27. 2. 2023


Tyhle koše nemám rád.


Prakticky pokaždé, když zveřejníme nějakou vizualizaci s budoucí podobou náměstí či jiného veřejného prostoru, dostanu alespoň jeden dotaz, jestli počítáme s umístěním těch super odpadkáčů z "nového městského mobiliáře", jehož design před pár lety pro Prahu vysoutěžil IPR.
Ne. Nepočítáme.


Abych nebyl jenom kritický, myšlenka na jednotný vzor pražských laviček, košů či stojanů na kola je myslím zcela správná. Proto, když jsme v roce 2019 vybírali větší koše pro Jiřák, byla to jasná volba. Ale otevřeně si přiznejme, že tentokrát se to úplně nepovedlo.


Vítězem zmíněné soutěže se v roce 2017 stalo studio Olgoj Chorchoj. Odpadkový koš získal v roce 2019 ocenění Red Dot Design Award. Jenže praxe radost nedělá. Koše začaly reznout již v prvním roce. Životnost vnitřní vložky je zhruba rok a půl. Povrch je členitý, takže se všude drží špína a vlhkost. V průběhu čtyř let jsme museli počet redukovat zhruba na polovic. Náhradní díly jsou taky špatně dostupné a proto rozpadající kusy kanibalizujeme na díly pro těch pár zbývajících.


Koše, co jsou na Jiřáku, jsme získali za velmi výhodných podmínek. Byla to první ověřovací série. Ale nový koš tohoto typu (trochu vylepšený), kterým bychom rozpadlé kusy nahradili, nelze sehnat pod 26 tis. Kč. Na Jiřáku má být v průběhu jednoho roku zahájena revitalizace. Už se s nimi nepočítá.


Myslím, že TSK a IPR si problém dobře uvědomují (za to je chválím), hledají i alternativy, které budou levnější a odolnější (opět chválím). Ale až zase zveřejním nějakou vizualizaci, už se mě na tenhle mobiliář prosím neptejte :-).
Díky za pozornost.


PS: Nové tramvajové zastávky od stejného autora se mi celkem líbí.
 


Zpět na všechny aktuality