18. 2. 2019

Pár slov k „vyvlastňování bytů“ a mediálnímu příběhu mistra Hausknechta:

 

1) Naprosto s ním nesouhlasím. To asi nikoho nepřekvapí.

 

2) Filip Hausknecht je bývalým členem Zelených v Praze 3. Jak je známo, Zelení jsou s námi v koalici. Pokud by někomu nestačilo vyjádření v bodě "1", tak pro jistotu... je to BLBOST a v Praze 3 o něčem takovém nemůže být ani řeč.

 

3) V koalici (TOP/STAN, Piráti, Zelení) naopak řešíme hospodárné nakládání s byty městské části. Máme jich zde na Praze 3 poměrně solidní množství. Kromě několika set neobsazených (!) máme i slušnou řádku bytů obsazených rozhodnutím bytové komise. Přitom ne vždy byly přiděleny lidem sociálně slabým, lidem s handicapem, nebo těm, které podporujeme (naši strážníci, učitelé, zaměstnanci). Řada nájemníků obecní byt získala spíše jako stranický benefit a to dokonce na dobu neurčitou.

 

Všichni bez rozdílu platí zcela nekomerční nájemné 96 Kč/m2 měsíčně, což je částka, která mnohdy nepokrývá ani náklady spojené s údržbou objektu.

 

V současné koalici panuje shoda, že tento přístup je třeba změnit. S plnou zodpovědností ke svěřenému majetku jsme se odhodlali k nepopulárnímu kroku postupného zvýšení nájemného v obecních bytech. Několik politických generací před námi k tomu odvahu nenašlo.

 

Městská část bude i nadále poskytovat dostupné bydlení, ale pravidla se musí změnit tak, aby byl systém dlouhodobě udržitelný. Odpovědnost totiž není ve slovech, ale v reálných krocích.


Zpět na všechny aktuality