1. 10. 2020


+2 dalších

Neuplyne týden, kdy bych nedostal hned několik mailů k tématu lidí bez domova.
Dle odhadů Městské policie máme aktuálně v Praze 3 zhruba 60 lidí, kteří nocují v parcích a na dalších veřejných místech.

Nechci se teď pouštět do velkého rozboru, jak tenhle fenomén město ovlivňuje. Nicméně faktem je, že se v Praze nabídka služeb zaměřuje především na ty, kteří jsou ochotní podřídit se celkem striktním pravidlům. Takže pokud vysloveně nemrzne, volí řada z nich raději nocleh pod širým nebem, než by se vzdali své volnosti a alkoholu.
A v tom je právě problém. Strážníci jsou často voláni k podnapilým lidem, kteří přespávají na lavičkách. S řadou z nich se už znají jménem. Zkontrolují doklady, ale pokud nejde o stav ohrožující život, nemá policie žádnou možnost, jak věc řešit. Bezdomovectví není protiprávní. Pražská záchytka je nejvytíženější v celé republice, kapacitně nedostačuje a navíc je takový nocleh pro město celkem drahý špás. Mimochodem, taková práce musí být pro strážníky docela frustrující.

Dnes jsme měli jet na otočku do Vídně, abychom si prohlédli takzvané "mokré centrum". V zahraničí logicky řeší podobné problémy jako my a postupně přišli na to, že má smysl vybudovat i pár míst, která nebudou svázána striktními pravidly. Prostě se zde může pít. Nejčastěji jsou v tomto ohledu zmiňována velkoměsta v Rakousku a Holandsku.

Pro společnost je takové řešení v konečném důsledku levnější než neustálé výjezdy strážníků a záchranářů k lidem, pro které je krabice nejlevnějšího vína každodenním společníkem.

Cesta do Vídně byla zrušena s ohledem na epidemiologický vývoj v ČR. Zatím si posíláme informace mailem, dostali jsme nějaké fotky a plánujeme alespoň společnou videokonferenci. Nicméně ta myšlenka se mi dost zamlouvá. Pokud by taková mokrá centra vznikla v celé Praze a nešlo by o ojedinělou službu, kterou logicky nebude na svém území žádný starosta chtít, dávalo by to smysl. Rádi bychom s Ondřeje Rutem - místostarostou Prahy 3 otevřeli tohle téma na celopražské úrovni a pokud by se do iniciativy zapojili i okolní městské části, tak jsme připraveni převzít náš díl.
(První fotka je z parku Radost. Další jsou z Leiterin VinziDorf Wien)
 


Zpět na všechny aktuality