24. 10. 2022

Přátelé, nebudu zastírat, že jsem si po volbách naordinoval menší odpočinek od sociálních sítí a komunikoval velmi úsporně. Potřeboval jsem ho. Nicméně dostal jsem celou řadu dotazů ohledně skládání koalice pro volební období 2022-2026. Zkusím to tady trochu rozebrat.

Komunální volby vyhrála naše kandidátka TOP-STAN. Z 35 zastupitelů jich má náš klub 11. Zbývajících 24 mandátů je rozdrobeno mezi 7 různých uskupení. V principu nejde složit žádnou dvojkoalici. Rada bude složena přinejmenším ze tří různých uskupení, možná i ze čtyř.

Každý, kdo zná poměry v místním zastupitelstvu, celkem rychle načrtne dva nejpravděpodobnější scénáře.

1) První možností je koalice, která je podobná té dosavadní. Tedy TOP-STAN + Piráti + SZ a protože většinou se stane přinejmenším 18 zastupitelů z 35, museli by se přidat ještě dva nově zvolení zastupitelé Prahy 3 sobě. Měli bychom 19 hlasů z 35.

2) Druhou možností je koalice na tzv. "vládním půdorysu". Zastupitelské kluby TOP-STAN a ODS-KDU mají 17 hlasů. Abychom dosáhli nadpoloviční většiny, musel by se přidat alespoň jeden zastupitel z řad ostatních stran - tedy PIR, SZ, P3S, Patrioti, ANO... Koalici s SPD jsme již na začátku vyloučili.

Poctivě se scházíme se všemi subjekty, probíráme personální otázky a programové priority. Nicméně je třeba si uvědomit, že naprostá většina zastupitelů se celkem dobře osobně zná. Z toho vycházejí různé sympatie či naopak antipatie napříč celým politickým spektrem, které sestavování koalice komplikují.

V souladu s pravidly, které mi stanovuje zákon, jsem na dnešních 15:00 svolal ustavující schůzi nového zastupitelstva Prahy 3. Stejně jako před čtyřmi lety začne slibem všech zastupitelů. S ohledem na skutečnost, že doposud neexistuje žádná pevně domluvená koalice, bude volba nového starosty a rady městské části odložena o dva týdny.

Hledáme funkční uspořádání na čtyři roky. To končící volební období bylo v podstatě výjimečné v tom, že se v jeho průběhu koalice nerozpadla, jako tomu tady bývalo takřka zvykem. Chceme, abychom podobně funkční model zvolili i pro následující období.

Držte nám prosím palce.
Díky.


Zpět na všechny aktuality