17. 2. 2019


+3 dalších

Pročetl jsem na Facebooku všechny komentáře pod příspěvkem o psích exkrementech. Včetně sdílených je jich několik set. Reagoval jsem jen na část, ale děkuji za všechny. Řada z nich mě přivedla na zajímavé věci.

 

Často zde zazníval názor, že úklid exkrementů je věcí obce. Že obec vybírá poplatek za psa a tudíž se má starat. Dovolím si to zasadit do reálných čísel. Poplatek za psy přináší do rozpočtu Prahy 3 cca 1,6 mil. Kč. Naopak náklady na instalaci a doplňování stojanů se sáčky + vyprazdňování košů na psí exkrementy stojí Prahu 3 cca 2 mil. Kč ročně.

 

Samotný sběr exkrementů z chodníků se provádí v rámci pravidelného úklidu, kde se používají i speciální vysavače. Ten vychází na cca 4,2 mil. Kč ročně, ovšem tato suma zahrnuje nejen ty exkrementy.

 

Tvrzení, že pejskaři si úklid platí v poplatku za psa, je tedy mylné.

 

Současně se mi nezdá jako dobrý nápad, abychom zmíněný poplatek zvyšovali. Většina pejskařů vzorně uklízí. Není systémové řešení, aby všichni dotovali hrstku nezodpovědných.

 

Mimochodem, bobky na chodnících jsou téma všude na světě. Na fotkách jsou informační tabulky z Velké Británie, Vídně a nejnovější je z Tenerife (to velké lejno s cedulí pořídil Matěj Žaloudek). Paradoxně v zemích, odkud tyto fotografie pocházejí, jsou bobky na chodníku naprostou výjimkou.


Zpět na všechny aktuality