21. 6. 2022


Na dnešním zastupitelstvu budeme schvalovat "Závěrečný účet městské části Praha 3" za loňský rok. Jasně, nezní to moc zábavně. Navíc náš Pavel Dobeš, místostarosta Prahy 3, který je přísným správcem kasy, k tomu bude nepochybně mít hrozně dlouhý proslov :-). Jenže, pokud se chlubíme s tím, co se tady za poslední roky opravilo, či co začínáme stavět pro městskou část, tak tohle je věc, která s tím hodně souvisí.

Celou dobu, co jsme na radnici, máme kladné provozní rozpočtové saldo. Tohle je přitom věc, která se tady přinejmenším od roku 2010 nikomu nepodařila. Teprve v roce 2019 radnice začala hospodařit tak, že provozní náklady Prahy 3 byly menší než běžné příjmy. Když se podíváte do grafu, tak najdete roky, kdy tahle "sekera" dělala i 200 mil. korun. V tu chvíli ji bylo třeba sanovat například rozprodáváním městského majetku.

Pokud dnes cokoliv prodáváme, nejde ani koruna do provozních výdajů. Veškeré takto získané prostředky se investují do revitalizací veřejných ploch, výstavby parků, škol či do bytového fondu.

Druhá věc, která s tím významně souvisí, je schopnost městské části získávat dotace. Za poslední tři roky se nám pro rozpočet Prahy 3 podařilo vyjednat zhruba 650 mil. Kč z nejrůznějších dotačních příležitostí.

Děkuji všem, kteří se na tom podílejí. Není to jen zmíněný kasař Pavel, ale samozřejmě i kolegové z úřadu a z našich příspěvkových organizací. Tenhle směr bychom si měli udržet.


Zpět na všechny aktuality