5. 9. 2022

U každého, kdo v Praze 3 zemře a nemá ve svém okolí někoho blízkého, kdo by se postaral o jeho důstojný pohřeb, přijímá tuto úlohu poslední služby městská část. Obecní pohřeb je často spojován s osudem lidí bez domova. Ale zdaleka nejde jen o ně. Osamocených lidí je mezi námi poměrně hodně. Praha 3 každoročně organizuje desítky pohřbů.

Přiznám se, že když jsem se stal starostou, tak jsem věnoval energii řadě jiných věcí a problematika pohřebnictví mezi ně nepatřila. Nicméně postupem času jsem zjistil, jak se věci mají a stávající praxe se mi nelíbila. Zemřelí jsou zpopelňováni, jejich popel byl mísen se zemí a umisťován do hrobky soukromé pohřební firmy. Místo jejich posledního odpočinku bylo označeno jako firemní hrobka. Dělo se to tak desítky let.

Myslím, že naše společnost má na víc. V průběhu letošního roku jsme se Správou pražských hřbitovů vyjednali nabytí vlastní hrobky. Ta byla rekonstruována a osazena nápisem Občané Prahy 3. Do hrobky budou ukládány jednotlivé urny. Poprvé se zde bude pohřbívat letos na podzim. Chceme uspořádat důstojný pohřeb, kterého by se mohla účastnit i veřejnost a zastoupit tak roli blízkých rodinných příslušníků.

Pro někoho může být důležitý i finanční aspekt celé věci. To, že zlepšíme péči o naše zemřelé, rozpočet Prahy 3 zatěžovat nebude. Náklady na pohřeb budou srovnatelné s předchozí praxí a navíc jsou propláceny státem.


Zpět na všechny aktuality