7. 4. 2022

Před týdnem jsem tady napsal pár příspěvků ohledně pomoci uprchlíkům. Prakticky vždycky se diskuse zvrtla. Opanovali ji diskutéři se "zaručenými zprávami" o tom, že si uprchlíci neváží nabízeného jídla, utrácejí za drahé zboží a nechtějí bydlet v nabízených bytech. Co s tím? Asi jediné co mohu udělat je, že se podělím o svoji osobní zkušenost. Je přesně opačná.

V Praze 3 je aktuálně ubytováno 4500 uprchlíků z Ukrajiny. 87% z nich jsou ženy, děti a senioři. Přímo v režii radnice je ubytováno zhruba 150 lidí. Ti "naši" nejsou pohromadě, ale jsou na pěti různých adresách. Každé ubytovací místo má odlišný charakter. Zatímco první příchozí jsme ubytovali v našem "fešáckém" hostelu, tak s postupujícím časem jsme museli sahat k čím více nouzovým podmínkám.

Poslední skupina 19 lidí bydlí společně v této místnosti. Je to skautská klubovna, každá rodina má "své kupé" zakryté plentou. Skauti jsou skvělí, snaží se jim pobyt maximálně zpříjemnit. Nicméně stále se jedná o soužití několika původně cizích rodin s malými dětmi a seniory, kteří sdílejí jednu velkou místnost a sociální zařízení. Během příštího týdne se nám pro ně podaří zajistit lepší alternativu. Ale tady bydlí už třetím týdnem. Jsou vděčni za střechu nad hlavou, nikdo si nestěžuje a rozhodně tady nikdo žádné jídlo nevyhazuje. Za dobu, co zde bydlí, nikdo z nich neodešel s tím, že má možnost lepšího ubytování.

Prakticky všichni zdejší uprchlíci jsou od Charkova a Mykolajiva. Manželé zůstali doma a jako domobrana se chystají na avizovanou ruskou ofenzívu. Pokud si opravdu někdo myslí, že tihle lidé se vzdali svých domovů dobrovolně, aby tady mohli chodit zdarma do ZOO a jezdit tramvají bez placení, tak mu neumím pomoci.

PS: Abych předešel nějakým nejasnostem, ten jediný mládenec na fotce není uprchlík. Je místní skaut, říká se mu Cedník. Umí rusky a je schopným manažerem. Společně s ostatními tady odvádí moc dobrou práci. Díky!

PS2: Praha 3 otevřela transparentní účet, kam lze finančně přispět na výdaje spojené s ubytováním a stravováním uprchlíků z Ukrajiny. Podrobnosti zde - https://www.facebook.com/praha3.cz/posts/5328853510478987


Zpět na všechny aktuality