14. 5. 2020

Asi nejčastější výtkou naší opozice je, že utrácíme za prezentaci Prahy 3 a radnice. Téma se recykluje prakticky na všech jednáních zastupitelstva a určitě tomu tak bude i na tom připravovaném. Takže si dovolím několik faktických poznámek.

 

Bezpochyby se snažíme co nejvíce komunikovat. Většina z nás je celkem aktivní na sociálních sítích. Pořádáme pravidelné debaty s občany, zřídili jsme zelenou informační linku radnice, službu mobilního rozhlasu, chceme upgradovat web úřadu. Praha 3 je určitě více vidět a více se o ní píše. Bez povšimnutí nezůstala ani změna vizuálního stylu městské části a nových Radničních novin. Ono by se na první pohled mohlo zdát, že když klademe na komunikaci s lidmi takový důraz, musí to stát mnohem více peněz. Jenže nemusí!

 

Ještě v roce 2018 rozpočet "Odboru vnějších vztahů a komunikace" přesahoval 22 mil. Kč. V rozpočtu se například počítalo se zhruba milionem korun na nákup článků a reportáží o představitelích radnice v komerčních médiích. Z našeho pohledu to byla absurdní praxe, která se ve veřejných výdajích nikdy neměla objevit. Dnes by bylo nemyslitelné, že bychom za něco takového novinářům platili. Prostě – kdo o nás napsat chce, tak napíše sám od sebe.

 

Po volbách došlo k systematickým škrtům, takže v letošním roce jsme se s těmito výdaji dostali na méně než polovičku zmíněného roku 2018. Peníze jdou především na tisk a distribuci Radničních novin, rozvoj webu, provoz informačního centra na Jiřáku, provoz zmíněné infolinky, participační projekty či propagaci kulturních a sportovních akcí pořádaných Prahou 3. Z rozpočtu jsme také financovali zajištění Krizových center a informační kampaň pro občany v souvislosti s pandemií. Současně dochází ke sloučení odboru vnějších vztahů a komunikace s odborem kultury, což by do budoucna mělo přinést další redukci výdajů.

 

Skutečnost, že je Praha 3 více vidět a slyšet, rozhodně neznamená, že to stojí více peněz. A to včetně nového loga a grafického manuálu.


Zpět na všechny aktuality