15. 9. 2021


Máme u nás na úřadě nového kolegu. Dělá jako robot. Vážně.
Městská část mimo jiné zajišťuje i celkem velký objem státní správy. Úředníci tak musí pracovat s aplikacemi, které vznikly "mimo náš barák" a nemáme velkou šanci ovlivnit jejich podobu.

A často je to pro zlost. Zadávání či čerpání dat z některých databází zabírá neúměrné množství času. U řady z nich vývoj zaspal dobu. Třeba když se má sestavit adresář s tisícovkou příjemců, není k dispozici pohodlný export dat, ale musí tisíckrát kliknout. Nebo někdy je třeba pracovat s dvěma aplikacemi současně a data se otrocky přepisují z jedné do druhé takřka ručně. Když vezmeme v úvahu objem korespondence, které vybavuje například Odbor dopravy v souvislosti s přestupky, je to činnost pro několik lidí na plný úvazek. A to pak nejde jen o efektivitu, ale taky o to, že na takovou monotónní práci se dneska špatně shání lidi.

Takže právě na takovéhle věci tu máme první měsíc svého robota. Má svoje uživatelské jméno v síti jako každý jiný zaměstnanec, vlastní (virtualizovaný) počítač a v některých přejatých aplikacích zpracovává rutinní agendu jako protřelý úředník. Dovede připravit podklady, sumarizovat data či rozesílat korespondenci. Jeho směna má 24 hodin denně, dělá práci, kterou nikdo dělat nechce a periodicky posílá hromadné exporty s dokonale zpracovanými daty. Náklady na provoz jsou oproti lidské síle zlomkové, podle úřadu jsme tak ušetřili práci zhruba dvou lidí.

Řešení robotizace je založené na britské technologii Blue Prism. Společnosti NEOOPS a Hypera, které pro nás celé řešení vyvinuly, potvrdily, že doposud podobné technologie zaváděly výlučně v komerční sféře a jsme první úřad, který se vydal touto cestou.

A pak je tady ještě jedna důležitá věc. Obvykle se s takovými inovacemi chlubí politici. Co všechno prosadili a zařídili. Jenže tuhle cestu si u nás prošlapali sami úředníci, kterým ten systém lezl na nervy. Prvotní nápad sice přišel od kolegy Pavla Dobeše, ale vývoj i odladění zajistil náš pan tajemník společně s úředníky z Odboru dopravy a Odboru IT. Politikům robota představili jako hotovou věc. Tedy ani já na tom nemám žádnou zásluhu - když úřad takhle funguje, paradoxně mě to těší dvojnásob.

Robotizace není univerzální recept, ale na některou práci je prostě šikovných lidí škoda.


Zpět na všechny aktuality