18. 8. 2018

Letos je padesáté výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy a začátku okupace Československa. Čím dál častěji narážím na snahu tuto událost dezinterpretovat. A nejde jen o ruské vykladače historie ale bohužel i o české politiky. Proto má připomínka stále smysl.
Několikrát jsem se snažil najít fotografii zachycující srpnové události v Praze 3. A vždycky jsem narazil jedině na fotku Vladimíra Peče, který v Polské ulici vyfotil náklaďák plný lidí, jak směruje ze Žižkova směrem k budově Českého rozhlasu.
Nicméně ani Žižkov nebyl ušetřen zájmu okupantů. Telefonní ústředna ve Fibichově ulici byla obsazena jako jeden z prvních cílů. V té době ještě neexistovala telekomunikační budova na Olšanské, a proto zdejší telefonní uzel sloužil k meziměstskému i mezinárodnímu provozu.
Z tatínkova vyprávění vím, že vojáci požadovali okamžité zastavení provozu. S ohledem na elektromechanické řešení tehdejších ústředen se samopalem v ruce chtěli, aby bylo odpojeno cokoliv, co „cvaká“. Technici jim museli vyjít vstříc, ale důležitý provoz tajně přepojovali do záložní ústředny. Největší zásluhy na zachování spojení prý měl pan Melichar, který mezi vojáky chodil v plášti s pájkou a klubkem drátu. Vypadal prý celkem nedůležitě, ale ve skutečnosti právě přepojoval linky mimo okupovanou budovu.
Pokud víte o fotografii zachycující srpnové události roku 1968 na Praze 3, budu rád, když mi ji pošlete, nebo nasdílíte do komentářů. Díky.


Zpět na všechny aktuality