30. 3. 2021

Tenhle měsíc jsme na webu poprvé zveřejnili harmonogram úklidu chodníků a zeleně. Na první pohled to vypadá jako nezáživné tabulky, ale je to soupis všech ulic s uvedenou četností, kdy byste zde měli potkat metaře či zametací vůz.

No, a protože kolem úklidu dostávám hodně dotazů, dovolím si po čase zase jeden delší vysvětlující příspěvek. Zkusím popsat, jak to celé funguje a na koho se obracet, pokud nejste spokojeni.

V ideálním případě by Praha 3 měla uklízet pouze parky, náměstí, vybraná dětská hřiště a některé vnitrobloky. Chodníky totiž nikdy nebyly svěřeny do péče městských částí a teoreticky by je měla uklízet Technická správa komunikací (TSK) za prostředky magistrátu. Jenže takový úklid prakticky žádnému z pražských starostů nestačí, proto si takřka všechny městské části doplácí i za úklid chodníků. V našem případě z rozpočtu Prahy 3 investujeme do všech úklidových prací každoročně zhruba 18 mil. Kč (chodníky i parky). Největší část těchto prací zajišťuje společnost Pražské služby a.s. Stejná společnost je i dodavatelem zmíněného TSK, takže se dá říci, že její činnost v Praze 3 je částečně financována radnicí a částečně magistrátem.

TSK navíc dvakrát ročně zajišťuje i velké úklidové akce KUK (Komplexní Úklid Komunikací), kdy se musí přeparkovat auta a po blocích se dělá "velký úklid". Spoustu problémů řeší také Čistá Trojka, což je naopak služba v plné režii Prahy 3. Likviduje černé skládky a nejrůznější problémy, které je třeba řešit urgentně.

A teď na koho se můžete obracet. Jak jsem již zmínil, největším dodavatelem úklidových služeb na Praze 3 jsou Pražské služby. Městská část se chová jako zákazník zmíněné společnosti, který její práci kontroluje a v případě nespokojenosti reklamuje. Kolegové proto každodenně procházejí ulice, sestavují kontrolní zápis a odesílají jej zástupcům Pražských služeb. Pokud byste se chtěli spojit s kolegou Hrochem, který má tuto kontrolu na starosti, můžete tak učinit na adrese uklid@praha3.cz. Pokud byste chtěli komunikovat přímo se zaměstnancem Pražských služeb, který šéfuje úklidu na Praze 3, můžete se obrátit na pana Pařízka na adrese Lukas.Parizek@psas.cz.

Pokud však chcete nahlásit černou skládku či nějaký urgentní problém ve veřejném prostoru, využijte služeb Čisté Trojky prostřednictvím www.cistatrojka.cz.

Uklizenost ulic je předmětem neutuchajících debat. A samozřejmě je zcela na místě uvažovat nad zvýšením výdajů na úklid. Teoreticky si zde můžeme připlatit za dvojnásobek či trojnásobek metařů v ulicích, kteří budou uklízet po těch, kteří se nerozpakují vyhazovat odpadky na chodník. Nicméně pamatujme na to, že ty peníze bereme ze společné kasy. Asi nemusím rozvádět, že každá taková změna by byla spojena se škrty ve výdajích na něco jiného.

Zmíněné harmonogramy úklidu najdete zde - https://www.praha3.cz/.../harmonogramy-uklidovych-praci...
 


Zpět na všechny aktuality