21. 10. 2021


+9 dalších

Rekonstrukce Jiřáku bude!

Před hodinou jsme s Petrem Hlaváčkem podepsali memorandum o spolupráci mezi Prahou 3 a magistrátem na obnově náměstí Jiřího z Poděbrad. Praha 3 zajistila projekt a stavební povolení. Petr Hlaváček si ode mě převzal sedm kilo výkresů. Magistrát tímto deklaruje, že se stane investorem celé stavby.

Ačkoli se o revitalizaci hovoří více jak dvacet let, projekční práce jsou výsledkem loňského a letošního roku. Rekonstrukce by se měla spustit v druhé půlce příštího roku.

☑️ Podíl zelených a zpevněných ploch zůstává srovnatelný. Centrální cesta před kostelem se rozšiřuje, čímž vzniká prostor pro pořádání kulturních akcí, během kterých často docházelo k degradaci trávníků. Nicméně na řadě míst se naopak zeleň objevuje nově. Například místo nevyužívané točny vedle kostela a na dalších místech. Všechen asfalt bude nahrazen vsakovací dlažbou se schopností retence vody.

☑️ Součástí projektu je závlahový systém, který udrží zeleň v dobré kondici i během horkých letních měsíců. Závlahový systém bude napojen na retenci ze střechy kostela.

☑️ Fontána zůstává součástí náměstí. Dojde k rekonstrukci okolí a technologie, aby pořádně stříkala.

☑️ Také farmářské trhy samozřejmě zůstanou. Jsou významnou součástí náměstí. Nicméně dojde k jejich přesunu dále od školy, jelikož stávající umístění koliduje s jejím provozem.

☑️ Souběžně s revitalizací náměstí dojde k rekonstrukci stanice metra. Už nyní se buduje bezbariérový vstup (stanici najdete vedle kostela). Následně se opraví celá stanice včetně nových vstupů do metra na povrchu.

☑️ Stávající hřiště vedle kostela bude rozšířeno a osazeno novými herními prvky, přístupem k vodě a několika vodními atrakcemi pro děti.

☑️ Náměstí bude ve své jihozápadní části srovnáno do stejné výšky a v rámci rekonstrukce Vinohradské ulice vzniknou na křižovatce Vinohradská/Slavíkova nové přechody pro chodce tak, aby nebylo nutné sestupovat do podchodů. Mimochodem, tato úprava zde již probíhá, ale finální podobu získá až s rekonstrukcí celého náměstí.

☑️ Bude vysazeno 110 nových stromů do nových pozic. Projekt v maximální míře zachovává perspektivní stávající stromy. Samozřejmě zůstane i legendární moruše u školy.

Autorem projektu je MCA Atelier. Díky!


Zpět na všechny aktuality