20. 8. 2021

Seznam Zprávy dnes uveřejnil celkem výbušnou reportáž o předražených stavebních zakázkách Prahy 3. Od rána jsem dostal několik žádostí o vyjádření. Rád to udělám, protože pro nás na radnici je to hodně živá věc.

Když jsem nastoupil do úřadu v listopadu 2018, byla jedním z největších politických témat takzvaná rámcová smlouva na stavební práce. Velké stavební zakázky se nesoutěžily otevřeně na trhu, ale vybíralo se mezi předem definovanou skupinou stavebních firem. Ty spadaly do zmíněné rámcové smlouvy. Ještě 20. 11. 2018 se minulé vedení radnice pokusilo touto formou na poslední chvíli zadat další stavební práce v hodnotě zhruba 420 mil. korun. Kuriózní tehdy bylo, že odcházející reprezentace tak učinila dopoledne stejného dne, kdy jsem byl v odpoledních hodinách zvolen společně se zbytkem radních do čela radnice. Bylo to více jak měsíc po komunálních volbách a jim bylo dobře známo, že končí.

Hned na prvním jednání nově zvolené rady městské části jsme tyto zakázky zrušili (viz můj tři roky starý příspěvek - https://bit.ly/3kadsQX). Šlo o revitalizaci panelového souboru Blahoslavova a o přestavbu základní školy na Havlíčkově náměstí na kanceláře pro úředníky. Tehdy jsme byli podrobeni zdrcující kritice ze strany opozice a také ze strany nájemníků zmíněného domu, protože ti se pochopitelně těšili na to, že se konečně začne s revitalizací. Naše argumentace spočívala především v předčasnosti výběrového řízení, jelikož radnice tehdy neměla k provedení stavby ani stavební povolení. Navíc radniční kasa tehdy byla prázdná, takže soutěžit dodavatele bylo v podstatě absurdní. No a stopnutí těchto zakázek bylo v neposlední řadě spojené s tím, že už tehdy jsme měli indicie o tom, že zmíněná rámcová smlouva je pro městskou část nevýhodná a ceny zakázek jsou nadhodnocené.

Opoziční Koalice pro Prahu 3 společně s ANO obratem prosadili svolání mimořádného jednání zastupitelstva. Tři a půl hodiny nám za tento krok myli hlavu. Prý jsme tehdy byli nezodpovědní amatéři, když jsme další stavební zakázky stopli. Bývalý starosta Bellu pak rozeslal novinářům tiskovou zprávu, která obsahuje z dnešního pohledu kuriózní formulaci, "Je to jako když parta kluků přijde na pískoviště a jen tak rozkope všechny bábovičky, protože nejsou jejich."

Dnes stavební práce realizované na základě původní rámcové smlouvy intenzivně řeší policie a jsou předmětem této reportáže.

V průběhu tří let, co jsem na radnici, došlo k zásadní změně zadávání stavebních zakázek. V Blahoslavově ulici se dnes staví a firma byla vybrána v otevřeném výběrovém řízení. Máme nového vedoucího investičního odboru. A ve vlastním zájmu intenzivně spolupracujeme s policií i státním zastupitelstvím.

Současně prověřujeme škody, které mohly městské části vzniknout. Kdybyste ještě něco chtěli vědět, klidně se ptejte.


Zpět na všechny aktuality