18. 9. 2019


Dnešní jednání zastupitelstva jen tak neskončí, ale právě jsme schválili dvě významné věci.

 

1) Po bezmála dvaceti letech politického hašteření svitla naděje, že se pustíme do revitalizace Jiřáku. Před námi se na tom zhádalo několik politických generací, ale dnes se zastupitele podařilo přesvědčit, že je třeba se pohnout z místa. Čeká nás příprava projektové dokumentace a následně budeme žádat o stavební povolení. Nečekejte, že to bude hotové za rok. Ale jsme na dobré cestě. Držte nám prosím palce.

 

2) Dvě hodiny jsme projednávali změnu územního plánu na pozemcích, kde teď stojí CETIN (UTB).

 

Pochopitelně stojíme o nové byty a chceme se aktivně podílet na rozvoji lokality kolem Nákladového nádraží Žižkov. Přitom všichni víme, že se ten rozvoj opravdu chystá. Protože developerské společnosti přímo na nádraží a v jeho okolí drží pozemky, na kterých by mělo jednou stát 10 - 12 000 nových bytů. To lze srovnat s přesunem Mělníka či Benešova k nám na Žižkov.

 

Takže, na zmíněných pozemcích CETINu v principu souhlasíme s bytovou výstavbou. Budova ústředny dávno nepatří státu a jedná se o technickou stavbu, která už nikdy původnímu účelu sloužit nebude. Ale požadujeme vypracování podrobné urbanisticko-dopravní studie. Teprve na jejím základě bude možné stanovit, kolik bytů zde půjde postavit. Výstavba má být etapizována v návaznosti na výstavbu dopravní infrastruktury. V tomto duchu jsme schválili připomínky k probíhající změně územního plánu, které teď odešleme na magistrát.

 

Nechceme pokračovat ve stávající praxi, kdy se parcely zastavují "salámovou metodou" bez návaznosti na nové trasy individuální i hromadné dopravy a patřičnou občanskou vybavenost. Pokud bychom rovnou kývli na další rozsáhlou výstavbu, byly by další politické reprezentace v pěkné kaši.


Zpět na všechny aktuality