Duben

Perlička na Zelený čtvrtek

Od jednoho z Vás jsem dostal dotaz, proč jsou na Husitské všechny nové lavičky ještě zabalené ve folii. Celkem dvanáct kusů instalovala Technická správa komunikací v rámci rekonstrukce Husitské.

Pídili jsme se na TSK, jaký to má smysl. Dělníci je nevybalili. Stále se totiž jedná o smlouvě o předání laviček Praze 3. Čeká se na papír s razítky. Neměl jsem odvahu takhle odpovědět na dotaz. Takže jsme si s Janou Caldrovou (vedoucí Odboru ochrany životního prostředí) vzali nůžky a šli ty igelity sami rozstříhat. Stihli jsme tři kusy a zbytek za nás dotáhla Čistá Trojka.

Proces sezení je tedy zahájen. Smlouva na to snad taky jednou bude …


Krátký příběh ze života starosty. V pátek odpoledne jsem začal obvolávat různé resty z průběhu týdne. Od paní asistentky jsem měl vzkaz, že mi volala obyvatelka Prahy 3 (říkejme jí třeba Barbora) a naléhavě se mnou potřebuje hovořit ohledně nepořádku kolem jejího domu.

 

Vytočil jsem zapsané číslo. Dovolal jsem se kamsi do kadeřnictví v Holešovicích. Paní Barbora u nich občas brigádničí, ale zrovna tam nebyla. Nicméně madam na druhé straně telefonu mi rozhodně nechtěla věřit, že jsem starosta. Nechápala, proč volám a že se jí nikdy nic podobného nestalo. Prý si z ní akorát dělám legraci a jsem určitě nějaký moderátor z rádia, který na její úkor baví posluchače!

 

Fakt jsem měl nutkání ji v tom nechat. A třeba si přisadit, že kdyby se do telefonu ohlásila "Haló, tady Impulsovi", mohla vyhrát 50 000 korun.

 

Moje odpovědnost a vážnost svěřeného úřadu zvítězila. Podobné ptáčkoviny jsem si odpustil. Paní Barboře ale už volat nebudu  :-)


Prahu 3 čeká stavební boom. Náš místostarosta Tomáš Mikeska sečetl byty ve všech rozestavěných i avizovaných projektech na Nákladovém nádraží Žižkov, na Vackově a na Olšanské ulici. To množství atakuje 10 000 nových bytů.

 

Rozhodně nechci vyvolávat negativní vlny. Praha nové byty potřebuje a v té lokalitě vhodné plochy jsou. Nejsem ani odpůrce výškových staveb a moderní architektury. Jenže tady končí legrace.

 

Všichni tušíme, že pokud to nemá skončit fiaskem, je třeba kromě bytů řešit i nové školy (při tomhle množství rovnou dvě). Musíme přestat zpochybňovat trasu metra D, městský okruh a další investice v řádu miliard korun.

 

Postupně připravujeme developery na to, že se budou muset na všem podílet. Myslím, že oni to dobře chápou. Nejen Praha 3, ale i magistrát musí stanovit jasná pravidla participace mezi developery a samosprávou na financování občanské vybavenosti. Jakákoliv žádost o územní rozhodnutí vedoucí k nové výstavbě musí být podmíněna účastí na těchto nákladech, a to v míře větší, než bylo zvykem v minulosti.

 

A pak je tu ještě jeden hráč. Tím je stát. Zatímco my se dohadujeme, kde vezmeme 500 miliónů na stavbu nové školy, stát tu bude inkasovat balík peněz například z DPH. Průměrně velký byt v novostavbě má 60 m2. Takže při 10 tis. nových bytů a ceně 100 tis. Kč/m2 není těžké spočítat, že si Ministerstvo financí přijde zástavbou nádraží na zhruba 10 miliard korun. Tohle je už věc, která přesahuje Prahu 3. Pokud je výstavba nových bytů na území Prahy 3 zájmem státu, musí být zájmem státu i stavba metra a nových škol!+2 dalších

Znáte tuhle školní budovu vedle radnice? Je připravený docela povedený projekt na celkovou rekonstrukci a sestěhování všech našich úředníků sem na Havlíčkovo náměstí. Chtěli jsme ji pořádně vidět. Musíme totiž rozhodnout, zda v záměru pokračovat, nebo začneme hledat jiné cesty. Vylezli jsme i na střechu. Naposledy se zde učilo před více než sedmi roky, ale tabule jsou dodnes popsané.


Kostnické náměstí je oficiálně otevřené.

 

Udělali jsme to trochu veřejněji, než bylo zvykem. Díky všem, kteří dorazili. Teď ještě najít šikovného provozovatele kavárny, která sem přidá další život. Veřejné toalety, pítko, závlaha z retenčních nádrží... všechno tu je. A i na toaletách se bude splachovat dešťovou vodou. Pokud tedy občas zaprší.


Dneska je zvláštní den. Tady kolem Krejcárku chodí hrozně lidí a sbírají odpadky. Nechcete se ještě přidat?


Ráno jsem měl možnost navštívit profesionální hasiče. Naše městská část spadá do rajónu hasičské stanice č. 1, což je na Sokolské ulici. V jedné směně tu slouží 26 hasičů a jejich velitel npor. Mgr. Tomáš Horský je přímo ze Žižkova. Například na Olšanské náměstí jsou schopni od vyhlášení poplachu dorazit přibližně za sedm minut (2 minuty na výjezd + cca 5 minut jízdy).

 

Jsou to frajeři!


Březen

V úterý jsme na radnici měli povinné protipožární školení.

 

Asi každý to zažil – o žádou velkou zábavu se nejedná. O čem jsem ale opravdu nikdy neslyšel, byly "hasicí koule". Převratná novinka! Prý plně nahradí tradiční minimax. Ba co víc, stačí ji do ohně hodit a uhasí vše na ploše až 8 m2. Pana školitele koule zjevně nadchla a nás všechny taky.


Sousedovi dnes na chalupě úplnou náhodou chytla popelnice a pak ještě kontejner na dříví. A další náhodou jsem zrovinka měl tyhle dvě hasicí koule u sebe  :-).


Takže jsem je mohl hned za celý úřad vyzkoušet. Video si určitě pusťte. Vlastně jsem hodně rád, že jsem si kromě supermoderních hasicích koulí pro jistotu nachystal i starý dobrý minimax. Na radnici rozhodně zůstaneme u klasiky.


Zobrazit vše