26. 1. 2021

Včera jsem na facebooku zveřejnil video s pokutovaným pejskařem (https://bit.ly/3a2VCKN). Od té doby se pod ním objevilo přes sto komentářů. Omlouvám se, že jsem nezvládl na všechny reagovat, ale věřte mi, že jsem je pročetl poctivě.

Zde jsou odpovědi na nejčastější otázky.

1) Z poplatků za psy nám jde každoročně do rozpočtu částka zhruba 1,7 mil. korun. Abych nic netajil, rovnou uvádím, že vybraná suma je ve skutečnosti o trochu větší, ale 25% zůstává magistrátu.

2) Máme tady cca 210 košů na psí exkrementy (vysypávají se 2x týdně) a 330 zásobníků se sáčky (doplňují se 3x týdně). Na jeden koš nám tak vychází celkem 13 psů a na jednoho psa 40 spotřebovaných sáčků měsíčně. Mimochodem, na základě ankety jsme od roku 2018 instalovali 30 nových košů a 40 zásobníků na místa, která navrhli sami pejskaři. Náklady na provoz těchto služeb se každoročně pohybují kolem 1,9 mil. korun.

3) Vyčíslit přesnou sumu za sběr exkrementů z ulic prakticky nejde. Metaři, obsluha pouličních vysavačů či řidiči zametacích vozů přirozeně nevyhodnocují, zda uklidí psí bobek, nedopalek cigarety či odhozenou petku. O úklid se navíc dělí Praha 3 a magistrátní Technická správa komunikací. Ale přímo z rozpočtu Prahy 3 každoročně do úklidu investujeme zhruba 18 mil. korun. Kolik stojí úklid ze strany TSK, to mi přesně není známo, ale nebude to malá částka. Například ty velké komplexní úklidy, kdy se vyparkovávají auta z ulic, probíhají čistě pod taktovkou TSK.

4) Hodně dotazů padlo na téma činnosti strážníků městské policie. Strážníci zde každoročně rozdají neukázněným pejskařům do stovky pokut. Výše je však různá a pohybuje se do 2000 Kč. Podle samotných strážníků si před nimi většina lidí dává větší pozor. Podotýkám, že na území Prahy 3 (od Jiřáku po Jarov) se v jedné směně pohybuje zhruba deset strážníků. Do výše uložených pokut by starosta strážníkům neměl mluvit. Přesto jim tuhle problematiku velmi často připomínám.

A na závěr mám otázku já. Preferujete raději papírové či igelitové sáčky? Z hlediska ekologie to vyjde prakticky stejně, protože ve výsledku se obojí likviduje ve spalovně v Malešicích. Nicméně od pejskařů zaznamenávám celkem nejednoznačné názory. Případná změna by opět byla spojena s nějakou investicí, ale vyloučená není.
Pojďme s tím společně něco udělat. Záleží na každém z nás, jak čisto tady budeme mít.

(PS: Foto je pouze ilustrativní. Otík je čistotný pes a tohoto strážníka bych stejnak přepral :-))
 


Zpět na všechny aktuality