10. 5. 2021


+2 dalších

Pamatujete, jaký poprask byl před pár lety kolem street gardeningu na Praze 3?
Tak já se tady veřejně chci doznat k tomu, že jsme jako radnice právě zcela nelegálně vysadili celý strom. Proč nelegálně? No protože je na místě, které nám prostě nepatří.

Pořád slýchám nejrůznější závazky, kolik se v Praze vysadí nových stromů. A že se pro ně najdou místa i tam, kde doposud žádné stromy nebyly. To jsou samozřejmě super věci. Ale otevřeně přiznávám, že při pohledu na uřezané pařezy v našich ulicích z toho mám trochu smíšené pocity. Kolegové z odboru životního prostředí napočítali, že máme na Praze 3 celkem 75 neobsazených rabátek po dříve pokácených stromech. Ta volná místa tam jsou třeba i deset let!

A teď si možná kladete otázku, proč Vám to jako starosta vůbec píšu, že? Proč je tedy nevysadíme. Ono je to na první pohled trochu nepochopitelné, ale věc se má tak, že většina stromořadí není ve správě Prahy 3. Stromořadí v ulicích, chodníky i vozovky podléhají magistrátní Technické správě komunikací. V podstatě nám nepatří a bez součinnosti TSK na nich nesmíme nic dělat. Na webu Prahy 3 máme dokonce mapu, kde je možné zjistit u každého jednotlivého stromu, kdo za jeho správu odpovídá (Praha 3 či TSK). Nicméně si troufám tvrdit, že i bez mapy lze přímo na místě poznat rozdíl. Třeba ta prázdná rabátka patří TSK takřka všechny.

Klademe si otázku co s tím. Je nám jasné, že většinu lidí nějaké dělení rolí mezi městskou část a magistrát příliš nezajímá. Současně investice prostředků Prahy 3 do magistrátních stromořadí je nejen zcela nesystémová, ale je i do budoucna finančně zavazující.

V pátek máme na toto téma jednání s generálním ředitelem Technické správy komunikací. Ten "nelegálně" vysazený strom na Žižkově náměstí zatím stál Prahu 3 zhruba 20 tis. Kč. Je třeba se pobavit o desítkách dalších míst. Protože tohle je ostuda naše i celého města.
 


Zpět na všechny aktuality