Od chvíle, kdy se motám kolem komunálních věcí, občas rodinu odvezu na dost divná místa. Takže když jsme se minulý týden vraceli z dovolené, cesta vedla přes Kodaň a tam mají asi nejzajímavější spalovnu odpadků na celém světě.
Jde o to, že tady v ČR naprostou většinu směsného odpadu stále odvážíme na skládky. Vršíme obrovské kopce odpadu, které se pak sice snažíme zamaskovat třeba trávníkem či nějakými keříky, přesto je to solidní zátěž pro budoucnost. Praha je díky Malešické spalovně jednou z mála vyjímek, ale spaloven je v celé republice žalostně málo. Důvodů je víc. Jedním z nich je samozřejmě cena, protože vozit odpadky na skládky je stále nejlevnější. Nicméně významným faktorem je i skutečnost, že spalovnu za barákem prostě nikdo nechce a i když moderní technologie prakticky všechny škodlivé exhalace odfiltrují, lidé z okolí se takovým plánům vždycky zuby nehty brání.
A v tom je právě ta spalovna z Kodaně unikátní. Objekt z roku 2017 se nachází relativně blízko centra metropole. V první řadě vůbec nevypadá jako spalovna, kde se ročně spálí a přemění na elektřinu až 400 000 tun odpadků. Investor od samého začátku usiloval o přízeň veřejnosti a kromě architektury si vyhrál i s dalšími lákadly pro lidi z okolí. V první řadě je objekt přístupný veřejnosti. Na střechu vyjedete výtahem, ze kterého je během jízdy vidět do útrob spalovny. Na vrcholu je bar a perfektní vyhlídka na celé město. Jenže tím to nekončí. Celá budova je v podstatě koncipována jako svah s umělou sjezdovkou, takže když přijedete s lyžemi, nemusíte jezdit výtahem, ale od zastávky autobusu ke zmíněné vyhlídce Vás vyveze lyžařský vlek a dolů to máte na lyžích zhruba 450m. Na vnějším plášti budovy je taky instalována horolezecká stěna vysoká 85m a podle některých zdrojů se tak jedná o nejvyšší umělou horolezeckou stěnu na světě. Vstup je zdarma, takže až si v Kodani prohlédnete Malou mořskou vílu, zvažte i cestu do spalovny.
Autorem návrhu je studio BIG Architects a zajímavostí je, že se na výstavbě významně podílela i česká firma Sipral.