25. 9. 2018

Až vám někdo bude tvrdit, že k zajištění bezpečnosti je třeba navýšit počty strážníků, zamyslete se prosím nad následujícím.

 

V roce 2017 řešili strážních v ulicích Prahy 3 celkem 47 799 přestupků. Z tohoto počtu se v 90% jednalo o tzv. „přestupky v dopravě“, což bylo většinou neoprávněné stání v zóně placeného stání.

 

V letošním roce svitla naděje, že se strážníci budou moci věnovat jiným věcem. Přechodem na nový systém zón placeného stání je možné vykonávat dohled automatizovaně. Možná jste si všimli několika malých Yarisů, které jsou na střeše osazeny kamerovým systémem a projíždí celou Prahu. Takové auto (provozované firmou) každý den zcela automatizovaně zkontroluje tisíce zaparkovaných vozidel. Logicky tak ušetří práci desítkám strážníků, kteří by jinak museli chodit po ulici a SPZ ručně kontrolovat v systému.

 

A v tom je právě problém. Kdo si myslel, že se teď strážníci zaměří na veřejný pořádek, dodržování nočního klidu a drobné krádeže, spletl se. Strážníci Prahy 3 nafasovali nové tablety a zcela neefektivním způsobem se snaží konkurovat zmíněnému elektronickému systému. Je to absurdní. Nezměnilo se vůbec nic!

 

Tedy kámen úrazu není v počtu strážníků, ale v tom, jaké dostanou priority. Dokud je bude město nutit dělat zbytečné věci, nemá smysl zaměstnávat další. A proto máme změnu priorit městské policie ve svém programu.

 

A na závěr jednu osobní poznámku. Nebuďte prosím na strážníky kyselí. Ti, které potkáváte v ulicích, za tohle nemohou. Samotné je to často štve a raději by se věnovali smysluplným věcem. Jak se říká, ryba smrdí od hlavy.


Zpět na všechny aktuality