15. 9. 2020

Otevřeně - z dnešního zastupitelstva jsem hodně mrzutý.
Nevím zda jste to zaznamenali, ale v létě proběhla debata nad tím, jak umožnit lidem v karanténě využít svého volebního práva. Abychom si rozuměli, do karantény se člověk nedostane z vlastní vůle, ale z rozhodnutí hygienika. Zpravidla je zdravý, přesto musí být v domácím vězení, protože se potkal s někým COVID pozitivním. S blížícími se volbami zareagovali poslanci celkem rychle a vymysleli způsob, jak voliče v karanténě nekrátit na jejich právech. Budou volit z auta.

Stejný problém začala záhy řešit zastupitelstva po celé zemi, protože s postupující pandemií hrozí paralýza zastupitelských sborů. Například zastupitelé na pražském magistrátu si obratem schválili novelu jednacího řádu a lidem v karanténě umožnili přístup formou videokonference. Hlasovaly pro to všechny strany! Na zastupitelstvu v minulém týdnu vše zafungovalo na jedničku. Protože žádný zastupitel by neměl být krácen na svém právu vykonávat svůj mandát.

Dnes jsme měli na jednání šest omluvenek. Měli jsme připravené technické řešení, na kterém informatici od pátku pracovali. Měli jsme připravenou novelu jednacího řádu podle magistrátního vzoru. A měli jsme online připojené zastupitele, kteří byli připraveni se jednání účastnit právě z karantény.

S určitým optimismem a nadějí jsem očekával, že tohle je věc, na které můžeme mít shodu s opozicí. Jak jsem psal odpoledne, byli jsme závislí i na jejich hlasech. Návrh neprošel. Zástupci ODS, Trikolóry, Svobodných, KDU-ČSL a ANO si vyhodnotili, že je politicky výhodnější nás v tom nechat vymáchat. Mezi důvody opozice zaznělo třeba i to, že zastupitelé nemají služební notebooky a někdo v karanténě by mohl být pod vlivem léků.
Zhruba do měsíce svoláme další jednání se stejným programem. Do té doby se budeme cpát vitamíny a s respirátorem FFP2, jako má
 


Zpět na všechny aktuality