18. 6. 2024

Praha 3 zakládá vlastní úklidovou firmu, aby mohla převzít větší iniciativu v úklidu chodníků.

Hodně lidí přirozeně předpokládá, že za úklid chodníků odpovídá radnice. Ale není to tak úplně pravda. Naprostá většina chodníků je v majetku a správě magistrátu, který si na jejich úklid sjednává různé úklidové firmy. Výjimkou jsou náměstí či cesty v parcích, protože ty jsou narozdíl od ulic svěřeny městským částem. I tady uklízejí různé firmy, které si však pro změnu najímá radnice.

Vedle toho se Praha 3 snaží pro své občany už řadu let zajistit určitý nadstandard. Proto kromě údržby zmíněných parků a náměstí dlouhodobě připlácí i za větší četnost úklidu chodníků ve správě magistrátní TSK. O údržbu stejného veřejného prostoru se tak dělí celá řada firem a není to úplně přehledný systém. Někdy je těžké vyvodit odpovědnost za nedostatky v úklidu či operativně zasáhnout v případě nenadálé události jakou je třeba sněhová kalamita. Te svého rozpočtu Praha 3 každoročně investuje do úklidu kolem 30 mil. Kč. Náklady TSK se pohybují v podobném řádu.
Rozhodli jsme se v té věci převzít ještě větší inciativu. Praha 3 na dnešním zasedání zastupitelstva rozhodla o založení městské úklidové firmy s názvem Čistá Trojka s.r.o.

V první fázi převezme činnosti, které ze svého rozpočtu hradí přímo radnice. Kromě stejnojmenné populární služby „Čistá Trojka“ se postupně začne starat o komunikace v zeleni, údržbu náměstí či úklid dětských hřišť. Následně by se měla stát dodavatelem TSK a zajistit komplexní údržbu chodníků v Praze 3. Tohle není plán na jeden rok, tohle je vize, jejíž naplnění bude trvat více let. Ve výsledku bychom však měli být schopni převzít kompletní odpovědnost. Nikdo se nebude moci vymlouvat na druhého.

Je to plán, který přesahuje toto volební období, a proto si opravdu vážím, že naše vize získala podporu nejen v koaličních řadách, ale zřízení obecní úklidovky podpořila i významná část opozice. Díky a těším se na spolupráci!


Zpět na všechny aktuality