Únor

Základem současného srabu jsou tyhle dvě věci. Vláda je zjevně organizačně naprosto neschopná a lidé jí dávno nevěří. Současně nás všechny ke dnu táhne fakt, že lidi svou nedůvěru vládě promítají do nedůvěry v opatření, která přijímá. Tohle je hrozně špatné východisko.

Zastávám názor, že je na místě nabídnout Andrejovi Babišovi otevřenou podporu menšinovému vedení a to za jasně definovaných podmínek. Dokonce by stálo za zvážení, zda nepracovat s myšlenkou širší koalice za podmínky, že by v čele nebyl Andrej Babiš.

Opozice musí ukázat, že je připravena nést odpovědnost. Řekl bych, že všichni voláme po konstruktivním přístupu. Opozice se logicky chce předvést, ale předvádět se až do podzimu na kritice vládních pomatenců prostě nejde.

Že to Andrej Babiš nezvládá, to už víme všichni. Je třeba stanovit podmínky "dovládnutí".


Teď to od kritiků zase schytám. Zase řeším bobky.

Lidi, berte to prosím jako křik vytočeného starosty, kterému neustále někdo myje hlavu za to, že máme pokálené chodníky i parky.

Dotyčný nesouhlasil s projednáním na místě a pokutou ve výši 2 000 Kč. Přestupek byl městskou policií předán správnímu orgánu. Myslím, že levněji ho to nakonec nevyjde.
Otevřeně říkám, že nejraději bych to zveřejnil bez těch kostiček v obličeji.

Koho by zajímalo, kolik vybereme na poplatcích za pejsky, kolik nás stojí úklid a nečetl můj měsíc starý příspěvek na toto téma, může zde - https://www.facebook.com/ptacekjiri/posts/2517466438561995

Pojďme s tím společně něco udělat. Záleží na každém z nás, jak čisto tady budeme mít. Díky za pochopení.
 


Tohle je příspěvek Prahy 3 k aktuální debatě o tom, zda je správné objednávat testy pro školáky z Číny. Včera jsme úspěšně testovali prvňáky v naší škole pomocí testů z Brna. Podívejte se na reportáž.

Souhlas k testování jsme dostali od 18 z 20 rodičů. Celá akce je uskutečnitelná do 20 minut. Testování probíhalo metodou "ze slin", tedy bez nepříjemného nabírání z nosu či krku.

Upozorňuji, že tento pokus proběhl jako pilotní projekt Prahy 3. Podoba plošného testování žáků bude ve výsledku určena především vládní strategií. Podle včerejších informací se zdá, že budou Ministerstvem vnitra upřednostněny testy dovezené z Číny. Snažíme se však prošlapávat cesty a hledat nejlepší řešení pro děti a jejich návrat do škol.
 


Do Číny asi poletí další vládní speciál. Ráno jsme v naší škole úspěšně testovali prvňáky českým testem ze slin. Děti to zvládly zcela v klidu a samostatně. Ministerstvo vnitra se však rozhodlo pro velkolepý nákup čínských testů. Odběry budou z přední části nosu. To snad není možný...Ráno jsme ve škole na Chmelnici otestovali žáčky první třídy antigenním testem na Covid-19. Chtěli jsme prověřit, jak je reálné testovat děti přímo ve školních lavicích. Záměrně jsme zvolili prvňáčky, protože u nich lze předpokládat, že budou potřebovat největší asistenci. A dopadlo to opravdu dobře.

 • Předem jsme zjišťovali souhlas rodičů. Z dvaceti rodin jsme měli osmnáct souhlasných reakcí.
 • Děti byly úžasné a podle instrukcí paní učitelky to zvládly takřka samostatně hned po příchodu do školy. Podotýkám, že u takhle malých dětí mě to opravdu mile překvapilo. Kdyby to dělaly pravidelně, nebude to trvat déle než 15 minut.
 • Nákaza se neprokázala u žádného z nich.
 • K testování jsme použili antigenní testy ze slin od českého výrobce. Jmenuje se to Saligen a výrobcem je Bakter Medical s.r.o. Nespornou výhodou je, že se nic nestrká do nosu či krku, což by se u dětí bezpochyby nesetkalo s velkým nadšením. Takto stačilo naslintat do malého trychtýřku a do deseti minut je výsledek k dispozici.

Celá akce proběhla v režii Prahy 3 a společnosti Aiomica. Odpoledne zveřejníme na Facebooku Prahy 3 reportážní video z celé akce. Děkuji dětem, rodičům a panu řediteli, že nám pomáhají prošlapat cestu. Za chvíli to bude rok, co se starší děti učí online a řešit potřeby školáků musí být priorita.
 


Praha 3 získala loni na dotacích 267 mil. Kč. To je nejvíce v historii.

Včera jsem tady psal o rozpočtu Prahy 3 z hlediska investic. Dneska si dovolím pár řádek o získávání peněz z dotačních zdrojů. Protože pokud chceme stavět, musíme na to také peníze sehnat. A dotace obcím nabízí celkem solidní možnosti.

Připravil jsem pro Vás jednoduchý graf, který ilustruje schopnost čerpat dotace ze zdrojů Evropské unie, od státu a v neposlední řadě z magistrátu. Uplynulý rok 2020 byl stručně řečeno rekordní. Praha 3 (včetně příspěvkových organizací) z těchto zdrojů získala částku 267 mil. Kč. Prostor pro zlepšení je tedy obrovský.

Pro ilustraci uvedu dva příklady. Naše městská část je zřizovatelem příspěvkových organizací "Ošetřovatelský domov Prahy 3" a "Pečovatelská služba Prahy 3". U obou jsme v roce 2019 uspořádali výběrové řízení na novou ředitelku a organizace tak získaly nové vedení. Obě paní ředitelky v podstatě od začátku upozorňovaly na to, že v dotacích zde existuje velký a nevyužitý potenciál. Výsledkem této snahy je skutečnost, že v roce 2020 dokázaly dohromady získat dotační zdroje v celkové výši 61 mil. Kč. To je v podstatě trojnásobek částky, kterou tytéž organizace získaly v roce 2019. Ať mi nikdo neříká, že je to náhoda.

Děkuji všem, kteří se na tom podílejí. Jsem rád, že jste členy týmu.
 


Dnes ráno vydalo Ministerstvo vnitra "Informace pro obce ve věci konání zasedání zastupitelstev obcí" v návaznosti na nouzový stav vyhlášený během nedělního večera. Oproti opatřením, která byla platná v uplynulém roce, je zde jedna zcela zásadní změna. Zastupitelstva se nemohou konat v době mezi 21:00 a 5:00 následujícího dne. Tento další a zcela chaotický pokyn vlády jde nečekaně proti zaběhnuté praxi, kdy jednání městských zastupitelstev začínají odpoledne (zastupitelé svou funkci vykonávají po návratu ze zaměstnání) a prakticky nikdy za uplynulé dva roky neskončilo dříve než pozdě v noci. Dnešní jednání Zastupitelstva Prahy 3 bylo řádně svoláno na dnešní odpoledne již před čtrnácti dny.

Během dopoledne jsem se proto spojil s předsedou největšího opozičního klubu Alexanderem Bellu a společně jsme začali řešit, jak se s touto situací vypořádat. Jistě, dva roky se spolu při jednání zastupitelstev utkáváme jako soupeři. Nicméně v době naprostého vládního chaosu, kdy se instrukce samosprávám vydávají až zpětně po vyhlášení nouzového stavu a v situaci, kdy se opatření mění ze dne na den, se spolu dokážeme domluvit.

Dohodli jsme se, že se na místě zasedání zastupitelstva sejdeme předem, společně přepracujeme program tak, abychom vše stihli v požadovaném čase do 21:00. I když jsme každý jiný, jde nám o to, aby v této komplikované době alespoň Praha 3 byla řízena lépe než stát. Díky za to.


Rozjíždíme nový investiční plán Prahy 3!

Dnes odpoledne budeme schvalovat rozpočet na rok 2021. Vím, že to nezní jako moc sexy téma, ale pro Prahu 3 je to důležitá věc. Navíc je za tím dost práce, takže bude fajn, když si to přečtete. Na konci se pak dovíte, do čeho letos půjde nejvíce peněz a která místa Prahy 3 by se do konce roku měla začít měnit.Když jsem se v roce 2018 stal starostou, dal jsem si závazek, že Praha 3 svůj provoz přestane dotovat z rozprodávání obecního majetku. Bylo tomu tak přinejmenším deset let. Velká část peněz z privatizace nekoncepčně plynula do běžných výdajů, takže se na peníze nemuselo tak hledět a městská část si mohla dopřávat nejrůznější kratochvíle. Utrácelo se za pompézní oslavy, nákupy propagačních článků v médiích či za různé bizarní výdaje, jako byl třeba sponzoring České Miss z obecní pokladny. Jenže kdyby městská část neprivatizovala, nejen že by neopravila jediný byt či náměstí, ale nepokryla by ani provozní výdaje a logicky by zkrachovala.

Tenhle trend se podařilo obrátit hned v prvním roce. Hospodaření v roce 2019 poprvé po deseti letech vyšlo tak, že provozní (nebo také běžné) příjmy a výdaje měly kladné saldo. A podle předběžných výsledků, které dnes máme, se v roce 2020 podařilo tento trend ještě více posílit. Je mi jasné, že řada našich opatření měla silně nepopulární charakter. Ostatně za některé kroky jsme to od voličů pořádně schytali. Ale rád bych, abyste věděli, že to nakonec mělo smysl. Podařilo se totiž dosáhnout stavu, že i když jednou privatizace skončí, bude městská část dobře životaschopná.

Díky tomu můžeme všechny prostředky z privatizace nasměrovat do investic a budování nových věcí. V roce 2021 počítáme s celkovými investičními výdaji ve výši 334 mil. Kč. Jen do oprav školních budov by mělo být investováno 69 mil. Kč. A kromě toho připravujeme celou řadu dalších projektů.

 • Největší investiční akcí bude letos oprava zchátralého panelového souboru Blahoslavova/Roháčova. Nyní je v tomto domě 132 bytů a dalších 11 (bezbariérových) teď vznikne v rámci revitalizace. Už jsme vysoutěžili dodavatele, stavba bude zahájena v první polovině roku.
 • Na cyklostezce pod Vítkovem se již staví, podél budou herní prvky pro děti, veřejné toalety a provede se řada dalších úprav.
 • Máme připravené stavební povolení a finance pro kompletní proměnu Tachovského náměstí. Tady projdou každý den tisíce lidí směrem do (či z) Karlína.
 • V průběhu roku bychom měli získat stavební povolení pro obnovu horního parteru Žižkova náměstí. S penězi v rozpočtu také počítáme.
 • Měla by proběhnout kompletní přestavba domu Husinecká 9, kde budou nové bezbariérové byty. Razítka i peníze jsou nachystané.
 • Chceme investovat do oprav nevyužitých obecních bytů, které budou následně pronajaty. Velká část výdajů bude pokryta dotací z magistrátu, kterou se nám podařilo získat.
 • Koncem letoška by měla být zahájena revitalizace panelového souboru Táboritská. Tento dům v podstatě utváří Olšanské náměstí, tedy jedno z lokálních center Prahy 3. Aktuálně se připravuje otevřené výběrové řízení na stavební firmu.
 • Prostředky máme připravené i na zahájení oprav úřadu v budově Seifertova 51, kam si chodíte vyzvedávat občanky či platit pokuty. Bude to sice běh na delší trať, ale letos se začne s první částí.
 • Další prostředky jsou připraveny na opravy podzemních garáží či opravy v ošetřovatelském domě. Celý výčet by byl ještě delší. Seznam investic bude součástí rozpočtu, který zveřejníme na webu Prahy 3.

V neposlední řadě investujeme do přípravy projektů, které by se měly rozběhnout v dalších letech. Již v průběhu letošního roku bychom mohli získat povolení na generální rekonstrukci a znovuzprovoznění podzemních garáží na Vinohradské třídě. Mělo by se sem vejít minimálně 70 automobilů a 15 motocyklů. Projektanti pracují na získání stavebního povolení pro celkovou rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad a dokumentaci k rekonstrukci panelového souboru Kubelíkova (nad Bezovkou). Loni jsme uspořádali architektonickou soutěž na revitalizaci Lobkovicova náměstí. Připravujeme plány pro nový park pod Parukářkou, kde by měla být i lesní školka. Do projekčních prací, které jsou předpokladem investic příštích let, se letos investuje 23 mil. Kč.

Držte nám palce!

PS: Zvláštní poděkování bych rád vyjádřil strážkyni obecní kasy Lence Sajfrtové a místostarostovi přes finance Tomášovi Mikeskovi.


Zobrazit vše