9. 9. 2020

Když jsme v roce 2018 nastoupili na radnici, disponovala městská část několika sty neobsazených bytů v žalostném stavu. Bylo to i jedno z volebních témat. Náklady na rekonstrukce jednoho bytu mnohdy přesahovaly milion korun, proto se byty opravovaly pomalu a zůstávaly mnoho let ladem. Stanovili jsme si cíl provést tyto opravy co nejrychleji a obsadit je, aby byly k užitku a aby do obecního rozpočtu přinášely příjem z nájmů.
Dnes se rekonstrukce realizují výrazně levněji. Nechci se teď pouštět do debaty, proč tomu tak nebylo dříve, ale rekonstrukce nyní pořizujeme přibližně za 2/3 dřívějších cen. Jenom za posledních 12 měsíců se opravilo zhruba 100 bytů a ve velké části se už bydlí.

Část prostředků na opravy se daří získat prostřednictvím dotačních zdrojů z magistrátu. Část jde z našeho rozpočtu. Opravené byty jsou rozděleny do dvou skupin, kde jedna je přidělována podle „Pravidel podporovaného bydlení“ a druhá je nabízena za tržní nájemné formou veřejné aukce.
Čtyři bytové jednotky jsme se rozhodli prodat, protože nejsou vhodné ani pro podporované bydlení a nehodí se ani k tržnímu pronájmu. Budou vydraženy ve veřejné aukci a výnos opět poslouží k dalším rekonstrukcím. Nechceme, aby zůstal ladem ani jeden byt.

Realitní kancelář, která zajišťuje veřejné aukce, samozřejmě pořádá osobní prohlídky, ale zpracovala i celkem povedené prohlídky virtuální. Například na adrese https://my.matterport.com/show/?m=RtgWYPFqwR5 si můžete prohlédnout rozestavěnou půdní nástavbu v ulici Baranova. Netuším, jak k ní Praha 3 v minulosti přišla, ale prý zůstala takto rozestavěná už více jak 15 let. Je nereálné, abychom takový byt dostavěli a pak využili k sociálním účelům. Ale v soukromých rukách z toho může být vážně pěkné bydlení.


Zpět na všechny aktuality