11. 9. 2022


Ve čtvrtek od šesti večer proběhne veřejná debata kandidátů na starostu. Bude v kongresovém sále hotelu Olšanka. V dnešní době je to už tradiční akce, poprvé se v Praze 3 odehrála taková věc v roce 2010. Jenže tehdy bylo hodně věcí úplně jinak.

Do roku 2010 na radnici vládla ODS a pokud jí hlasy nestačily, sekundovala jí především ČSSD. Jestliže dnes považujeme za přirozené, že v Radničních novinách má svůj prostor opozice, že na webu jsou videozáznamy z jednání zastupitelstva a že radnice pořádá takovéhle veřejné debaty, kam se mohou přihlásit všichni kandidáti na starostu, tak tehdy nic z toho neexistovalo.

V roce 2006 jsme založili občanské sdružení KAUZA3.cz (Mirek Trejtnar, Michal Konvička, Michal Vronský - kandidát na starostu Prahy 3 a já). Nikdo z nás nebyl členem jakékoliv strany. Vytvořili jsme webový časopis, který kromě vlastních článků dával prostor všem zastupitelům Prahy 3. Publikovala u nás koalice i opozice. Sociální sítě byly v plenkách a proto právě tady probíhala největší veřejná výměna názorů o dění na radnici a komunálních tématech. Dneska si to už moc nedovedeme přestavit, ale v našem volném čase jsme na domácí kameru natáčeli jednání zastupitelstva a záznamy pak ve vlastní režii zveřejňovali na zmíněném webu, kde si je mohl kdokoliv pustit. Šlo o takový koktejl nadšenectví a velké občanské naštvanosti.

Byla to právě KAUZA 3, která v roce 2010 uspořádala první debatu kandidátů na starostu. Jenže tehdejší radniční reprezentace nám nebyla moc nakloněna a snažila se akci blokovat. O tom si můžete přečíst v dnes již "historickém" článku zde - http://www.kauza3.cz/.../jak-jsme-organizovali
Debata přesto proběhla a největší sál hotelu Olšanka byl prakticky plný. Od té doby se podobná debata koná každé čtyři roky.

Jak jsem psal, dneska považujeme za samozřejmost, že debatu zorganizuje samotná radnice. Úřad zajistil sál i moderátorku, náklady jsou rozpočítány mezi městskou část a jednotlivé kandidáty. Účast potvrdilo devět z nich.

Přijde mi prima, že jsou tyhle věci samozřejmostí a chci věřit, že tomu tak bude i nadále.
Jste zváni. Váš starosta :-)
 


Zpět na všechny aktuality