Leden


Často dostávám otázku, proč jsme nešli do koalice s tradiční pravicově orientovanou ODS a místo toho zkoušíme dobrodružství s Piráty a Zelenými. Rozhodně je to komplexnější problém, ale pro ilustraci tu mám jeden příklad.

 

Tady v Praze 3 byla informatika čtyři roky v gesci ODS. Byla to přímo jejich vlajková loď. Radniční noviny byly prošpikovány články o novém digitálním věku a smart city s obsáhlými citacemi bývalého starosty Alexandra Bellu. V tomto duchu jsme se loni dočkali i obecní mobilní aplikace. Pod názvem „Praha 3“ si ji zatím můžete stáhnout z AppStore a GooglePlay.

 

Tento výdobytek moderní informatiky sice graficky připomíná konec devadesátých let, ale nabízí slibně vypadající funkce. Například v rubrice „Potřebuji vyřídit“ najdete odkazy na cestovní pasy i občanské průkazy, poplatky za psa... A co se stane po kliknutí? Načte se webová stránka Prahy 3 s čísly na úředníky a seznamem věcí, které si máte donést na úřad. Člověk by čekal třeba formulář pro podání žádosti, ale aplikace funguje spíše jako prohlížečka běžného webu městské části. Díky funkci S.O.S. se pro změnu dozvíte, že policie má číslo 158 a hasiči 150. Má taková věc vůbec smysl?

 

Za samotnou aplikaci zaplatila městská část 1 210 000 Kč a za její údržbu se zavázala platit 242 484 Kč každý rok. Za celou dobu existence má aplikace 69 stažení ve verzi pro Android a 26 stažení ve verzi pro iOS. Zatím nás tedy jeden uživatel vychází na částku kolem 15 tis. Kč!

 

Otevřeně říkám, že bych peněz nelitoval, kdyby ta věc opravdu k něčemu byla.

 

A takových příběhů postupně vyplouvá dlouhá řada. Všimli jste si informačních panelů na budově úřadu v Seifertově ulici, které v podstatě nikdy neplnily svoji roli? Parkovacích čidel na Havlíčkově náměstí, která ve skutečnosti nic nehlídají? Smart lavičky na Jiřáku, která byla instalována bez povolení památkářů a bude třeba ji co nevidět přemístit?

 

Všechny tyhle věci mají společné především to, že byly pořádně drahé a jsou naprosto zbytečné. Není na tom nic „smart“ a především vůbec nic pravicového.Jan Palach byl v roce 1969 pochován na Olšanských hřbitovech. Protože se jeho hrob stal místem setkávání a tichých demonstrací, byla v říjnu 1973 jeho rodina donucena podepsat souhlas s exhumací. Ostatky byly v noci tajně vykopány a zpopelněny ve strašnickém krematoriu. Až tak moc se komunisté Palachova odkazu báli.
Jeho matka poté urnu uložila na hřbitově ve Všetatech do rodinného hrobu.

 

Pamatuji, že mě rodiče jako malého kluka k Palachovu hrobu ve Všetatech párkrát vzali. Na vesnickém hřbitově byl hrob rozpoznatelný na první pohled. V lednu 1989 to bylo 20 let od jeho smrti. Takže necelý rok před pádem režimu se tu konala větší vzpomínková akce. Státní televize o události referovala a reportáž okořenila několika "rozhovory" s místními občany, kteří vyjadřovali svou nelibost nad rozruchem v jejich klidné obci.

 

Od roku 1990 jsou ostatky opět u nás na Olšanských hřbitovech. Cestou do práce jsme se zde s kolegy krátce zastavili.+23 dalších

Máme za sebou prohlídku lázní na Husitské. Fotografka Eva připravila malou fotoreportáž.

 

Lázeňská budova je sice opředena legendami, ale v současnosti to již žádná sláva není. Jako lázně neslouží už desítky let. Před časem zde ještě fungovala diskotéka a právě tehdy došlo ke stavebním úpravám, které značně znehodnotily původní interiér.

 

Čeká nás rozhodnutí, jak se stavbou naložit. Praha 3 v minulosti nechala vypracovat řadu studií, které podrobně rozebíraly možnost přestavby na byty, rehabilitační centrum, nebo podnikatelský hub. S ohledem na rozpočet a jiné priority zůstalo jen u těch studií. Problémem je komplikovaná obslužnost z Husitské ulice (před vchodem nikdy nebyla parkovací místa). Přínosem je možný přístup z horních pater na cyklostezku.

 

Každopádně jsme začali věc řešit a již se ozvalo několik zájemců, kteří chtějí navázat jednání o případné spolupráci na využití budovy. Bude to běh na dlouhou trať.


KAUZA3.cz bez Ptáčka!

 

Kauzu3 možná znáte. Založili jsme ji před více než 10 lety. Tehdy používala Facebook jen hrstka lidí a opozice neměla do Radničních novin žádný přístup. Proto jsme vymysleli web, kde mohli své příspěvky publikovat všichni, kteří se chtěli vyjádřit k dění na radnici a v Praze 3. Postupně se tu začaly objevovat příspěvky takřka všech názorových proudů a politických stran v Praze 3. Kauza3 nárazově vycházela i v tištěné podobě a svou roli plní dodnes.

 

Jako starosta jsem se rozhodl vzdát svého místa v redakční radě. Kauze3 to myslím prospěje. Ve své funkci bych neměl zasahovat do práce redakce.

 

Díky všem, kteří se se mnou na projektu podíleli.

 

Při té příležitosti jsem si vzpomněl na leden 2010. Tehdy byl Žižkov parádně zasněžený. Vyhecovali jsme se a šli před radnici postavit hlídacího sněhuláka ⛄️!


KLINIKA, 06:00


Je tu klid.


Aktivisté, odpůrci i exekutoři odpočívají a nabírají síly před dnešní akcí. V 10:00 se tu před zraky novinářů strhne mela.
Možná by teď na obsazení stačil starosta P3 se svým asistentem 


Na tenhle čtvrtek je avizováno vyklizení objektu Kliniky (bývalé budovy plicní kliniky v Jeseniově ulici). Ta je již několik let využívána squattery. Jejich činnost jsem sledoval od začátku. S objektem a kolektivem jsem se byl osobně seznámit.

 

V posledních letech sledovala veřejnost, vlastník objektu i osazenstvo Kliniky soudní při, kterou v listopadu loňského roku definitivně rozetnul Ústavní soud. Ten rozhodl, že právo je na straně vlastníka (SŽDC).

 

Zastávám názor, že všichni, kteří své setrvání v objektu obhajovali probíhajícím soudním procesem, by měli v tuto chvíli rozhodnutí soudu bezvýhradně akceptovat a po vyzvání vlastníka objekt bezodkladně opustit. Schopnost podřídit se naprosto elementárním principům demokracie je jedním z pilířů naší společnosti.

 

Jestli se naplní očekávání a vlastník nechá objekt vyklidit, čeká jej nelehký úkol. Bude muset zajistit ostrahu budovy a její bezpečnost, protože zahájení rekonstrukce není otázkou bezprostřední budoucnosti.

 

Mimochodem, koncem roku 2018 nabídl Magistrát hlavního města Prahy společnosti SŽDC, že za tento objekt může převzít odpovědnost a projevil zájem získat jej do vlastnictví města.+5 dalších

V Pražském deníku vyšel krátký článek o rekonstrukci Jiřího z Poděbrad. Tohle je skutečně aktuální téma. Rekonstrukce byla bezmála 20 let „na spadnutí“ a díky tomuhle čekání se zde skoro všechny investice odkládaly. Akce měla být hrazena z peněz magistrátu, takže by Prahu 3 v podstatě nic nestála. Bylo jen třeba se dohodnout. A to se nestalo. Nicméně článek bohužel postrádá ty správné vizualizace. Můžete si je prohlédnout zde v galerii. S kašnou i farmářským tržištěm se nakonec počítalo. Příprava rekonstrukce byla na jaře roku 2018 zastavena.

 

Když si najdete chvíli času, budu rád, pokud mi napíšete, co si o rekonstrukci myslíte. Zprávu mi můžete poslat na posta@jiriptacek.com.


Dole na Husitské jsou městské lázně z roku 1901. Krásná budova patří městu a zahálí. O jejím využití se marně diskutuje řadu let. 

S kolegy z radnice si jdeme ve čtvrtek 10.1. od 14:00 celou budovu prohlédnout. Vyrazí s námi i známý kavárník Ondřej Kobza a všichni společně se chceme poradit, zda by stavba konečně nešla probudit k životu.

Pokud by se mezi vámi našli zájemci, kteří by se chtěli ze zvědavosti přidat, jste zváni.


Z bezpečnostních důvodů je velikost skupiny omezena, takže účast je podmíněna rezervací prostřednictvím zprávy na ptacek.jiri@praha3.cz
Budeme mít i šikovnou fotografku, takže kdo s námi nevyrazí, uvidí pak alespoň pěkné fotky.

 

DOPLNĚNÍ ---------------------
Po hodině musím vyhlásit stopstav. Počítám se všemi, kteří se do této chvíle přihlásili, ale dalši se budou muset spokojit s fotkami. Je nás už mnoho. Díky za zájem.


Zobrazit vše