15. 5. 2020

V průběhu loňska se většina městských částí odhodlala k bezpochyby velmi nepopulárnímu rozhodnutí, kterým je zvýšení daně z nemovitosti. Tento krok hodně lidí zaznamenalo až nyní, kdy byly finančním úřadem rozeslány složenky k úhradě. Je mi jasné, že nám za to nikdo tleskat nebude, ale přijde mi na místě věc alespoň vysvětlit.

 

1) Daň z nemovitosti je v podstatě jediná daň, která zůstává městské části. Zatímco DPH či daně z příjmu jdou do státního rozpočtu, daň z nemovitosti slouží vlastní čtvrti, ve které bydlíte. Pochopitelně však není jediným příjmem městské části – dvojnásobným navýšením daně z nemovitosti se rozpočet radnice rozhodně nenavyšuje dvojnásobně, ale pouze v jednotkách procent.

 

2) Jedná se o jednu z mála daní, která není vyjádřena procenty. Takže nefunguje jako ostatní daně, u kterých se vlivem inflace a hospodářského růstu automaticky zvedá i odvedená částka. Jednou za čas si tohoto "Černého Petra" musí některá politická reprezentace vytáhnout a ke kroku se přihlásit. Tato daň se v Praze nezvyšovala zhruba deset let. Zatímco náklady města na stavební práce, údržbu zeleně, energie a další komunální služby vzrostly velmi citelně.

 

3) Daň z nemovitosti máme jednu z nejmenších v celé Evropě a současně v republice. Třeba ve Středočeském kraji se doposud platil zhruba dvojnásobek. Prosím věnujte pozornost přiloženým grafům, které zaznamenávají původní stav. V podstatě jsme daň navýšili na úroveň středočeských měst. Například Kladno, Benešov anebo vesnice těsně za hranicemi Prahy takovou daň již dávno platí.

 

4) Průměrný byt na Praze 3 má velikost cca 70 m2. U takového bytu se navyšuje daň z nemovitosti zhruba o 70 Kč/měs. Ono 100% navýšení daně z nemovitosti zní fatálně, ale reálně se jedná o situaci, kdy po deseti letech dochází k navýšení měsíční platby o 70 Kč za byt.

 

5) Dovolím si oponovat některým kritikům v tom, že bychom byli jediná MČ v Praze. K tomuto kroku se naopak odhodlala většina městských částí. Konkrétně tyto:

 

Praha 1
Praha 3
Praha 7
Praha 8
Praha 10
Praha 11
Praha 12
Praha 18
Praha 22
Praha – Březiněves
Praha – Dolní Chabry
Praha – Ďáblice
Praha – Kolovraty
Praha – Kunratice
Praha – Lysolaje
Praha – Petrovice
Praha – Řeporyje
Praha – Slivenec
Praha – Suchdol
Praha – Šeberov
Praha – Troja
Praha – Újezd
Praha – Zbraslav
Praha – Dubeč
Praha – Koloděje
Praha – Křeslice
Praha – Libuš
Praha – Lipence
Praha – Nedvězí
Praha – Vinoř
Praha – Benice
Praha – Klánovice
Praha – Nebušice

 

Rozumím, že každé zvednutí výdajů je nepříjemné. Nicméně s ohledem na výdaje obce to byl nevyhnutelný krok. V minulosti docházelo k systematickému dotování výdajů radnice z rozprodávání majetku. Praha 3 v podstatě 30 let privatizovala byty a tím dotovala průběžné výdaje obce. Byla to špatná praxe. Díky za pozornost.

 


Zpět na všechny aktuality