Září

Praha 3 má nejmenší Index korupčního rizika v celém hlavním městě.

Organizace Hlídač státu analyzuje data státních organizací a následně je řadí do žebříčků dle takzvaného K-indexu. Data jsou čerpána především z registru smluv a hodnoceno je deset parametrů. Například koncentrace stejných dodavatelů, podíl smluv se skrytou cenou, podíl smluv s cenou u limitu veřejných zakázek či podíl smluv uzavřených s firmami sponzorujícími politické strany.

V rámci Prahy bylo hodnoceno 22 městských částí. A Praha 3 obsadila první příčku. Jako jediní z celé Prahy jsme získali známku A. Přitom ještě v roce 2018 byla městská část hodnocena známkou D a obsadila deváté místo.

Celopražský žebříček a detaily si můžete nastudovat zde.


Otevřeně - z dnešního zastupitelstva jsem hodně mrzutý.
Nevím zda jste to zaznamenali, ale v létě proběhla debata nad tím, jak umožnit lidem v karanténě využít svého volebního práva. Abychom si rozuměli, do karantény se člověk nedostane z vlastní vůle, ale z rozhodnutí hygienika. Zpravidla je zdravý, přesto musí být v domácím vězení, protože se potkal s někým COVID pozitivním. S blížícími se volbami zareagovali poslanci celkem rychle a vymysleli způsob, jak voliče v karanténě nekrátit na jejich právech. Budou volit z auta.

Stejný problém začala záhy řešit zastupitelstva po celé zemi, protože s postupující pandemií hrozí paralýza zastupitelských sborů. Například zastupitelé na pražském magistrátu si obratem schválili novelu jednacího řádu a lidem v karanténě umožnili přístup formou videokonference. Hlasovaly pro to všechny strany! Na zastupitelstvu v minulém týdnu vše zafungovalo na jedničku. Protože žádný zastupitel by neměl být krácen na svém právu vykonávat svůj mandát.

Dnes jsme měli na jednání šest omluvenek. Měli jsme připravené technické řešení, na kterém informatici od pátku pracovali. Měli jsme připravenou novelu jednacího řádu podle magistrátního vzoru. A měli jsme online připojené zastupitele, kteří byli připraveni se jednání účastnit právě z karantény.

S určitým optimismem a nadějí jsem očekával, že tohle je věc, na které můžeme mít shodu s opozicí. Jak jsem psal odpoledne, byli jsme závislí i na jejich hlasech. Návrh neprošel. Zástupci ODS, Trikolóry, Svobodných, KDU-ČSL a ANO si vyhodnotili, že je politicky výhodnější nás v tom nechat vymáchat. Mezi důvody opozice zaznělo třeba i to, že zastupitelé nemají služební notebooky a někdo v karanténě by mohl být pod vlivem léků.
Zhruba do měsíce svoláme další jednání se stejným programem. Do té doby se budeme cpát vitamíny a s respirátorem FFP2, jako má
 


COVID NA ÚŘADĚ
Tak to dohnalo i nás. Kolega zastupitel Michal Vronský byl včera večer vyhodnocen jako COVID pozitivní. A to, co teď zažívá, není žádná "bezpříznaková rýmička". Ostatně neřešíme takovou situaci na radnici poprvé. V karanténě je nezávisle na něm hned několik dalších zastupitelů - koaličních i opozičních.

A v tom je právě potíž. Na odpoledne je svoláno řádné jednání zastupitelstva do hotelu Olšanka. Když se dívám na počet došlých omluvenek, budou řady zastupitelů řádně prořídlé.

Podobnou situaci řešili i v jiných městech. A minulý týden i na pražském magistrátu, kde si v souladu se stanoviskem Ministerstva vnitra hned na začátku odhlasovali úpravu jednacího řádu, aby zastupitelům v karanténě umožnili dálkový přístup formou videokonference. Fungovalo to dobře a zastupitelstvo touto cestou schválilo více jak stovku bodů.

Je to cesta, kterou se chceme vydat i my. Kolegové z odboru informatiky již ladí techniku na místě. Hned na začátek jednání chceme předložit zmíněnou úpravu jednacího řádu, která je navržena přesně podle zmíněného magistrátu. Jde v podstatě o jedinou možnost, jak si s postupující pandemií udržet možnost konat důstojná zastupitelstva. Další schůze zastupitelstva je naplánována na prosinec.

Otevřeně říkám, že koaliční strany nejsou schopny úpravu odhlasovat bez kooperace s opozicí. Zástupcům ODS a ANO jsme návrh řešení již představili. Jejich straničtí kolegové obdobné řešení podpořili i na úrovni magistrátu. Je to věc nepolitická, praktická a v těchto časech velmi potřebná.

Za mě je to jeden z nejdůležitějších bodů dnešního jednání.
(za foto děkuji Pavlu Vyhnánkovi)


Historický okamžik právě dnes - po třiceti letech jsme konečně dohnali Německo :-(


Když jsme v roce 2018 nastoupili na radnici, disponovala městská část několika sty neobsazených bytů v žalostném stavu. Bylo to i jedno z volebních témat. Náklady na rekonstrukce jednoho bytu mnohdy přesahovaly milion korun, proto se byty opravovaly pomalu a zůstávaly mnoho let ladem. Stanovili jsme si cíl provést tyto opravy co nejrychleji a obsadit je, aby byly k užitku a aby do obecního rozpočtu přinášely příjem z nájmů.
Dnes se rekonstrukce realizují výrazně levněji. Nechci se teď pouštět do debaty, proč tomu tak nebylo dříve, ale rekonstrukce nyní pořizujeme přibližně za 2/3 dřívějších cen. Jenom za posledních 12 měsíců se opravilo zhruba 100 bytů a ve velké části se už bydlí.

Část prostředků na opravy se daří získat prostřednictvím dotačních zdrojů z magistrátu. Část jde z našeho rozpočtu. Opravené byty jsou rozděleny do dvou skupin, kde jedna je přidělována podle „Pravidel podporovaného bydlení“ a druhá je nabízena za tržní nájemné formou veřejné aukce.
Čtyři bytové jednotky jsme se rozhodli prodat, protože nejsou vhodné ani pro podporované bydlení a nehodí se ani k tržnímu pronájmu. Budou vydraženy ve veřejné aukci a výnos opět poslouží k dalším rekonstrukcím. Nechceme, aby zůstal ladem ani jeden byt.

Realitní kancelář, která zajišťuje veřejné aukce, samozřejmě pořádá osobní prohlídky, ale zpracovala i celkem povedené prohlídky virtuální. Například na adrese https://my.matterport.com/show/?m=RtgWYPFqwR5 si můžete prohlédnout rozestavěnou půdní nástavbu v ulici Baranova. Netuším, jak k ní Praha 3 v minulosti přišla, ale prý zůstala takto rozestavěná už více jak 15 let. Je nereálné, abychom takový byt dostavěli a pak využili k sociálním účelům. Ale v soukromých rukách z toho může být vážně pěkné bydlení.
Dneska se poprvé dětem otevřela nová školka v Bukové. Možná pamatujete, jaká bouře se před pěti lety strhla kolem demolice původní stavby. Tehdy to byla ostrá politická bitva, která se natáhla přes několik zastupitelstev (včetně mimořádného), padala řada tvrdých slov a kolovalo nespočet fám. Jedna z nich například tvrdila, že tam už nikdo žádnou školku nepostaví a místo ní tam bude parkoviště přilehlého autosalonu.


Školka stojí. A je moc pěkná. Projekční práce a zahájení stavby se odehrály v minulém volebním období. V tom aktuálním se nám podařilo zajistit dotace v celkové výši 50 mil. Kč a stavbu dokončit. Náklady nakonec dosáhly rovné stovky.


Ať už si o tehdejším rozhodnutí myslíte cokoliv, jsem moc rád, že ji máme. Nová školka má dvojnásobnou kapacitu a zahajuje právě v okamžiku, kdy vyvstaly akutní problémy v jiné budově. Nedaleká školka v Jeseniově ulici zvenku vypadá velmi zachovale. V minulosti byla zateplena a průběžně opravována. Ale uvnitř se minulý týden ozvala rána. Přivolaný statik si prohlédl trhliny na rozhraní podsklepené části a východní nepodsklepené části. Konstatoval, že příčinou je pohyb v základech. Školka z počátku šedesátých let byla nejspíše ušita horkou jehlou. Východní křídlo zůstane uzavřené. Zahájení provozu je o týden odloženo a pro dvě třídy zajistil odbor školství náhradní prostory.
 


Srpen


Co se to stalo s legendárním BRIKETA BARem? Okurková limonáda? Latte s sebou?!


Ona to asi nebude úplně nová věc, ale šokovalo mě to. :)
 


I po dvou letech, co chodím jako starosta jednat na magistrát, tam stále trochu bloudím. Páni radní zde mají kanceláře v druhém patře uspořádány tak, že lze chodit dokola. A protože si nepamatuji, který ji má v jakém čísle, tak to vždycky obejdu celé, než najdu správné dveře.


Na dlouhých chodbách visí fotky z Archivu hlavního města Prahy, takže kromě čísel dveří studuji i je. A řekl bych, že zrovna Praha 3 je zde zastoupena nadprůměrně. Už několikrát jsem mezi nimi našel snímek, který jsem nikdy před tím neviděl. Včera jsem tam našel tenhle obrázek. Poznáte, kde je to vyfocené?


Zobrazit vše