25. 10. 2021


Tohle je pro mě trochu osobní věc. V podstatě celý život bydlím kousek od Flory. Jako kluk jsem na podestě nad parčíkem pravidelně míjel bronzovou sochu Rodiny, která tady byla od konce sedmdesátých let. Tehdy se otevřela trasa metra "A" a shodou náhod jsem tou dobou přišel na svět i já :-).

Socha odsud zmizela v okamžiku výstavby obchodního centra Atrium Flora. Zpočátku jsem si to ani neuvědomil, ale po pár letech jsem ji začal postrádat a nakonec jsem ji vypátral na autobusové točně v Hostivaři. Když jsem se stal starostou, napadlo mě, že bychom ji mohli vrátit zpátky na Prahu 3. Společně s kolegou jsme oslovili Dopravní podnik, který je vlastníkem. A oslovili jsme i jednoho z autorů pana sochaře Bohumila Teplého.

Zatímco s Dopravním podnikem jsme chvíli museli hledat shodu, tak pan Teplý byl z myšlenky nadšený hned. A v zimě roku 2019 za námi přijel z Olomouce věc konzultovat. Jednání s Dopravním podnikem, sponzory, Palácem Flora a odbornou firmou se táhla dva roky. Ale nakonec všichni spojili síly, socha byla odborně restaurována a před chvílí ji na Floře slavnostně odhalili. Dnes to tady vypadá úplně jinak, ale v podstatě je to původní místo.
Co mě mrzí, že se této chvíle nedožil pan sochař Teplý, který zemřel během loňského října. Místo něj dnes dorazila sestra, dvě dcery a dokonce i vnučka. Vím, že by z toho měl stejnou radost, jako mám já.

Díky všem, kteří se na věci podíleli. Kromě Dopravního podniku a OC Atrium Flora finančně přispěla i společnost Aiomica. A děkuji i kolegovi Šimonu Ornestovi s naší paní kolegyni Evě Hájkové. Oba tohle táhli se mnou a odvedli na tom velký díl práce.


Zpět na všechny aktuality