6. 5. 2020

Dostávám dotazy, proč se v době sucha sekají na Praze 3 trávníky. Řada lidí si myslí, že by bylo dobré omezit sečení z důvodu zadržování vláhy i z estetických důvodů. To, co jste mohli v uplynulých týdnech zaznamenat v parcích Prahy 3, je první letošní seč. Pokud se tráva na jaře neposeče, bude hůře odnožovat a její místo zaberou dvouděložné plevele. Například na náměstí Jiřího z Poděbrad, ale i na dalších místech, se v hojné míře vyskytuje rdesno ptačí, ječmen myší a další expanzivní druhy.

 

Nicméně i pracovníci Odboru ochrany životního prostředí Prahy 3 se ztotožňují s myšlenkou, že vyholování trávníků takřka „na hlínu“ do dnešní doby nepatří. Proto se zavedla opatření jako nastavení výšky sečí na 10 cm, pozastavení sečí při teplotách vyšších než 26 °C, omezení sečí v období dlouhodobého sucha a zakládání travinobylinných porostů sekaných pouze dvakrát ročně.

 

Zahradnické firmy si musely opatřit sekačky, které lze na požadovanou výšku nastavit, a trávníky ve svazích nesmí sekat motorovými kosami, u kterých lze těžko udržet tuto výšku. Pokud zaznamenáte případ, že se kdekoliv na Praze 3 trávníky sekají příliš nízko, klidně nám to oznamte. Výše jmenovaná opatření jsme zavedli již v loňském roce a budou platit i v letošní sezóně.


Zpět na všechny aktuality