30. 5. 2022

Hrdinové operace Anthropoid by měli mít v Praze 3 trvalý památník.

V souvislosti s vytvořením pietního místa a samozřejmě i s návštěvou paní prezidentky jsem si všiml poměrně vášnivých debat o tom, v jakém stavu se parčík na Ohradě obvykle nachází. Vím to, není to nic ke chlubení. Sice jsme ho teď nechali naleštit a upravit, ale to místo si zaslouží skutečně radikální zásah.

A ten je skutečně v plánu. 18. května jsme na radnici schválili usnesení, kterým se spouští přípravy na vypracování projektu celkové revitalizace parku a to se záměrem nejen zlepšit kvalitu místa, ale také zde vybudovat druhé farmářské trhy Prahy 3. Prvním krokem bude jako obvykle participace s občany, takže budete mít možnost celou věc průběžně připomínkovat. Podrobnosti najdete zde: https://www.praha3.cz/getFile/id:1146852/RMC_2022_384.pdf

A teď zpátky k památníku. Aktuální instalace je pouze dočasná. Počítá se s ní do podzimních měsíců tohoto roku. Nicméně, když jsem v posledních dnech viděl, kolik lidí se tady zastavuje, prohlíží si venkovní výstavu a pietní místo samotné, uzrála ve mě myšlenka iniciovat vybudování trvalého památníku. Měl by být připomínkou nejen samotných parašutistů, ale také všech obyvatel Prahy 3, kteří jim velmi ochotně poskytovali nezbytné zázemí. Podle historiků se do operace zapojilo bezmála 50 místních obyvatel. Pomáhaly celé rodiny včetně dětí. Většina z nich své hrdinství zaplatila životem. Tohle by se mělo připomínat.


Zpět na všechny aktuality