12. 4. 2021

Ve školách v Praze 3 bylo dnes testováno kolem 2 000 dětí. Z naprosté většiny škol mám již výsledky na stole a podle všeho nevyšel žádný z testů pozitivně.

Je super, že se děti postupně vrací do škol. Doma jsme měli na distanční výuce tři potomky a tak mám z první ruky, jak je to pro ně důležité. Jestliže je testování cestou, akceptuji to.

Nicméně testy, které vybrala vláda, jsou z celé škály, které nabízí trh, suverénně nejhorší variantou. Během února jsme tady v Praze 3 udělali malý pilotní projekt, ve kterém jsme použili české testy ze slin. Místo nich vláda vybrala čínské šťourací testy z nosu. Podle nezávislých recenzí navíc ani neoplývají zrovna velkou citlivostí.

Prověřujeme možnost testování PCR metodou ze slin na náklady městské části. Hodně by pomohlo, kdyby nám stát místo krabic se šťouracími antigenními testy poskytl stejné prostředky, které za ně v Číně utratil. Zbytek si už rádi zařídíme.

Ministerstvo školám rozeslalo v souvislosti s obnovou prezenční výuky 121 stran instrukcí a nových povinností. Dostaly se tak do nevděčné role, kdy dodržování těchto pravidel musí nejen zajistit, ale také obhajovat před rodiči. A věřte, že tady je škála názorů opravdu bezbřehá.

Děkuji pedagogům, rodičům a samozřejmě i dětem za trpělivost. Zůstaňte zdrávi.


Zpět na všechny aktuality