4. 5. 2022


Dneska jsme na jednání rady schválili výběr stavební firmy, která provede kompletní obnovu Tachovského náměstí. Místo, které je jedním ze vstupů na Žižkov a proudí tudy tisíce lidí každý den, by se mělo kompletně přeměnit na základě iniciativy, která vznikla už před třinácti lety!
Více v příspěvku Michala Vronského, který s tím tehdy na radnici přišel.

Michal Vronský, kandidát na starostu Prahy 3
Obnova Tachovského náměstí je můj největší zásah do veřejného prostoru. Je to příběh, který začal před 13 lety, kdy jsem nebyl politik, ale řadový obyvatel Prahy 3. Popíšu, jak to začalo, protože to může být pro někoho inspirativní.

O téhle lokalitě se na radnici mluvilo dlouho. Dokonce vznikla studie, ale náklady se odhadovaly nejméně na 45 milionů, a tak se s projektem reálně nepočítalo. Tohle mě štvalo a doma jsme přemýšleli co s tím. Napadlo nás uspořádat mezi studenty architektury soutěž s tím, že náklady nesmějí přesáhnout 10 milionů Kč. Nápad jsme začali řešit s lidmi z baru Bajkazyl, který tehdy na náměstí sídlil. Zkušenostmi nám pomáhal i Tomáš Mikeska. Nápad jsme konzultovali s Adamem Gebrianem, ale příliš jsme neuspěli. Adam nám vysvětlil, že studenti sice přijdou s originálními a zajímavými nápady, ale jelikož nemají projekční zkušenost, budou jejich návrhy obtížně realizovatelné. Doporučil nám najít architekty, kteří na Žižkově žili a mají k místu vztah. Ty jsme měli následně přesvědčit, aby zadarmo vypracovali studii, kterou pak předložíme radnici a zkusíme domluvit i skicovné. Prý by to byla první velká revitalizace veřejného prostoru, kterou si protlačili obyvatelé.

Vzniklo celkem 5 návrhů, které jsme donesli tehdejšímu radnímu pro místní rozvoj Ondřeji Rutovi. Ten slíbil asi 200 tisíc jako skicovné pro zapojené architekty. Všechny návrhy pak byly oficiálně projednány příslušnými komisemi a výbory. Vítězně z nich vyšel návrh ateliéru OV-A. Stavební práce začnou letos, hotovo bude napřesrok. Dnes jsme na radě odsouhlasili dodavatele stavby.


Zpět na všechny aktuality