10. 3. 2021

Odskočím si teď od komunálních věcí do poslanecké sněmovny. Víte, asi tomu tak bylo vždycky, ale konfrontace je jedním z obvyklých pilířů politického marketingu. Bohužel často jde o konfrontaci okázale samoúčelnou, ze které se vytrácí poslední zbytky konstruktivního dialogu.

A právě proto chci vyzdvihnout jednu pozitivní deviaci ze včerejšího večera. To se totiž mezi hromadou dalších věcí v parlamentu projednávala i novela zákona č. 247/2000 Sb., která v podstatě definuje podmínky pro provoz autoškol. Na úpravě zákona se významně podílel můj kamarád a člen TOP 09 Praha 3 Ondřej Horázný. Sice není poslancem a navíc TOP 09 v parlamentu usedá do opozičních lavic, nicméně na přípravě novely pracoval jako provozovatel autoškoly a současně jako předseda Asociace autoškol ČR.

Pro novelu zákona hlasovali poslanci napříč politickými stranami. A poslechněte si, jak Ondřeje okomentovala paní poslankyně Zuzana Ožanová z ANO. Dobrá práce Ondřeji, tohle je politika, která se mi líbí.

Mimochodem, novela zlepší podmínky pro žáky autoškol. Přínosem bude prodloužení lhůty na opakované zkoušky z 6 měsíců na 1 rok za současného omezení počtu opakovaných zkoušek na tři. To přispěje k zodpovědnější přípravě žadatelů. U výcviku motocyklů se jednoznačně upravuje pravidlo jeden učitel – jeden žák. Odstraní se tím nešvar, kdy učitel autoškoly při výcviku na motocykly doprovázel dva až tři žadatele, kteří jeli před ním a navíc doprovodné vozidlo řídil další žadatel. Efektivita výcviku už nebude mít přednost před bezpečností provozu a kvalitou výcviku. Odpadne také zbytečná povinnost, aby na zkoušky z teorie chodil s žáky autoškoly jejich učitel. Tím se autoškole zjednoduší a zefektivní činnost.
 


Zpět na všechny aktuality