27. 5. 2018

Příběh pirátského poslance Tomáše Vymazala, který v poslaneckém bytě těžil kryptoměnu Zcash, je poučný přinejmenším ve dvou věcech.
1) Prakticky všechny celostátní deníky věnovaly prostor alarmujícímu sdělení, že mladý poslanec využil bezplatného přístupu k elektřině a násobně se mu zvedl odběr. Přitom až na výjimky pomlčely o reálné výši škody, která podle všeho osciluje kolem 1200 Kč. Vymazal si na vidle naběhl úplnou blbostí, které s radostí využili všichni, kteří na Pirátech hledají sebemenší hnidu. Bohužel tohle je české politice příznačné, že největší publicitu získávají naprosté povrchnosti.
2) Těžba kryptoměny je však sama o sobě taky pěkná blbost. Tedy tímto způsobem a v našich podmínkách zcela určitě. Ostatně sám Vymazal nejprve uvedl, že si díky propálené elektřině za dvanáct stovek přišel k výnosu v řádu stokorun. Později se na svém facebookovém profilu opravil, že to bylo zhruba „šul-nul“.
Provoz takového těžítka uspokojí buď ty, kteří neumí počítat, nebo kteří předem vědí, že nebudou muset za elektřinu platit. V obou případech je to navíc podmíněno sníženou senzitivitou k životnímu prostředí. Některé odhady uvádí, že například těžbou dominantního Bitcoinu se spotřebuje 0,5% veškeré vyrobené elektrické energie na světě.
 


Zpět na všechny aktuality