15. 4. 2021

PŘIPRAVUJEME PILOTNÍ PROJEKT PCR TESTOVÁNÍ ZE SLIN PRO NAŠE ŠKOLKY

Přesně před rokem jsme byli první městskou částí, která začala testovat na COVID ošetřovatelky našeho domu pro seniory PCR metodou. Kritizovali jsme nečinnost státu a trochu partyzánsky jsme se domluvili na spolupráci se soukromou laboratoří.

Po roce se nám tady rozbíhá podobná akce. Stát se rozhodl testovat školáky. Za tímto účelem vybral spolehlivě nejhorší produkt, který je dostupný na trhu. V Číně centrálně nakoupil milióny antigenních testovacích sad a všem školám je rozvezl jako své jediné řešení. Děti si teď dvakrát týdně svépomocně vytírají štětičkou nos. Co je však větší problém, že podle všeho se jedná o testy s velmi malou citlivostí.

Jestli je testování jednou z cest, jak vrátit děti do škol, testujme. Ale musí se jednat o testy skutečně funkční.
Proto jsem dnes svolal mimořádné jednání Rady městské části a jednomyslně jsme přijali rozhodnutí, že z prostředků Prahy 3 investujeme 1 mil. Kč na spuštění pilotního projektu PCR testů ze slin. Projekt bude trvat do konce školního roku a zahrneme do něj přinejmenším čtyři mateřské školy. Pokud se podaří cenu stlačit na menší než předpokládanou úroveň, budeme množství zapojených školek postupně rozšiřovat.

Současně apelujeme na vládu, aby upustila od absurdního utrácení za nefunkční antigenní testy a zabývala se zavedením PCR testů. Počet obcí, které se odhodlaně vydávají touto cestou, roste. Ostatně zástupci magistrátu a řady městských částí společně vyzvali ministerstvo k podpoře PCR testování již počátkem března a tento týden se na ministra Arenbergera obrátil kolega Tomáš Portlík z Prahy 9, který upozorňuje na nutnost změnit úhrady od zdravotních pojišťoven. Takový přístup by mohl otevřít cestu k tomu, aby se do škol vrátily všechny děti bez současné týdenní rotace.

Pokud nemá skončit u pilotního projektu a chceme toto řešení rozšířit na všechny školy, je třeba zajistit financování státem. Obce nemají na to, aby suplovaly tuto úlohu v plném rozsahu a dlouhodobě. Pokud vláda přestane všechno nakupovat v Číně, vyjde to nakonec daňové poplatníky na srovnatelné peníze, které se navíc utratí v českých laboratořích.


Zpět na všechny aktuality