21. 9. 2021


Měli jsme prázdný dům, dnes máme re-use centrum!

Praha 3 vlastní hned několik budov, které jsou (byly) dlouhodobě nevyužity. Těch důvodů je (bylo) zpravidla více. Většinou jde o nemovitost v naprosto zanedbaném stavu, na jejíž rekonstrukci buď nejsou peníze a nebo nepanuje jasná shoda, co by zde mělo být. Případně kombinace obojího.

Po volbách v roce 2018 jsme si vytkli cíl, že pro každou takovou budovu začneme zpracovávat projekt a současně se snažíme pro mezidobí najít alespoň nějaké provizorní využití. Takže třeba bývalé jesle Na Lučinách zatím dostali k dispozici dobrovolní hasiči. Po deseti letech se sem vrátil život. Mají tady klubovnu a o objekt se začali starat. Díky. Pro historickou školu na Havlíčkově náměstí zpracováváme projekt generální rekonstrukce, ale než budeme stavět, pronajali jsme přízemí jako testovací centrum na COVID. Opět tady bylo bezmála deset let prázdno.

No a dneska se pohnula další podobná věc. V Chlumově ulici máme přízemní objekt bývalé autodílny. Výhledově by se měl stát součástí připravované školy na Havlíčkově náměstí (sousedí přes radniční dvorek). Ale stavět se nezačne dříve než za dva roky, až budeme mít stavební povolení v "mašličkách". Aby nám to tady dále nechátralo a nedělalo v ulici ostudu, sehnali jsme nájemce. A ne ledajakého :-).

Dneska se tady otevřelo re-use centrum pro umělce. Spolek ArtMap tady chce zprostředkovávat recyklaci, distribuci a transformaci neužitečného galerijního a výtvarného materiálu. Služeb by měli využívat nejen umělci, ale také umělecké školy či různé kulturní instituce. A podle všeho by to mohlo fungovat.

Díky patří třeba Michalu Vronskému, který tuhle cestu prošlapal. Poděkování si samozřejmě zaslouží taky Pavel Křeček - radní Prahy 3, který má na starosti kulturu. Hanka Trestikova z magistrátu a přirozeně všichni z týmu art re use / ArtMap!


Zpět na všechny aktuality