2. 11. 2022

Jak možná víte, v letošních volbách jsem byl zvolen nejen zastupitelem Prahy 3, ale i zastupitelem hlavního města Prahy. Na zítřejší ráno bylo svoláno ustavující zastupitelstvo. Šíří se kolem toho spousta dezinformací, hodně lidí z mého okolí se mě pak na ty věci ptá. Takže si dovolím pár poznámek.

1) Na úrovni magistrátu není domluvena žádná povolební koalice. Kdokoliv tvrdí opak, šíří dezinformace. Bohužel se tak děje už několik týdnů a nemyslím si, že by to do vyjednávání vnášelo cokoliv dobrého. Někdy mám pocit, že volební kampaň ještě pořád běží. Žádná dohoda není.

2) SPOLU se i nadále snaží vyjednat koalici na vládním půdorysu ve složení SPOLU + Piráti + STAN. Tohle je preferovaná varianta.

3) Protože preferované koaliční uspořádání se nedaří vyjednat, nebude zítra zvolena nová rada hlavního města. Nicméně by měly být navoleny tři nezbytné výbory. Je třeba zvolit členy kontrolního výboru, kterému tradičně předsedá opozice. Proto budeme do jeho čela navrhovat člena z hnutí ANO. Dále je třeba navolit výbor školský, finanční a zástupce Prahy pro Městskou policii, pro územní plán a výkon akcionářských práv v městských společnostech. Tohle jsou věci, které by neměly být jakkoliv konfliktní a já doufám, že budou podpořeny napříč zastupitelskými kluby.

4) Dosluhující rada avizuje, že chce na jednání zastupitelstva zařadit dva tisky, které nesnesou odklad. Jde o účast Prahy na mezinárodním veletrhu a čerpání evropských fondů ve prospěch městských částí. Tohle jsou věci, které SPOLU přirozeně podpoří.

Jak jsem už psal, zatím se nepodařilo dosáhnout dohody o vytvoření vládní koalice v Praze. Proto po navolení nezbytných orgánů padne od zastupitelského klubu SPOLU návrh na přerušení zastupitelstva, aby byl vytvořen prostor pro další jednání. Předpokladem je, že pokračovat se bude 24. listopadu.

Díky za pozornost :-)


Zpět na všechny aktuality