22. 3. 2019


Opět tu mám pár řádek ohledně přeplněných kontejnerů na tříděný odpad. Minulý týden jsme na radnici uspořádali společné setkání zástupců Prahy 3, AVE (AVE odpad odváží) a magistrátu (magistrát odvoz objednává a platí). Důvodem byla moje nespokojenost s počtem stanovišť a četností svozů.


Vždy jsem měl dojem, že jsou na tom v Praze 2 v tomto ohledu o něco dále. Proto jsme měli tuto tabulku jako podklad k jednání. A z dojmu se rychle stalo přesvědčení. Přitom ta věc má řešení.

 

1) Ačkoliv má sousední čtvrť o 20 tis. obyvatel méně, nachází se zde trojnásobné množství stanovišť.
2) Na rozdíl od Prahy 3 je zde běžné, že stanoviště se zřizují i na soukromých pozemcích. Město zdarma dodá nádoby a zajistí odvoz, ale popelnice stojí například na dvoře Vašeho domu. Zatímco v Praze 2 je takových stanovišť 337, u nás jich máme jen 7, což mi přijde jako promarněná příležitost, protože takové řešení je výhodné pro obyvatele i pro obec. V popelnicích se pak nikdo nehrabe a nezabírají na ulici žádné místo.
3) V Praze 2 se vyváží popelnice častěji. Například je tu hned 18 stanovišť, kde se plasty vyvážejí každý den (včetně víkendů). My máme takové jen jedno.

 

Takže, máme tu veliký prostor pro zlepšení. Magistrát po nás chce, abychom své žádosti o navýšení svozů doložili fotodokumentací. Chtějí vidět, že máme popelnice skutečně přeplněné. Do systému žádostí se vždy nahrává fotka s uvedením přesného místa a času. Úředníci vyrazí do ulic. Ale pokud budete mít chuť, můžete nám takové fotky poslat i vy. Pomůže to.


Současně se můžete na radnici začít obracet, pokud máte k dispozici vhodné místo pro umístění nádob na tříděný odpad pro váš dům. Mohli byste třídit třeba u sebe na dvoře a se starým papírem budete moci chodit v papučích.

Kontaktní osobou je Mgr. Ing. Nikola Rusová – vedoucí oddělení správy zeleně a komunikací, e-mail: nikolar@praha3.cz.

Díky za spolupráci.


Zpět na všechny aktuality