9. 10. 2019


Zase se rozjíždí debata o projektu Evy Jiřičné na Žižkově. Slavná architektka jej navrhla místo telefonní ústředny CETIN. Na Facebooku koluje vyjádření hlásné trouby místní opozice, že projekt blokujeme a v diskusi se píše, že jsme se před ambiciózním plánem vysloveně "podělali".

 

Nedá mi, abych k tomu nenapsal pár řádek. Zkusme emoce ponechat stranou. Každý, kdo příběh alepoň trochu sleduje, musí vědět, že záříjové zastupitelstvo neprojednávalo otázku architektury, jak by se z některých názorů mohlo zdát.

 

Debata se vedla o stanovisku k navržené změně územního plánu. Ten stávající totiž neumožňuje postavit jediný byt, protože celý pozemek je vyhrazen výlučně pro stavby technické infrastruktury. Přitom na plán stavět byty se pozitivně dívá dnešní koalice, opozice a logicky i developer, kterému pozemek patří. Jde tu však o to, kolik by těch bytů mělo být.

 

Proto prosím neutíkejme od podstaty věci k populárním debatám o tvarech a výškách budov. Je to lákavé, nicméně naprosto předčasné.

 

Aktuální vedení městské části celkem konzistentně zastává názor, že rozvoj musí být systémově podmíněn rozvojem infrastruktury. Každý, kdo ráno vyrazí devítkou do centra, jasně pociťuje, že jsme se přiblížili limitu. A kdo jezdí autem, nejspíš nebude mít jiný názor. A teď si představte, že na Nákladovém nádraží a jeho okolí developeři vlastní pozemky, na kterých nám avizují kolem 10 - 12 000 nových bytů. Je to jakobyste k nám na Žižkov přesunuli celý Benešov a kus Mělníka k tomu!

 

Konečné usnesesení zastupitelstva zní tak, že souhlasíme s využitím pozemku na bytovou výstavbu a současně požadujeme stanovení míry využitelnosti na základě urbanisticko-dopravní studie, která zohlední kapacitu hromadné i individuální dopravy (celý text usnesení je zde). Takový materiál totiž dodnes neexistuje.

 

Zkusme prosím táhnout za jeden provaz. Funkční město by mělo být nejen v našem zájmu, ale i v zájmu developerů a všech, kteří budou v nových bytech bydlet.

 

S developery neválčíme. Vyjednáváme. Třeba zde nakonec bude stát i projekt paní architektky Jiřičné.


Zpět na všechny aktuality