25. 3. 2022

Nechcete hřivny? Tohle může být návod, jak pomoci lidem z Ukrajiny.

Hodně uprchlíků si k nám přineslo vlastní měnu. Koruny, dolary či eura doma prostě neměli. Jenže směnit hřivny za koruny je celkem zapeklitá věc. Banky je prakticky nemění, v centru Prahy je pár směnáren s lichvářským kurzem a pokud už někdo nabídne nějaký rozumný kurz, stanoví limit.

Pokud máte tu možnost a chcete pomoci, kupte si od uprchlíků jejich hřivny, aby v ČR měli nějakou hotovost. Jasně, asi to nebude zrovna snový obchod. Ale tohle je konkrétní forma podpory, kterou si v nějaké míře může dovolit každý z nás. Dnešní bankovní kurz je zhruba 1 UAH = 0.78 Kč. Hřivna i během války nějak dramaticky nepropadla a časem se objeví možnost ji vyměnit zpátky. Uprchlíci ale potřebují tady u nás platit hned a proto jsou často donuceni směňovat svoje peníze za absurdní kurzy.

Já jsem dneska měnil 1:1. Až bude po válce, pojedeme s rodinou třeba do Lvova a ty peníze tam utratíme. Za nápad děkuji kamarádovi Jardovi Štěpánovi.

PS: Pokud byste do toho šli a nevíte, jak tuhle službu nabídnout, můžete komunitu oslovit třeba v naší FB skupině Українці в Празі 3 / Ukrajinci na Praze 3.


Zpět na všechny aktuality