17. 12. 2019

Od chvíle, kdy jsem se stal starostou, dočítám se o sobě neuvěřitelné věci. Tradičně zvažuji, zda se pouštět do vysvětlování, nebo se přes to mlčky přenést. Ono to totiž zabírá hrozně času.

 

Jako příklad uvedu text, který se v neděli objevil na webu Hlídač státu. V mnoha replikách koluje na sociálních sítích a s radostí jej sdílejí především představitelé místní opozice. Dotýká se mého podnikání a podezření z možného střetu zájmů.

 

1) Podnikám, a není to žádné tajemství. Převažující činností je vývoj software, a to především webových prezentací a internetových obchodů. Svoji firmu jsem ještě jako středoškolák založil s kamarády v roce 1999. Firma dodnes obstojně funguje (20 let), zaměstnává kolem 15 lidí a můj podíl činí 50 %. Především z časových důvodů jsem po dobu výkonu funkce starosty přenechal vedení firmy společníkovi a jsem mu vděčný, že mě na čtyřleté funkční období z práce „uvolnil“. Do kanceláře teď jezdím zhruba dvakrát měsíčně řádově na tři hodiny.

 

2) Po řadě zakázek pro soukromé společnosti jsme někdy kolem roku 2004 získali první větší zakázku, o které bychom mohli říci, že je státní. Byl to web Národního muzea, a já na to byl celkem pyšný. Díky této referenci jsme navázali spolupráci s řadou dalších galerií a muzeí po celé republice. Za uplynulých patnáct let to byly desítky projektů.

 

3) Rozhodně se nespecializujeme na státní zakázky. Naopak, mezi našimi klienty výrazně převažují soukromé společnosti jako Makro, DHL, Benzina, Ikea a řada dalších. Hodnocení kvality nechám na druhých, ale přesto se pochlubím, že jsme opakovaně bodovali v národních soutěžích WebTop100 a IEA.

 

4) Jestliže autor textu dává do spojitosti komunální funkci starosty Prahy 3 se spoluprací s muzeem v Rožnově pod Radhoštěm, dopouští se z mého pohledu solidního faulu. Podobně absurdní domněnkou je i to, že obří kulturní instituce se stovkami zaměstnanců a rozpočty v řádech stovek mil. korun si mohou vytvářet weby zdarma nebo v nějakém online editoru šablon. Kdyby mě autor textu požádal o vyjádření, rád bych mu to vysvětlil. Ale nenašel odvahu se pod text ani podepsat.

 

Tolik k „Hlídači státu“. Kdybyste měli pocit, že cokoli potřebujete vysvětlit, neváhejte se sami ptát. Dnes i kdykoliv jindy.


Zpět na všechny aktuality