8. 3. 2023

Přátelé, dovolím si pár řádek k preventivní akci policie, která o víkendu proběhla ve vybraných nočních podnicích Prahy 3. K akci byl přizván i náš starosta Michal Vronský. Poté, co Michal o akci referoval na svém FB, vysloužil si stovky velmi emotivních a negativních komentářů. Jako bonus o něm vyšlo pár bulvárních článků popisujících zbytečnou policejní agresi.

1) V první řadě je třeba si uvědomit, že starosta nešéfuje státní policii. Ta přirozeně nespadá pod město a pokud je starosta přizván, je pozorovatelem a nikoliv zadavatelem. Za mě je ale dobře, když o tom následně informuje.

2) Troufám si tvrdit, že policie nepostupuje náhodně. Ostatně jeden z kontrolovaných klubů je notoricky známý podnik orientovaný na rusky mluvící klientelu. Prakticky každý, kdo bydlí ve stejné ulici, vám může povyprávět, jak má příležitost z okna svého bytu pravidelně pozorovat vyřizování účtů mezi hosty. Třeba ve tři v noci. Ono je snadné bydlet na druhém konci republiky a vést akademickou debatu o práci policie. Jenže osobně znám lidi, kteří se z okolí tohoto podniku raději přestěhovali do jiné části města. Kdo v sousedství klubu bydlí, dobře ví, o čem je řeč.

3) Za mě je Praha 3 super místo k životu. Ale nic není dokonalé. Jsme součástí velkoměsta, které má svoji čilou drogovou scénu. A opravdu nemyslím hulení, které si pár puberťáků pěstuje za oknem. Prakticky neuplyne rok, kdy by policie na území Prahy 3 neodhalila několik profesionálních varen pervitinu. Významná část vyrobené drogy se tady i prodá a to právě v nočních klubech.

Když jsem četl komentáře pod Michalovým příspěvkem, řada z nich vzbuzovala dojem, jako by jednou z definic demokracie bylo, že má policie tyhle věci ignorovat. Fakt si to nemyslím.


Zpět na všechny aktuality