Leden


Jan Palach byl v lednu 1969 pohřben u nás na Olšanských hřbitovech. Protože k jeho hrobu přicházelo hodně lidí, byly jeho ostatky zpopelněny a urna uložena až do roku 1990 v rodných Všetatech.

 

Shodou náhod má naše rodina nedaleko Všetat chalupu. Tatínek mě před rokem 89 několikrát k Palachovu hrobu vzal a vyprávěl mi, co se v roce 69 stalo.

 

Dnes je Palachův hrob opět na Olšanech. Ale jeho rodný dům byl přestaven na památník a od loňska je přístupný veřejnosti. Dnes jsme se tu cestou na chalupu zastavili s mým synem. Mikuláš je podobně starý, jako jsem byl tehdy já.

 

Květiny nám pro tuto příležitost připravili na radnici. Mikuláš je sem položil za všechny obyvatele Prahy 3.


Pro pejskaře, kteří upřednostňují igelitové sáčky před papírovými, budou od pondělka k vyzvednutí na recepci radnice na Havlíčkově náměstí a v Informačním centru Praha 3 na Jiřáku. Klidně se pro ně stavte. Do budoucna zvažujeme, že tato alternativa bude k dispozici i ve stojanech na ulicích.

 

Článek o experimentu z ulice Štítného na Novinky.cz zde.Říkejme tomu třeba experiment.

 

Tohle úterý jsme nechali vzorně uklidit Štítného ulici. Osobně jsem si od Havlíčkova až po Kostnické náměstí zkontroloval, že zde bylo naprosto čisto. Do dneška byl vyhlášen stopstav úklidu. Ráno jsem tu napočítal 21 nových exkrementů. Většina z nich byla uprostřed chodníku. Opravdu nechutné. Pánové z Pražských služeb mi půjčili vysavač a společně jsme to před chvílí znova uklidili.


Kromě financí, které vynakládá na úklid komunikací TSK, doplácíme na údržbu veřejných prostranství dalších zhruba 25 mil. Kč z rozpočtu Prahy 3. Postupně doplňujeme nové stojany se sáčky a koše na psí exkrementy.


Nicméně základem je, aby si každý po sobě a po svém pejskovi uklízel sám. Takhle to „leze do kapsy“ nám všem.

 

Prosím! GRRR!


Pro případ, že bych jednou musel na radnici chodit kanálama.


Kolektor Jana Želivského -> Havlíčkovo náměstíDostaly se ke mně dvě perfektní historické fotky Olšanské ulice. První vyfotil Zdeněk Bauer v roce 1945. V pozadí jsou vidět obrysy kostela sv. Rocha a Milíčův dům. Druhou nedokážu přesně datovat, ale podle typu automobilů v pozadí odhaduji, že byla pořízena krátce po roce 1965 (fotku mám od Michala Vronského).


A nejznámější žižkovský tramvaják Štěpán Šmehlík mi pro srovnání stejného místa vyfotil ještě jednu aktuální.

 

Díky!


MĚLA TO BÝT VELKÁ KAUZA, NAKONEC TO JE VELKÁ LEŽ

 

Během třetí neděle adventní mě zaskočila taková nepříjemnost. Investigativní web Hlídač státu zveřejnil ostře laděný článek o údajné manipulaci se státními zakázkami, kterého se měla dopustit moje firma. Tu jsem založil již na střední škole a živila mě až do chvíle, kdy jsem se stal starostou. Jelikož jsem obratem doložil absurdnost příběhu, Hlídač státu uznal chybu a zveřejnil omluvu. Nicméně celý příběh souvisí s Prahou 3 více, než mě v první okamžik napadlo.

 

Obvinění si bezprostředně po vydání osvojily a náležitě přibarvily Žižkovské listy, na sociálních sítích jej šířili představitelé opozice, a dokonce byl na prosincové jednání zastupitelstva Prahy 3 operativně zařazen bod s názvem „Důvěryhodnost starosty Ptáčka“. V posledním týdnu před svátky jsem hodně času trávil reakcemi na dotazy od přátel i nepřátel. V poště jsem kromě novoročenek nacházel i útočně laděné vzkazy od neznámých lidí, že na mě na základě článku podávají trestní oznámení. Věřte, že jakkoliv jsem si byl jistý, že jde o prokazatelné nepravdy, vánoční náladu to rozhodně nenavodilo.

 

Kontaktoval jsem provozovatele webu Hlídač státu Michala Bláhu a předložil jsem mu důkazy o absurdnosti textu. Reagoval velmi konstruktivně, obratem na webu zveřejnil omluvu a doznání, že článek obsahuje nepravdivá tvrzení (díky!). V tu chvíli však už příběh jednou vypuštěný na veřejnost žil vlastním životem.

 

Zajímal jsem se, koho vůbec taková blbost napadla. Jak jsem psal, Hlídač státu je celkem uznávaný web, který na svých stránkách obvykle řeší státní zakázky v řádu stovek milionů korun. Jeho články zpravidla mají solidní úroveň. Proč tentokrát zveřejnil bulvárně pojatý blábol plný nepravd, a ještě k tomu po vydání třikrát manipuloval se jménem autora?

 

Podle Michala Bláhy článek psal jistý externista Michal Repetný a jeho přáním od počátku bylo, aby zůstal v anonymitě. Popravdě nevím, proč by měl investigativní web bojující za transparentnost zveřejňovat anonymní texty. Člověk nemusí být detektivem, aby pomocí Google a sociálních sítí obratem zjistil, že pan Repetný patří do okruhu lidí kolem bývalého starosty Prahy 3 Alexandra Bellu. Zájem zůstat v anonymitě je pak zcela pochopitelný. Zakladatel webu Hlídač státu skutečné jméno autora k textu dodatečně doplnil a k článku připsal další dovětek, kde vyjadřuje lítost nad faktem, že se stal součástí politického boje mezi koalicí a ODS v Praze 3 – více v citaci na konci textu.

 

Takhle si konstruktivní práci opozice opravdu nepředstavuji. Je mi jasné, že nám z opozičních lavic potlesk nezazní. Nicméně šíření pomluv, prokazatelných nepravd nebo anonymních složenek Praze 3 nic dobrého nepřinese. Takové praktiky ničí nejen politickou kulturu a vztahy mezi námi, ale v konečném důsledku také negativně dopadají na městskou část.

 

Závěr věnuji celé naší opozici. S mnohými z Vás se osobně znám řadu let a jsem přesvědčen, že jste se o funkci zastupitele ucházeli s dobrými úmysly. Volební programy, se kterými jsme v roce 2018 kandidovali do místního zastupitelstva, mají řadu spojujících témat. Zkusme si uvědomit, že řada z nich překračuje jedno volební období. Odpoutejme se od osobních animozit a začněme se konečně bavit věcně. O spolupráci stojím a jsem Vám k dispozici.


----

 

Citace z textů, které provozovatel webu postupně doplnil pod původní článek:

 

"Oprava: V našem textu se nacházely pasáže, které se nezakládaly na pravdě. V první řadě Národní muzeum nemá žádný právní vztah s Národním muzeem v přírodě a jedná se o zcela odlišné zakázky. Z vyjádření dodavatele též plyne, že zakázka byla soutěžena ve veřejné soutěži. Součástí ceny je i neveřejná část projektu (intranet), údržba na 4 roky, webhosting a dalších 100 hodin práce programátora určených na rozvoj projektu (viz smlouva a link na ni). K článku jsme dodatečně doplnili jméno autora textu.
Za tyto chyby se Národnímu muzeu, Národnímu muzeu v přírodě a firmě NETservis (zastoupenou jednateli Ptáček a Tyl) omlouváme."


...
„Zároveň nás mrzí, že se tento článek stal součástí politického boje mezi vládnoucí koalicí a opoziční ODS na Praze 3, přičemž v rámci tohoto boje došlo k překroucení závěrů článku. Čemuž jsme vlastní nedůsledností bohužel napomohli. Pro nás jde o cennou zkušenost, která nám připomněla důležitost důkladné validace nejen faktů, ale i našich zdrojů. Zároveň jsme nastavili takové kontrolní procesy, které podobným chybám zabrání do budoucna.“


Prosinec

Ať už budete na Silvestra zapíjet nový rok nebo nešťastnou lásku, nesedejte za volant. Natočeno strážníky u nás na Žižkově.


Všimli jste si, kolik popelářů jezdilo dnes dopoledne po Praze 3? Byl to cvrkot. Nastoupili na Štědrý den do služby, aby bylo večer kam vyhazovat obaly od dárků.

 

Děkuji všem, kteří dnes nastoupili do práce, aby si ostatní mohli užít sváteční den.


Zobrazit vše