16. 11. 2021

Nepamatuji, že bych někdy dostal tolik stížností jako včera. Doprava houstne dlouhodobě, včera to byl vážně masakr. Všem, co mi napsali, jsem odpověděl. Tady je pár bodů i pro ty, které to také štve, ale nepíšou.

1) O tom novém cyklopruhu na Olšanské si může každý myslet své, ale kvůli němu doprava opravdu nekolabuje. Prostě je tady těch uzavírek moc najednou. K dlouhodobé uzavírce Koněvky, omezení na Vinohradské a neustále se protahující opravě kanalizace na Jana Želivského, se včera rozkopalo další místo ve stejné ulici a navíc se ještě začal opravovat povrch vozovky v Trocnovské.

2) Uzavírky (a ostatně i ty cyklopruhy) koordinuje magistrát. Hlavní město je i investorem těchto akcí, tedy vybírá stavební firmy. Představa, že se na komunikacích první třídy staví podle toho, jak místní radnice píská, je iluzorní. Jsou to komunikace celopražského významu. Včera jsem o tom půl hodiny hovořil s Adamem Scheinherrem z magistrátu, že tady na radnici sloužíme jako jejich hromosvod.

3) Faktem je, že Praha má, co se sítí a komunikací týče, obrovský investiční dluh. Například z dlouho připravované opravy Trocnovské ulice bych za normálních okolností měl radost, protože tudy jezdit bylo vždycky trochu peklo. O tom, že je třeba vyměnit sto let staré trubky kanalizační sítě, snad nemá cenu ani diskutovat. Současně tvrdím, že město by při výběru zhotovitelů dopravních staveb mělo ve výběrových řízeních dávat větší váhu na rychlost stavby. Obvykle se rychlost hodnotí 20% a cena 80%. Výjimečně je to 30%, a když se hledala stavební firma pro opravu Barrandovského mostu, stanovil magistrát rychlost na rekordních 40%. Když vidím, kolik druhotných škod takové uzavírky působí, mělo by být 30% odrazovým můstkem.

Dokud se všechny stavby nedokončí, nemohu slíbit, že to bude výrazně lepší. Někteří si sice najdou nové objízdné trasy a kolegové chystají určitá opatření, aby v těch kolonách netrčely i tramvaje, ale radostné to nebude. Pokud máte možnost v následujících týdnech vyměnit automobil za MHD, motorku či kolo, pomůže to. Díky.


Zpět na všechny aktuality