24. 1. 2019

Možná budeme mít další mimořádné zastupitelstvo svolané opozicí. Pánové Bellu (ODS) a Venhoda (ANO) přišli s myšlenkou, že palčivým problémem Prahy 3 je usnesení zastupitelstva z roku 2014, ve kterém tehdejší politická reprezentace podpořila Kliniku. Formou otevřeného dopisu jsem dostal týdenní ultimátum, ve kterém se opět vyhrožuje variantou, že opozice svolá mimořádné jednání zastupitelstva. To vše za situace, kdy budova Kliniky je vyklizena, vlastník objekt převzal a pečlivě zabezpečil proti dalšímu vniknutí.

 

Pánové, vy tu Kliniku nemít, jste v pěkné bryndě. Ale jestli v tom opravdu hodláte pokračovat, můžete trhnout rekord a v počtu mimořádných zastupitelstev překonáte i slovutného Matěje Stropnického.

 

Na otevřený dopis jsem sepsal neméně otevřenou reakci:

---------

Vážený pane Bellu, Vážený pane Venhodo,
dovoluji si krátce reagovat na Váš otevřený dopis, který jsem obdržel dne 18.1.2019.

 

K problematice tzv. Kliniky v Jeseniově ulici jsem se nespočetněkrát vyjadřoval v rozhovorech pro novináře, na sociálních sítích i na svém webu (www.jiriptacek.com). O nezbytnosti respektovat rozhodnutí Ústavního soudu se netřeba přít. Ostatně schopnost podřídit se naprosto elementárním principům demokracie je jedním z pilířů naší společnosti.

 

Na základě diskuse s Vámi jsem si vyhledal zmíněné usnesení ZMČ. Jedná se o usnesení z roku 2014, bylo tedy přijato před více jak čtyřmi lety. Paradoxně pro něj hlasovali i někteří členové klubu, který se hlásí k Vašemu emotivně laděnému dopisu. Zatímco dnes jsou zástupci KDU-ČSL nedílnou součástí společného zastupitelského klubu s ODS a Svobodnými, tehdy hlasovali v rámci klubu vedeného Matějem Stropnickým. Všichni přitom víme, že složení dnešního ZMČ je výrazně odlišné. Ostatně nejen já, ale i naprostá většina dnešní koalice tehdy vůbec nebyla členy zastupitelstva.

 

Hlasování o revokaci pochopitelně může vyvolat kterýkoliv člen ZMČ. Pokud by šlo čistě o revokaci zmíněného usnesení, návrh bych sám podpořil. Nicméně necítím takovou potřebu trávit čas revokací morálně zastaralých usnesení, která v současnosti městkou část vůbec k ničemu nezavazují, která byla schválena v jiném volebním období a ve zcela odlišném složení ZMČ. Společenská potřebnost takového konání je sporná.

 

Současně si dovoluji připomenout několik faktů. Budova Kliniky je v dnešních dnech vyklizena. Vlastník budovy objekt převzal a pečlivě zabezpečil. Můžeme brát revokaci historického usnesení jako symbolické gesto, přesto se domnívám, že se nenacházíme v situaci, kdy by hrozilo jakékoliv riziko prodlení. Proto bych vnímal vyvolání mimořádného jednání ZMČ za pouhé mrhání veřejnými prostředky a lacinou snahu na této kauze parazitovat za účelem vlastního zviditelnění. Podotýkám, že jednání ZMČ bude v souvislosti se schvalováním rozpočtu svoláno pravděpodobně koncem února. Pokud byste se chtěli tématu věnovat, bude zde dostatečný prostor.

 

Na samotný závěr bych rád uvedl, že jsem všem zastupitelům bez ohledu na politickou příslušnost k dispozici na telefonu i mailu. Pokud byste chtěli věc podrobněji probrat, můžeme se i sejít a věřím, že společně vymyslíme nějaké řešení.

 

Jiří Ptáček


Zpět na všechny aktuality