exkrementů z chodníků se provádí v rámci pravidelného úklidu, kde se používají i speciální vysavače. Ten vychází na cca 4,2 mil. Kč ročně, ovšem tato suma zahrnuje nejen ty exkrementy.

 

Tvrzení, že pejskaři si úklid platí v poplatku za psa, je tedy mylné.

 

Současně se mi nezdá jako dobrý nápad, abychom zmíněný poplatek zvyšovali. Většina pejskařů vzorně uklízí. Není systémové řešení, aby všichni dotovali hrstku nezodpovědných.

 

Mimochodem, bobky na chodnících jsou téma všude na světě. Na fotkách jsou informační tabulky z Velké Británie, Vídně a nejnovější je z Tenerife (to velké lejno s cedulí pořídil Matěj Žaloudek). Paradoxně v zemích, odkud tyto fotografie pocházejí, jsou bobky na chodníku naprostou výjimkou.


V Praze 3 se rozmáhá takový nešvar. Psí bobky na chodníku. Budeme to muset začít řešit.

 

1) Pro zodpovědné pejskaře (díky!) výrazně rozšíříme počet stojanů se sáčky na psí exkrementy. Náměty na nová umístění mi můžete posílat na mail ptacek.jiri@praha3.cz.
2) Vedení městské policie nám přislíbilo pomoc. Více se zaměří na ty, kteří po svých pejsích neuklízí. Dříve strážníci udělovali pokuty v řádu stokorun, nebo znečištění chodníku řešili domluvou. Od nového roku pokuty dosahují až 2 000 Kč. Teoreticky mohou uložit až 10 000 Kč.
3) Psí exkrementy je třeba uklízet nejen z chodníků, ale i z trávníků a rabátek kolem stromů. Na trávnících by měli dovádět děti i dospělí, proto z nich nedělejme psí záchody.
4) S úklidem též přitvrdíme. Nicméně základem zůstává, že uklízet má hlavně páníček.

 

Tématu se budou věnovat březnové Radniční noviny a chystáme i kampaň ve veřejném prostoru. Velký dík patří těm, kteří žádné napomínání nepotřebují. Já věřím, že jich je většina.

 

(PS: Foto je pouze ilustrativní. Otík je čistotný pes a tohoto strážníka bych stejnak přepral  :-))Zajímalo mě, jak se v minulosti proměňovalo uspořádání náměstí Jiřího z Poděbrad. Tohle jsou letecké snímky z let 1938–1989. Nejvíce změn se zde odehrálo v době, kdy probíhala výstavba metra (otevřeno 1980), což je zachyceno na snímku z roku 1975. Tehdy vznikla například točna před kostelem, garáže a pochopitelně i vstupy do stanice. Fontána od sochaře Petra Šedivého zde je od roku 1981.

 

Kdybyste si chtěli prohlédnout širší okolí, mapový portál IPRu je ZDE.


Mimochodem, s panem sochařem Šedivým mám dnes odpoledne domluvenou schůzku. Budeme se bavit právě o Jiřáku.Všude v parcích na Praze 3 se srocují sněhuláci. Dohlížejí na postupný úklid sněhu z chodníků a silnic.

 

Díky všem, kteří tráví neděli za volantem odklízecí techniky a u hrábla na sníh!


Leden


Mají podle vás ještě smysl telefonní budky? Popravdě, než jsem se stal starostou, tak jsem si moc nepřipouštěl, že by si tahle věc zasloužila větší pozornost. Ale pokud bych měl soudit podle stížností, které mi chodí na radnici, tak to za zamyšlení stojí.


Vlastně si ani nevzpomínám, kdy jsem někoho viděl z budky volat. Mobilní telefon mají už i školáci na prvním stupni. Budky dnes slouží převážně jako nosič reklamy. Tu a tam zabírají nějaké parkovací místo a třeba ta na Olšanském náměstí plní především roli toalety.


Tento týden jsem navázal kontakt s O2. Zastánci poukazují na skutečnost, že z telefonních budek se mohou děti dovolat na linku bezpečí.

 

Co myslíte, stojíme ještě o ně?


Žižkovský JAWA KLUB PRAHA 1961 uznávají i samotní Hells Angels! Spřádáme spolu velký plán. Jestli to klapne, bude to pecka!


Možná budeme mít další mimořádné zastupitelstvo svolané opozicí. Pánové Bellu (ODS) a Venhoda (ANO) přišli s myšlenkou, že palčivým problémem Prahy 3 je usnesení zastupitelstva z roku 2014, ve kterém tehdejší politická reprezentace podpořila Kliniku. Formou otevřeného dopisu jsem dostal týdenní ultimátum, ve kterém se opět vyhrožuje variantou, že opozice svolá mimořádné jednání zastupitelstva. To vše za situace, kdy budova Kliniky je vyklizena, vlastník objekt převzal a pečlivě zabezpečil proti dalšímu vniknutí.

 

Pánové, vy tu Kliniku nemít, jste v pěkné bryndě. Ale jestli v tom opravdu hodláte pokračovat, můžete trhnout rekord a v počtu mimořádných zastupitelstev překonáte i slovutného Matěje Stropnického.

 

Na otevřený dopis jsem sepsal neméně otevřenou reakci:

---------

Vážený pane Bellu, Vážený pane Venhodo,
dovoluji si krátce reagovat na Váš otevřený dopis, který jsem obdržel dne 18.1.2019.

 

K problematice tzv. Kliniky v Jeseniově ulici jsem se nespočetněkrát vyjadřoval v rozhovorech pro novináře, na sociálních sítích i na svém webu (www.jiriptacek.com). O nezbytnosti respektovat rozhodnutí Ústavního soudu se netřeba přít. Ostatně schopnost podřídit se naprosto elementárním principům demokracie je jedním z pilířů naší společnosti.

 

Na základě diskuse s Vámi jsem si vyhledal zmíněné usnesení ZMČ. Jedná se o usnesení z roku 2014, bylo tedy přijato před více jak čtyřmi lety. Paradoxně pro něj hlasovali i někteří členové klubu, který se hlásí k Vašemu emotivně laděnému dopisu. Zatímco dnes jsou zástupci KDU-ČSL nedílnou součástí společného zastupitelského klubu s ODS a Svobodnými, tehdy hlasovali v rámci klubu vedeného Matějem Stropnickým. Všichni přitom víme, že složení dnešního ZMČ je výrazně odlišné. Ostatně nejen já, ale i naprostá většina dnešní koalice tehdy vůbec nebyla členy zastupitelstva.

 

Hlasování o revokaci pochopitelně může vyvolat kterýkoliv člen ZMČ. Pokud by šlo čistě o revokaci zmíněného usnesení, návrh bych sám podpořil. Nicméně necítím takovou potřebu trávit čas revokací morálně zastaralých usnesení, která v současnosti městkou část vůbec k ničemu nezavazují, která byla schválena v jiném volebním období a ve zcela odlišném složení ZMČ. Společenská potřebnost takového konání je sporná.

 

Současně si dovoluji připomenout několik faktů. Budova Kliniky je v dnešních dnech vyklizena. Vlastník budovy objekt převzal a pečlivě zabezpečil. Můžeme brát revokaci historického usnesení jako symbolické gesto, přesto se domnívám, že se nenacházíme v situaci, kdy by hrozilo jakékoliv riziko prodlení. Proto bych vnímal vyvolání mimořádného jednání ZMČ za pouhé mrhání veřejnými prostředky a lacinou snahu na této kauze parazitovat za účelem vlastního zviditelnění. Podotýkám, že jednání ZMČ bude v souvislosti se schvalováním rozpočtu svoláno pravděpodobně koncem února. Pokud byste se chtěli tématu věnovat, bude zde dostatečný prostor.

 

Na samotný závěr bych rád uvedl, že jsem všem zastupitelům bez ohledu na politickou příslušnost k dispozici na telefonu i mailu. Pokud byste chtěli věc podrobněji probrat, můžeme se i sejít a věřím, že společně vymyslíme nějaké řešení.

 

Jiří Ptáček


Pamatujete na sochu rodiny, která byla na Floře v dobách před výstavbou nákupního centra? Během stavby byla převezena do prostoru autobusové zastávky Depo Hostivař. Začali jsme jednat s Dopravním podnikem o přemístění zpět na Prahu 3. A možná i přímo na Floru.

Kdyby se to náhodou nepovedlo, stoupneme si tam místo ní s panem radním Jirkou Svrčkem a kolegou Šimonem Ornestem.


Zobrazit vše