Duben

Hospody, kavárny, bary i restaurace zažívají nelehké období. Řada z nich zkouší prodej "z okénka", abyste si mohli své oblíbené jídlo vyzvednout a donést domu. Navíc je to způsob, jak můžete svůj oblíbený podnik podpořit. Protože všichni chceme, aby se udrželi nad vodou a mohli jsme k nim zajít i v lepších časech.

 

Připravili jsme seznam provozoven, které takové okénko mají. Zatím evidujeme prvních 23 adres. Pokud chcete svůj podnik přidat, neváhejte napsat kolegyni Joachimsthalové (Joachimsthalova.Zuzana@praha3.cz), která seznam průběžně aktualizuje. Můžete se ozvat i v případě, že v seznamu najdete nějakou nepřesnost.

 

S nápadem přišel pan Václav Srb z vinárny U Posledního soudu. Patří mu mé díky. Zůstaňte zdrávi!

 

Vybírejte zde.


Na pátek něco pozitivního. Loni jsme nad některá pískoviště instalovali stínící plachty. Ty sem letos pochopitelně také dáme. Ale stejně bude lepší, když tu jednou budou stínit stromy.

 

Před hodinou byly vysazeny tři stromy do prostoru hřiště na Parukářce. Další se budou sázet na Židovských pecích. Pár let to potrvá, ale až budou dnešní děti chodit na hřiště s těmi svými, tak pod nimi bude krásně.Z Prahy 6 odvážejí Koněva. Oceňuji. Pan starosta Ondřej Kolář správně poznamenal, že bez roušky se ven nesmí. Pravidla platí pro všechny.


Neponecháváme nic náhodě a dnes jsme rouškou opatřili Jaroslava Haška. Ten na Žižkově musí zůstat!


Tak si tady před spaním pročítám statistiky a podle hygieniků máme v Praze 3 na počet obyvatel nejméně nakažených. Celkem tu je 39 zaznamenaných případů nákazy koronavirem. Tak se držme. Dobrou noc... případně dobré ráno!DUBNOVÉ RADNIČNÍ NOVINY JSOU NA SVĚTĚ.
ČESKÁ POŠTA JE NEMŮŽE ROZNÉST, PROTO JE DOSTANETE POZDĚJI.

 

Česká pošta je tradičním distributorem Radničních novin. I přes všechny výtky ke kvalitě roznášky k tomu měla největší předpoklady. Jenže minulý týden nám pošta oznámila, že dubnové číslo neroznese - nesmí. Na základě rozhodnutí vlády nebudou až do odvolání roznášet radniční tiskoviny a ani nic jiného, pokud se to netýká výlučně ochrany zdraví a nouzového stavu.

 

U těch novin je to velká škoda, protože právě dubnové číslo by mělo zprostředkovat další informace všem offline čtenářům. O bezpečnostních opatřeních a službách radnice v časech nouzového stavu zde najdete několik stránek.

 

Objednali jsme roznášku u alternativního dodavatele. Noviny do poštovních schránek nakonec dostanete, ale stane se tak se zpožděním několika dní. Pokud byste je chtěli hned, stavte se pro ně na radnici a nebo v informačním centru na Jiřáku. Případně je rovnou vezměte i pro babičky a dědečky ve vašem domě. Pochopitelně jsou i na webu Prahy 3.

 

Koncem týdne bychom také rádi zveřejnili novinku – audio verzi Radničních novin. Opět je to věc, kterou jsme připravovali až na léto. Ale nouzový stav i snaha zpřístupnit noviny slabozrakým a nevidomým nás motivovala k urychlení. Kdo nechce či nemůže číst, může poslouchat :-)UŽ JSME SE NA TO NEMOHLI DÍVAT, ZAČALI JSME TESTOVAT NA KORONAVIRUS SAMI.

 

S místostarostou Ondřejem Rutem na hygienické stanici konzultovali, zda by bylo možné zajistit preventivní testování na přítomnost koronaviru u našich ošetřovatelek z domu pro seniory a z pečovatelské služby zřízené Prahou 3.
Na základě telefonické konzultace jsme dostali zamítavé stanovisko a na písemnou reakci zatím čekáme. Dokud se v zařízení nákaza neobjeví, netestuje se. Až pak!

 

A to je právě ten problém. Rozsah testování v ČR obecně vnímáme jako naprosto nedostatečný. A u služeb pro seniory to platí dvojnásob. Pokud bychom čekali na příznaky u ošetřovatelek a klientů, bylo by už pozdě. Šíření nákazy je pak prakticky nereálné zastavit a péče o nemocné je spojena s obrovským rizikem i náklady.

 

Praha 3 se proto rozhodla preventivně provádět testy u pracovníků sociálních služeb ve vlastní režii. Po konzultaci s vybranou laboratoří se ukázalo, že ošetřovatelky nemusí chodit na žádné ze státem zřízených odběrových míst. Sami jsou profesionálkami a jsou schopny zajistit odběr vzorků svépomocně. Dnes ráno bylo odebráno prvních XY vzorků a teď jsme je odvezli s paní ředitelkou Lojdovou do laboratoře Tilia, kterou provozuje paní doktorka Soňa Peková nedaleko Kladna. Vzorky sem budeme posílat několikrát týdně.

 

Když nemůže stát, musí Praha 3!


Březen


Na radnici jsem udělil nespočetně plných mocí. Ale s ohledem na nařízení vlády jsem dnes musel udělit kolegovi plnou moc k nákupu kanystrů v Hornbachu. Chtěli úředně ověřenou plnou moc od starosty, jinak by ho nepustili dovnitř.

 

Každopádně jsme získali pro Prahu 3 solidní množství dezinfekce. A ty kanystry jsme potřebovali k tomu, abychom mohli udělat provizorní výdejní místa, kam si pro ni můžete chodit. Stáčet se bude do vlastních nádob. Stavit se můžete dnes a zítra v 15:00-17:00 hodin před infocentrem na Jiřáku, nebo u bočního vchodu radnice v ulici Lipanská. Nabídka platí do vytočení všech zásob a je limitována 0,5L na osobu.

 

Jedná se o přípravek na ruce. Na jedno použití stačí pár ml. Anti-Covid obsahuje glycerol, takže je vysloveně nevhodný na ošetření podlah a jiných větších ploch.


Na naši zelenou linku nikdy nevolalo tolik lidi jako v koronavirových časech. Někdy je to i stovka hovorů za den. Většinu dotazů vyřizují zkušené kolegyně Informačního centra s paní Evou v čele. A teď máme další posily.

 

Například se k nám přidal pan ředitel Havelka ze ZŠ Chmelnice. Zavřeli mu školu a tak k nám pravidelně chodí na několik hodin denně. On je hrozně upovídaný a dělá nám z toho takové "Volejte řediteli".
 


Zobrazit vše