7. 12. 2020V Praze 3 je 37 kamer městského kamerového systému. Jenže sleduje je někdo?


Ono to totiž není pouze o množství. Když jsem se stal starostou, zjišťoval jsem si, jak efektivní je dohled nad existujícími kamerami. Chtěl jsem vědět, kdo se na ty kamery ve skutečnosti dívá.
Přístup k nim má totiž leckdo. Kromě policie se může připojit například Dopravní podnik, hasiči či Technická správa komunikací. Některé kamery jsou k náhledu dokonce na webových stránkách magistrátu. Ale samotný dohled je svěřen především Obvodnímu ředitelství Policie ČR, které kromě nás zahrnuje prakticky čtvrtinu Prahy. Takže pokud si myslíte, že se na ty záběry neustále někdo dívá, počítejte s tím, že by dva pracovníci museli sledovat prakticky 300 kamer najednou. A to rozhodně nezvládají.
Proto jsme se domluvili se strážníky Městské policie Praha 3 na rozšíření televizní stěny na jejich pracovišti, aby obsluha dispečinku měla lepší přehled o tom, co se na Praze 3 děje. Tímto děkuji městské policii za kvalitativní posun.
Zajímalo by mě, jak městský kamerový systém vnímáte Vy. Řada lidí jej považuje za součást Orwellovského světa a s poznámkami o Velkém bratru je z principu odmítá. Současně jde o nástroj, který je běžnou součástí většiny měst a v situaci, kdy město trpí chronickým nedostatkem strážníků, jde o jednu z cest, jak zlepšit možnosti policie a ten deficit trochu narovnat. Podotýkám, že Praha 3 je se svými 37 kamerami pod průměrem Prahy.


Přeji Vám pěkný začátek týdne.
 


Zpět na všechny aktuality