17. 1. 2019


Často dostávám otázku, proč jsme nešli do koalice s tradiční pravicově orientovanou ODS a místo toho zkoušíme dobrodružství s Piráty a Zelenými. Rozhodně je to komplexnější problém, ale pro ilustraci tu mám jeden příklad.

 

Tady v Praze 3 byla informatika čtyři roky v gesci ODS. Byla to přímo jejich vlajková loď. Radniční noviny byly prošpikovány články o novém digitálním věku a smart city s obsáhlými citacemi bývalého starosty Alexandra Bellu. V tomto duchu jsme se loni dočkali i obecní mobilní aplikace. Pod názvem „Praha 3“ si ji zatím můžete stáhnout z AppStore a GooglePlay.

 

Tento výdobytek moderní informatiky sice graficky připomíná konec devadesátých let, ale nabízí slibně vypadající funkce. Například v rubrice „Potřebuji vyřídit“ najdete odkazy na cestovní pasy i občanské průkazy, poplatky za psa... A co se stane po kliknutí? Načte se webová stránka Prahy 3 s čísly na úředníky a seznamem věcí, které si máte donést na úřad. Člověk by čekal třeba formulář pro podání žádosti, ale aplikace funguje spíše jako prohlížečka běžného webu městské části. Díky funkci S.O.S. se pro změnu dozvíte, že policie má číslo 158 a hasiči 150. Má taková věc vůbec smysl?

 

Za samotnou aplikaci zaplatila městská část 1 210 000 Kč a za její údržbu se zavázala platit 242 484 Kč každý rok. Za celou dobu existence má aplikace 69 stažení ve verzi pro Android a 26 stažení ve verzi pro iOS. Zatím nás tedy jeden uživatel vychází na částku kolem 15 tis. Kč!

 

Otevřeně říkám, že bych peněz nelitoval, kdyby ta věc opravdu k něčemu byla.

 

A takových příběhů postupně vyplouvá dlouhá řada. Všimli jste si informačních panelů na budově úřadu v Seifertově ulici, které v podstatě nikdy neplnily svoji roli? Parkovacích čidel na Havlíčkově náměstí, která ve skutečnosti nic nehlídají? Smart lavičky na Jiřáku, která byla instalována bez povolení památkářů a bude třeba ji co nevidět přemístit?

 

Všechny tyhle věci mají společné především to, že byly pořádně drahé a jsou naprosto zbytečné. Není na tom nic „smart“ a především vůbec nic pravicového.


Zpět na všechny aktuality