3. 11. 2022

Michal Vronský, náš kandidát na starostu:

"Vážení, sestavování radniční koalice se na Praze 3 se nepříjemně vleče. Zkusím stručně popsat, proč tomu tak je.
Uplynulé čtyři roky řídila Prahu 3 koalice TOPSTAN, Piráti a Zelení. Nejprve jsme měli většinu 20 hlasů z 35. Zhruba po roce se většina smrskla na 19 mandátů - tedy vládli jsme s rezervou jediného hlasu, což například během covidu nebylo příliš komfortní. 
Uplynulé volby hodně změnily rozložení sil v zastupitelstvu. Náš zastupitelský klub TOPSTAN sice posílil, nicméně fakticky je celé zastupitelstvo roztříštěno na osm subjektů oproti dřívějším pěti. Abychom dosáhli alespoň zmíněných 19 hlasů, museli bychom k TOPSTAN, Pirátům a Zeleným přibrat přinejmenším jeden další subjekt a tím by nejspíše byla Praha 3 sobě. Byla by to čtyřkoalice a její většina by opět byla těsná.
Neříkám, že taková koalice není možná. Ostatně se zmíněnými stranami jsme se v uplynulých týdnech scházeli nejvíce. Jenže právě proto, že jsme už jednou v čele podobně těsné koaliční většiny čtyři roky stáli, nemyslíme si, že je to zrovna ideální konstelace. Čekají nás čtyři náročné roky. Do obecního rozpočtu se citelně zakousne zub zvyšujících se cen energií, stavebních materiálů a služeb. Bude třeba přijímat i nepopulární rozhodnutí a současně hledat cesty, jak snížit dopady krize na obyvatele Prahy 3. Na NNŽ a v jeho okolí chtějí developeři vybudovat novou čtvrť s 10 tisíci byty a Praha má ambici schválit nový Metropolitní plán. Pokud se budeme další čtyři roky spoléhat na těsnou většinu hlasů a se srovnatelně velkou opozicí budeme vést lítý boj, vydáme se na cestu po tenkém ledě.
Proto usilujeme o stabilnější koalici se silnějším mandátem, která se nerozpadne po jednom roce. Zároveň se chceme přenést přes žabomyší války posledních let a přispět k překlenutí často nesmiřitelných pozic konstruktivně vedeným dialogem. Zatím jsme primárně jednali s koaličními partnery předchozích let. Ti těsně po volbách vytvořili vyjednávací blok (Piráti, Zelení a Praha 3 sobě) a vytrvale odmítali dělbu moci s dnešní opozicí. My o takový dialog naopak stojíme. Dovedeme si představit koalici širší a hlavně stabilnější.
Například koalice na vládním půdorysu TOPSTAN + Koalice pro Prahu 3 + Piráti představuje 21 mandátů. Pokud by se k nám přidali třeba Zelení či Praha 3 sobě, jednalo by se o koalici s 23 mandáty. To by bylo partnerství, které by nemuselo fungovat jen čtyři roky.
Současně bychom v Praze 3 rádi zavedli praxi, že předsedou kontrolního výboru zastupitelstva bude představitel opozice, který bude mít možnost svoji roli vykonávat na plný úvazek jako uvolněný zastupitel. Tohle je praxe, která je zvykem v řadě jiných městských částí. Aniž bychom dnes věděli, kdo všechno do opozičních lavic zasedne, chceme otevřít debatu nad tím, že se i tady stane taková věc praxí."


Zpět na všechny aktuality