17. 12. 2020


Právě probíhá jednání zastupitelstva. Zatím nejobsáhlejší debata se vedla o prodeji stadionu Viktoria Žižkov. Pokud má splňovat současné licenční podmínky fotbalové soutěže, vyžaduje investice v řádu desítek miliónů korun. Pravidla navíc stanovují vybudování pěti samostatných vchodů a vlastní parkoviště, což jsou věci, které prakticky nelze splnit bez součinnosti vlastníka okolních pozemků. Je to prekérní situace. Tím spíše, že za vlastníka zmíněných pozemků jedná stejný člověk jako za fotbalový klub.


Vlastník fotbalového klubu přišel s nabídkou, že by za odhadní cenu stadion koupil. Mezi fanoušky rozjel profesionální přesvědčovací kampaň, slibuje velké investice a nemohu mu upřít, že má zápal pro věc. Dělá to dobře.
Klub se však odmítá zavázat k tomu, že by na stávajícím stadionu provozoval fotbal déle než do roku 2025. Slibovaný budoucí stadion Viktorky Žižkov by se tak rychle mohl ocitnout mimo Prahu 3. Co by na místě Viktorky stálo za pět let, by pak bylo ve hvězdách.

Proto zastupitelstvo nabídku fotbalového klubu nepřijalo. Byla na tom vzácná shoda koalice i opozice. Radnice chce zachovat stadion pro sport a nejlépe právě pro tradiční žižkovský klub. A chceme v tomto ohledu dlouhodobou garanci. V rozpočtu na rok 2021 máme připraveno 25 mil. Kč. Klubu jsme už v minulosti nabídli dlouhodobý pronájem za symbolickou cenu. Nabídku odmítl. Řada zastupitelů je evidentně ochotna jednat i o prodeji, ale požadují dlouhodobý závazek, že stadion zůstane na tradičním místě a nebude využit jako stavební parcela pro nějaký developerský projekt. Nabídka od majitele klubu v tomto ohledu nevzbudila důvěru, že budou pozemky dlouhodobě sloužit sportu.


Teď se uvidí, zda vlastník klubu chce hrát fotbal, nebo chce obchodovat s pozemky. Všechny fanoušky i vlastníka klubu každopádně ujišťuji, že si jsem dobře vědom toho, že záchrana Viktorky musí vycházet ze vzájemné spolupráce nás všech. Jsem si vědom, že Viktorka jde během jeho vlastnictví nahoru. Nemám chuť se přít, chci spolupracovat.


Držme Viktorce palce.

(Fotka znázorňuje, co Praha 3 ve skutečnosti vlastní. Park, přes který lidé na Viktorku chodí, je již soukromý. Vlastníkem je firma personálně provázaná s fotbalovým klubem.)
 


Zpět na všechny aktuality