30. 10. 2020


Ošetřovatelský domov Prahy 3 byl na jaře jedním z prvních zařízení v republice, které začalo ve vlastní režii organizovat preventivní testy ošetřovatelů na COVID. Pamatuji si, jak jsme začátkem dubna vezli společně s paní ředitelkou první várku odebraných vzorků do laboratoře kousek od Kladna. Nikde jinde neměli kapacitu a navíc se nechtěli zabývat vzorky, které si svépomocně odebíral náš zdravotnický personál navzájem.

 

Ani po půl roce se připravenost státu neposunula o moc dále. Tento týden sice vláda rozhodla o zavedení plošného testování v domovech pro seniory pomocí antigenních testů, ale v praxi se v těchto zařízeních řeší podobné věci víceméně svépomocně. Pokud je klient imobilní a existuje u něj podezření na nákazu koronavirem, čeká se na odběrovou sanitku i čtyři dny.

 

A jaká je situace u nás v Habrové? Paní ředitelka Petra Gabriel Lojdová si sama vyřídila dotaci a přístroj na antigenní testy objednala již před čtrnácti dny. Přístroj je zde už běžně používán. Současně jsme těsně před podpisem smlouvy se soukromou společností, která by v případě potřeby měla zajistit klasické PCR testy (PCR je spolehlivější metoda než zmíněné antigenní testy) u imobilních pacientů přímo v ošetřovatelském domě. Čekací doba na odběr by se tak měla zkrátit z několika dnů na několik hodin. Děkuji všem, kteří na těchto věcech aktivně spolupracují.
 


Zpět na všechny aktuality