3. 2. 2021Pamatujete na sochu býka v Jeseniově ulici? Když jsem byl kluk, byl pro mě jedním z důležitých symbolů Vrchu sv. Kříže. V roce 1989 také byl stěžejní lokací pro natáčení nepříliš známého dětského filmu "Bizon" (dohledatelný na YouTube). Během posledního roku jsem na Facebooku četl celou řadu teorií, kde se tady býk vzal. Často se objevuje domněnka, že tu před válkou byla jatka a býk umístěný na opěrné zdi byl reklamním poutačem. Jiní ho naopak dávali do souvislosti se zmíněným filmem a jeho původ předpokládali v ateliérech na Barrandově. Ale je to jinak.
Včera jsem se cestou z práce stavil v klubovně Klubu přátel Žižkova v Ondříčkově ulici. A o býkovi jsem si nechal vyprávět od předsedy klubu Jana Schütze (na fotce před skříní archivu KPŽ). Socha se zde objevila v 70. letech. Tehdy tady probíhala výstavba kolektoru (podzemního tunelu pro vedení sítí), který spojuje Havlíčkovo náměstí a ulici Jana Želivského. Výstavbu zajišťovala společnost Inženýrské a průmyslové stavby, která ve stejném období realizovala i stavbu masokombinátu v Písnici. Socha býka měla být původně ozdobou vstupní brány, jenže z toho sešlo a býk jim zbyl. Naložili jej na náklaďák a trochu neplánovaně vystavili na Žižkově, kde v tu dobu probíhala kromě výstavby zmíněného kolektoru i asanace starého Žižkova.
Stav sochy se postupně horšil a její osud zpečetila moderní zástavba. Pravděpodobně skončil v základech některého z domů.


Zpět na všechny aktuality