5. 6. 2018


+5 dalších

Krátká poznámka k revitalizaci Jiřáku:

Zajdete-li do informačního centra na Jiřího z Poděbrad, můžete si prohlédnout výstavu plánovaných proměn veřejného prostoru v Praze 3. Je tam například okolí zastávky Lipanská, náměstí Barikád a Tachovské náměstí. Celé tři tabule jsou věnovány Jiřáku.

O téhle revitalizaci se vedla spousta vášnivých debat. Šestnáct let handrkování vyústilo v to, že na jednom z letošních zastupitelstev se celá akce smetla ze stolu, aniž by bylo jasné, co bude dál.

Nechť si každý sám vyhodnotí, nakolik to byly plány kvalitní. Ale jedna věc je opravdu špatně. Totiž, za celou tu dobu nebyla veřejnosti zpřístupněna kompletní studie, jak by mělo náměstí vypadat. Novináři často vařili z vody a nejčastěji recyklovali čelní pohled na kostel, který evokoval dojem, že má být celé náměstí vydlážděno. Právě nedostatek informací přiživoval nejrůznější konspirační teorie. Odsoudil k zániku nejen samotný záměr, ale především vedl k tomu, že jsme těch šestnáct let promeškali, aniž bychom k čemukoliv konstruktivnímu došli.

Paradoxně dnes, když je návrh Atelieru MCA takřka pohřben, můžeme se poprvé (!) podrobněji seznámit s tím, jak to mělo vlastně vypadat. Je to pozdě.

Závěr? Chtěl bych, aby příště radnice postupovala jinak. Je lepší hrát otevřenou hru a ukázat karty ve chvíli, kdy se ta hra ještě hraje.


Zpět na všechny aktuality