5. 6. 2020

Loni jsme se rozhodli, že v domech s pečovatelskou službou pronajmeme dva volné byty vysokoškolským studentům. Záměr byl celkem jasný. Jednak jsme v tu chvíli měli takových bytů dostatek a druhak to byla příležitost přirozeně propojit seniory s mladou generací. Každý uchazeč o byt musel předložit projekt na "aktivizaci obyvatel domu". Jinými slovy, zájemci se museli zavázat, že budou společně se seniory trávit volný čas, asistovat při práci s počítačem nebo chytrým telefonem, doprovázet je při cestě k lékaři a podobně. Pro studenty je benefitem bydlení v širším centru Prahy za nekomerční nájemné.

 

Pamatuji, že tehdy se na jednání zastupitelstva strhla obsáhlá debata, ve které nám zástupci opozice vysvětlovali, jak hloupý je to nápad. Například padlo, že se senioři budou těch mládenců bát. Jistě, každý nový projekt nese rizika.

 

Ti dva kluci na fotce jsou Tomáš a Manh. Zašel jsem za nimi do DPS Roháčova a sondoval jsem i u seniorů. Podle všeho to celé dost klaplo.

 

Co vím určitě, že senioři se kluků fakt nebojí. Oba studují obory, které souvisí se sociálními službami. Především v době pandemie odpracovali více hodin, než se původně zavázali. Stali se přirozenou součástí kolektivu. Má to smysl.


Zpět na všechny aktuality